REPLIK: För att kunna ta ansvar kan en bra början vara att läsa innehållet i de beslut man är med om att fatta. Det är dock inget som Vänsterpartiet prioriterar. För i sitt svar på min kritik, kring att de sålt sig för makt, påstår Johan Stolpen (V) att enbart nattakuten i kirurgi på Lindesbergs lasarett ska bort. Det här är ett felaktigt påstående, om inte en ren lögn.
Låt mig därför citera vad som står i den förstudie som Vänsterpartiet röstat ja till att genomföra:
”När det gäller det akuta kirurgiska patientflödet står det i utvecklingsplanen att det ska flyttas från Lindesberg till Karlskoga lasarett och Universitetssjukhuset i Örebro. Det innebär att det akuta kirurgiska patientflödet ska omhändertas på två akutmottagningar istället för på de tre akutmottagningar som gör det idag”
Alltså ingen akutkirurgi vare sig natt eller dag. Men om det är för mycket begärt av Vänsterpartiet att faktiskt läsa underlaget till beslut kan de i alla fall kan läsa sammanfattningen av ärendet. Där det står klart och tydligt:
”Lindesbergs lasarett är det sjukhus i länet som har minst antal akuta kirurgiska patienter, och därför föreslås förändringen innebära att lasarettet inte längre ska ta emot akuta kirurgiska patienter.”
Tydligare än så blir det inte. Så nej, det är inte bara nattkirurgin som ska bort, långsiktigt ska all akutkirurgi avvecklas från Lindesbergs lasarett. Det här är något vi i Liberalerna vänder oss emot, men som blivit verklighet på grund av Vänsterpartiet.
Om du som väljare vill fortsätta avveckla verksamheten på Lindesbergs lasarett rösta för all del på Vänsterpartiet. Vill du däremot värna Lindesbergs lasarett finns bättre alternativ.
Willhelm Sundman (L)
Oppositionsråd, Region Örebro län
Läs tidigare replik av Johan Stolpen, (V).
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.