Barnens trygghet och säkerhet får inte mätas i kronor och ören. Det konstaterar Vänsterpartiet i Lindesberg, som i slutet av förra året skrev en motion i vilken man önskade att kommunen anställde en bussvärd till skolskjutsarna. Men partiet fick inget större stöd i frågan då. Nu ser gruppledaren Agneta H Nilsdotter ändå nytt hopp om att motionen ska gå från förslag till handling.
Tidigare i veckan aktualiserades nämligen frågan på nytt i Barn- och utbildningsnämnden då det blev känt att Vägverket erbjuder sig att stå för kostnaderna åt kommuner i behov av bussvärdar. En ansökan kommer därför att skickas till Vägverket genom Bergslagens Kommunalteknik, vilket innebär att man kommer att ansöka om fyra stycken värdar, en till vardera kommun inom BKT-regionen.
Att idén om bussvärdar blivit aktuellt igen, tycker Agneta H Nilsdotter är mycket bra.
-Det är kul att vårt förslag ser ut att bli verklighet nu trots allt. Och det är ju faktiskt en mycket viktig fråga, det gäller våra barn och deras säkerhet, kommenterar hon.
Bussvärdens uppgift är i huvudsak att göra skolskjutsarna säkrare för barnen. Värden kommer därför inte enbart infinna sig ombord och se till så att barnen använder säkerhetsbältet och sitter ner i stolarna. Han eller hon kommer också att arbeta med att se över hållplatser och andra mer övergripande säkerhetsfrågor.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.