REPLIK: För att kunna ta ansvar kan en bra början vara att läsa innehållet i de beslut man är med om att fatta. Det är dock inget som Vänsterpartiet prioriterar. För i sitt svar på min kritik, kring att de sålt sig för makt, påstår Johan Stolpen (V) att enbart nattakuten i kirurgi på Lindesbergs lasarett ska bort. Det här är ett felaktigt påstående, om inte en ren lögn.
Låt mig därför citera vad som står i den förstudie som Vänsterpartiet röstat ja till att genomföra:
”När det gäller det akuta kirurgiska patientflödet står det i utvecklingsplanen att det ska flyttas från Lindesberg till Karlskoga lasarett och Universitetssjukhuset i Örebro. Det innebär att det akuta kirurgiska patientflödet ska omhändertas på två akutmottagningar istället för på de tre akutmottagningar som gör det idag”
Alltså ingen akutkirurgi vare sig natt eller dag. Men om det är för mycket begärt av Vänsterpartiet att faktiskt läsa underlaget till beslut kan de i alla fall kan läsa sammanfattningen av ärendet. Där det står klart och tydligt:
”Lindesbergs lasarett är det sjukhus i länet som har minst antal akuta kirurgiska patienter, och därför föreslås förändringen innebära att lasarettet inte längre ska ta emot akuta kirurgiska patienter.”
Tydligare än så blir det inte. Så nej, det är inte bara nattkirurgin som ska bort, långsiktigt ska all akutkirurgi avvecklas från Lindesbergs lasarett. Det här är något vi i Liberalerna vänder oss emot, men som blivit verklighet på grund av Vänsterpartiet.
Om du som väljare vill fortsätta avveckla verksamheten på Lindesbergs lasarett rösta för all del på Vänsterpartiet. Vill du däremot värna Lindesbergs lasarett finns bättre alternativ.
Willhelm Sundman (L)
Oppositionsråd, Region Örebro län
Läs tidigare replik av Johan Stolpen, (V).
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.