Strax efter klockan 14 slog maskerade rånare beväpnade med skjutvapen till mot Bergslagens Sparbank i Storå. Exakt hur det gått tillväga är ännu oklart och polisen hör fortfarande personalen som arbetade. –Det var tre personer som arbetade och blev utsatta för rånet. Det är för mig oklart hur tillvägagångssättet var, om de uppträtt hotfullt mot personalen. Det är även oklart om de kommit över några pengar, kommenterar Magnus Luhr, närpolischef i Lindesberg.
Rånarna tilltvingade sig sedan en bil av en anställd. De försvann sedan österut mot Stråssahållet i den stulna bilen – en röd Nissan. Rånarna var troligtvis två stycken och en av dem hade ett skjutvapen med sig. –Det var ingen pistol utan något grövre skjutvapen, säger Magnus Luhr.
Flyktbil anträffad
Vid skrivandets stund (15:30) inkommer nya uppgifter från polisen. Flyktbilen har anträffats strax norr om Storå, ca 3-4 kilometer. Bilen står nu vid polisstationen i Linde där den undersöks. Man utgår nu från att rånarna bytt flyktbil på platsen. Ett stort antal poliser har satts in i jakten, och intilliggande län har underrättats. Det finns både rörliga patruller samt fasta poliskontroller. Även helikopter har använts. Dock finns inga spår efter rånarna i nuläget.
Både lugnt och panikslaget
Trots det stora polisuppbådet och dramatiken i Storå, så rådde ett lugn bland invånarna. På den intilliggande pizzerian satt ett 10-tal ungdomar och pratade om händelserna. Men ingen hade sett vad som bara minuterna innan hade hänt bara 20 meter bort. Det var först när polisen kom till platsen som man blev medvetna om dramat. –Vi känner ju väl till de som arbetar på banken. Vi var inne i köket vid råntillfället och såg inte vad som hände i huset bredvid. Det var först efteråt, när poliserna kom hit som vi insåg vad som hänt, berättar de på pizzerian. En person som var inne på mataffären strax intill pizzerian beskriver stämningen något mer uppjagad, nästan på gränsen till panik. –Jag såg att flera stod vid entrén och skrek, men tyckte liksom affärspersonalen att vi borde backa tillbaka in i affären eftersom det sprang beväpnade män strax utanför. Butikspersonalen ringde polisen och slog larm, berättar ett vittne för LindeNytt.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.