Väntjänsten i Lindesberg har tilldelats Kristdemokraternas ”Vitsippepris”. Priset delas ut till personer, föreningar, organisationer, som på ett föredömligt vis ger det lilla extra i vardagen.
I torsdags delades priset ut i samband med att Kristdemokraternas förste vice partiledare, Maria Larsson, var på besök i stan. Väntjänstens representanter Magnhild Larsson och Roland Simonsson (bilden) blev mycket positivt överraskade när prisutdelarna knackade på kontorets dörr.
Det första vitsippspriset delades ut 1993, och sedan dess har sammanlagt 11 pristagare utsetts genom åren. Dessa är som följer:
1993 Daghemmet, Gläntan / miljöarbete
1994 Yvonne auf der Heide / brottsförebyggare
1995 John Fromell / spelman
1996 Dagmar Karlsson / tusenkonstnär
1997 Gun och Bo Thybeck / familjehem
1999 Börje Dahl / narkotikasamordnare
2000 Elsie Sjöö, Annika Karlsson / sjukhuskyrkan
2001 Lennart Johansson / parkförvaltningen
2002 Ove Ringvall, Lars Hagström / dokumentation av Larsbo Kalk
2003 Ann-Christin Wassberg / musikterapeut
2006 Väntjänsten i Lindesberg
UPPDATERAD KL. 12.07: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten ha skadats, men var vid medvetande. Det är oklart hur allvarliga skadorna är. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.