Polisen jagar två ynglingar i Lindesberg med omnejd efter att ICA Stadsskogen rånats på söndagskvällen. Det var ca en halvtimme innan stängning, dvs ca 20:30, som två ynglingar går in i affären och genomför rånet. –Den ene hade en kniv och den andre en pistol och hotade personalen med. Båda var maskerade och talade med mycket dålig svenska. De är i 20-årsåldern och hade gröna jackor och möjligtvis var även rånarhuvorna gröna. Det är allt vi vet om de misstänkta idag, uppger vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Rånarna kom över en liten summa pengar. Enligt polisen var det bara växelkassan och diverse lotter samt lottkassan som rånarna fick med sig. Efter rånet lämnade de platsen till fots. I vilken riktning de försvann är dock okänt. Hundpatrullen spårade i området, men gärningsmännen hittades inte. Själva rånet inträffade precis då sista kunden i affären gått ut. Endast en kassörska samt butiksinnehavaren var kvar i lokalen.
–Butiksinnehavaren befann sig inne på lagret och såg aldrig rånarna när de kom in. Kassörskan trodde först att det var ett dåligt skämt, men när en av dem riktade pistolen mot henne förstod hon att det var på fullaste allvar. Hon blev naturligtvis mycket rädd. Butiksinnehavaren hade nu hört hennes skrik utifrån butiken och slog larm, säger Bengt Ericsson vid närpolisen.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.