Barnens trygghet och säkerhet får inte mätas i kronor och ören. Det konstaterar Vänsterpartiet i Lindesberg, som i slutet av förra året skrev en motion i vilken man önskade att kommunen anställde en bussvärd till skolskjutsarna. Men partiet fick inget större stöd i frågan då. Nu ser gruppledaren Agneta H Nilsdotter ändå nytt hopp om att motionen ska gå från förslag till handling.
Tidigare i veckan aktualiserades nämligen frågan på nytt i Barn- och utbildningsnämnden då det blev känt att Vägverket erbjuder sig att stå för kostnaderna åt kommuner i behov av bussvärdar. En ansökan kommer därför att skickas till Vägverket genom Bergslagens Kommunalteknik, vilket innebär att man kommer att ansöka om fyra stycken värdar, en till vardera kommun inom BKT-regionen.
Att idén om bussvärdar blivit aktuellt igen, tycker Agneta H Nilsdotter är mycket bra.
-Det är kul att vårt förslag ser ut att bli verklighet nu trots allt. Och det är ju faktiskt en mycket viktig fråga, det gäller våra barn och deras säkerhet, kommenterar hon.
Bussvärdens uppgift är i huvudsak att göra skolskjutsarna säkrare för barnen. Värden kommer därför inte enbart infinna sig ombord och se till så att barnen använder säkerhetsbältet och sitter ner i stolarna. Han eller hon kommer också att arbeta med att se över hållplatser och andra mer övergripande säkerhetsfrågor.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.