Strax efter klockan 14 slog maskerade rånare beväpnade med skjutvapen till mot Bergslagens Sparbank i Storå. Exakt hur det gått tillväga är ännu oklart och polisen hör fortfarande personalen som arbetade. –Det var tre personer som arbetade och blev utsatta för rånet. Det är för mig oklart hur tillvägagångssättet var, om de uppträtt hotfullt mot personalen. Det är även oklart om de kommit över några pengar, kommenterar Magnus Luhr, närpolischef i Lindesberg.
Rånarna tilltvingade sig sedan en bil av en anställd. De försvann sedan österut mot Stråssahållet i den stulna bilen – en röd Nissan. Rånarna var troligtvis två stycken och en av dem hade ett skjutvapen med sig. –Det var ingen pistol utan något grövre skjutvapen, säger Magnus Luhr.
Flyktbil anträffad
Vid skrivandets stund (15:30) inkommer nya uppgifter från polisen. Flyktbilen har anträffats strax norr om Storå, ca 3-4 kilometer. Bilen står nu vid polisstationen i Linde där den undersöks. Man utgår nu från att rånarna bytt flyktbil på platsen. Ett stort antal poliser har satts in i jakten, och intilliggande län har underrättats. Det finns både rörliga patruller samt fasta poliskontroller. Även helikopter har använts. Dock finns inga spår efter rånarna i nuläget.
Både lugnt och panikslaget
Trots det stora polisuppbådet och dramatiken i Storå, så rådde ett lugn bland invånarna. På den intilliggande pizzerian satt ett 10-tal ungdomar och pratade om händelserna. Men ingen hade sett vad som bara minuterna innan hade hänt bara 20 meter bort. Det var först när polisen kom till platsen som man blev medvetna om dramat. –Vi känner ju väl till de som arbetar på banken. Vi var inne i köket vid råntillfället och såg inte vad som hände i huset bredvid. Det var först efteråt, när poliserna kom hit som vi insåg vad som hänt, berättar de på pizzerian. En person som var inne på mataffären strax intill pizzerian beskriver stämningen något mer uppjagad, nästan på gränsen till panik. –Jag såg att flera stod vid entrén och skrek, men tyckte liksom affärspersonalen att vi borde backa tillbaka in i affären eftersom det sprang beväpnade män strax utanför. Butikspersonalen ringde polisen och slog larm, berättar ett vittne för LindeNytt.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.