REPLIK: För att kunna ta ansvar kan en bra början vara att läsa innehållet i de beslut man är med om att fatta. Det är dock inget som Vänsterpartiet prioriterar. För i sitt svar på min kritik, kring att de sålt sig för makt, påstår Johan Stolpen (V) att enbart nattakuten i kirurgi på Lindesbergs lasarett ska bort. Det här är ett felaktigt påstående, om inte en ren lögn.
Låt mig därför citera vad som står i den förstudie som Vänsterpartiet röstat ja till att genomföra:
”När det gäller det akuta kirurgiska patientflödet står det i utvecklingsplanen att det ska flyttas från Lindesberg till Karlskoga lasarett och Universitetssjukhuset i Örebro. Det innebär att det akuta kirurgiska patientflödet ska omhändertas på två akutmottagningar istället för på de tre akutmottagningar som gör det idag”
Alltså ingen akutkirurgi vare sig natt eller dag. Men om det är för mycket begärt av Vänsterpartiet att faktiskt läsa underlaget till beslut kan de i alla fall kan läsa sammanfattningen av ärendet. Där det står klart och tydligt:
”Lindesbergs lasarett är det sjukhus i länet som har minst antal akuta kirurgiska patienter, och därför föreslås förändringen innebära att lasarettet inte längre ska ta emot akuta kirurgiska patienter.”
Tydligare än så blir det inte. Så nej, det är inte bara nattkirurgin som ska bort, långsiktigt ska all akutkirurgi avvecklas från Lindesbergs lasarett. Det här är något vi i Liberalerna vänder oss emot, men som blivit verklighet på grund av Vänsterpartiet.
Om du som väljare vill fortsätta avveckla verksamheten på Lindesbergs lasarett rösta för all del på Vänsterpartiet. Vill du däremot värna Lindesbergs lasarett finns bättre alternativ.
Willhelm Sundman (L)
Oppositionsråd, Region Örebro län
Läs tidigare replik av Johan Stolpen, (V).
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.