Barnens trygghet och säkerhet får inte mätas i kronor och ören. Det konstaterar Vänsterpartiet i Lindesberg, som i slutet av förra året skrev en motion i vilken man önskade att kommunen anställde en bussvärd till skolskjutsarna. Men partiet fick inget större stöd i frågan då. Nu ser gruppledaren Agneta H Nilsdotter ändå nytt hopp om att motionen ska gå från förslag till handling.
Tidigare i veckan aktualiserades nämligen frågan på nytt i Barn- och utbildningsnämnden då det blev känt att Vägverket erbjuder sig att stå för kostnaderna åt kommuner i behov av bussvärdar. En ansökan kommer därför att skickas till Vägverket genom Bergslagens Kommunalteknik, vilket innebär att man kommer att ansöka om fyra stycken värdar, en till vardera kommun inom BKT-regionen.
Att idén om bussvärdar blivit aktuellt igen, tycker Agneta H Nilsdotter är mycket bra.
-Det är kul att vårt förslag ser ut att bli verklighet nu trots allt. Och det är ju faktiskt en mycket viktig fråga, det gäller våra barn och deras säkerhet, kommenterar hon.
Bussvärdens uppgift är i huvudsak att göra skolskjutsarna säkrare för barnen. Värden kommer därför inte enbart infinna sig ombord och se till så att barnen använder säkerhetsbältet och sitter ner i stolarna. Han eller hon kommer också att arbeta med att se över hållplatser och andra mer övergripande säkerhetsfrågor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.