REPLIK: För att kunna ta ansvar kan en bra början vara att läsa innehållet i de beslut man är med om att fatta. Det är dock inget som Vänsterpartiet prioriterar. För i sitt svar på min kritik, kring att de sålt sig för makt, påstår Johan Stolpen (V) att enbart nattakuten i kirurgi på Lindesbergs lasarett ska bort. Det här är ett felaktigt påstående, om inte en ren lögn.
Låt mig därför citera vad som står i den förstudie som Vänsterpartiet röstat ja till att genomföra:
”När det gäller det akuta kirurgiska patientflödet står det i utvecklingsplanen att det ska flyttas från Lindesberg till Karlskoga lasarett och Universitetssjukhuset i Örebro. Det innebär att det akuta kirurgiska patientflödet ska omhändertas på två akutmottagningar istället för på de tre akutmottagningar som gör det idag”
Alltså ingen akutkirurgi vare sig natt eller dag. Men om det är för mycket begärt av Vänsterpartiet att faktiskt läsa underlaget till beslut kan de i alla fall kan läsa sammanfattningen av ärendet. Där det står klart och tydligt:
”Lindesbergs lasarett är det sjukhus i länet som har minst antal akuta kirurgiska patienter, och därför föreslås förändringen innebära att lasarettet inte längre ska ta emot akuta kirurgiska patienter.”
Tydligare än så blir det inte. Så nej, det är inte bara nattkirurgin som ska bort, långsiktigt ska all akutkirurgi avvecklas från Lindesbergs lasarett. Det här är något vi i Liberalerna vänder oss emot, men som blivit verklighet på grund av Vänsterpartiet.
Om du som väljare vill fortsätta avveckla verksamheten på Lindesbergs lasarett rösta för all del på Vänsterpartiet. Vill du däremot värna Lindesbergs lasarett finns bättre alternativ.
Willhelm Sundman (L)
Oppositionsråd, Region Örebro län
Läs tidigare replik av Johan Stolpen, (V).
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.