Strax efter klockan 14 slog maskerade rånare beväpnade med skjutvapen till mot Bergslagens Sparbank i Storå. Exakt hur det gått tillväga är ännu oklart och polisen hör fortfarande personalen som arbetade. –Det var tre personer som arbetade och blev utsatta för rånet. Det är för mig oklart hur tillvägagångssättet var, om de uppträtt hotfullt mot personalen. Det är även oklart om de kommit över några pengar, kommenterar Magnus Luhr, närpolischef i Lindesberg.
Rånarna tilltvingade sig sedan en bil av en anställd. De försvann sedan österut mot Stråssahållet i den stulna bilen – en röd Nissan. Rånarna var troligtvis två stycken och en av dem hade ett skjutvapen med sig. –Det var ingen pistol utan något grövre skjutvapen, säger Magnus Luhr.
Flyktbil anträffad
Vid skrivandets stund (15:30) inkommer nya uppgifter från polisen. Flyktbilen har anträffats strax norr om Storå, ca 3-4 kilometer. Bilen står nu vid polisstationen i Linde där den undersöks. Man utgår nu från att rånarna bytt flyktbil på platsen. Ett stort antal poliser har satts in i jakten, och intilliggande län har underrättats. Det finns både rörliga patruller samt fasta poliskontroller. Även helikopter har använts. Dock finns inga spår efter rånarna i nuläget.
Både lugnt och panikslaget
Trots det stora polisuppbådet och dramatiken i Storå, så rådde ett lugn bland invånarna. På den intilliggande pizzerian satt ett 10-tal ungdomar och pratade om händelserna. Men ingen hade sett vad som bara minuterna innan hade hänt bara 20 meter bort. Det var först när polisen kom till platsen som man blev medvetna om dramat. –Vi känner ju väl till de som arbetar på banken. Vi var inne i köket vid råntillfället och såg inte vad som hände i huset bredvid. Det var först efteråt, när poliserna kom hit som vi insåg vad som hänt, berättar de på pizzerian. En person som var inne på mataffären strax intill pizzerian beskriver stämningen något mer uppjagad, nästan på gränsen till panik. –Jag såg att flera stod vid entrén och skrek, men tyckte liksom affärspersonalen att vi borde backa tillbaka in i affären eftersom det sprang beväpnade män strax utanför. Butikspersonalen ringde polisen och slog larm, berättar ett vittne för LindeNytt.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.