Barnens trygghet och säkerhet får inte mätas i kronor och ören. Det konstaterar Vänsterpartiet i Lindesberg, som i slutet av förra året skrev en motion i vilken man önskade att kommunen anställde en bussvärd till skolskjutsarna. Men partiet fick inget större stöd i frågan då. Nu ser gruppledaren Agneta H Nilsdotter ändå nytt hopp om att motionen ska gå från förslag till handling.
Tidigare i veckan aktualiserades nämligen frågan på nytt i Barn- och utbildningsnämnden då det blev känt att Vägverket erbjuder sig att stå för kostnaderna åt kommuner i behov av bussvärdar. En ansökan kommer därför att skickas till Vägverket genom Bergslagens Kommunalteknik, vilket innebär att man kommer att ansöka om fyra stycken värdar, en till vardera kommun inom BKT-regionen.
Att idén om bussvärdar blivit aktuellt igen, tycker Agneta H Nilsdotter är mycket bra.
-Det är kul att vårt förslag ser ut att bli verklighet nu trots allt. Och det är ju faktiskt en mycket viktig fråga, det gäller våra barn och deras säkerhet, kommenterar hon.
Bussvärdens uppgift är i huvudsak att göra skolskjutsarna säkrare för barnen. Värden kommer därför inte enbart infinna sig ombord och se till så att barnen använder säkerhetsbältet och sitter ner i stolarna. Han eller hon kommer också att arbeta med att se över hållplatser och andra mer övergripande säkerhetsfrågor.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.