Polisen jagar två ynglingar i Lindesberg med omnejd efter att ICA Stadsskogen rånats på söndagskvällen. Det var ca en halvtimme innan stängning, dvs ca 20:30, som två ynglingar går in i affären och genomför rånet. –Den ene hade en kniv och den andre en pistol och hotade personalen med. Båda var maskerade och talade med mycket dålig svenska. De är i 20-årsåldern och hade gröna jackor och möjligtvis var även rånarhuvorna gröna. Det är allt vi vet om de misstänkta idag, uppger vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Rånarna kom över en liten summa pengar. Enligt polisen var det bara växelkassan och diverse lotter samt lottkassan som rånarna fick med sig. Efter rånet lämnade de platsen till fots. I vilken riktning de försvann är dock okänt. Hundpatrullen spårade i området, men gärningsmännen hittades inte. Själva rånet inträffade precis då sista kunden i affären gått ut. Endast en kassörska samt butiksinnehavaren var kvar i lokalen.
–Butiksinnehavaren befann sig inne på lagret och såg aldrig rånarna när de kom in. Kassörskan trodde först att det var ett dåligt skämt, men när en av dem riktade pistolen mot henne förstod hon att det var på fullaste allvar. Hon blev naturligtvis mycket rädd. Butiksinnehavaren hade nu hört hennes skrik utifrån butiken och slog larm, säger Bengt Ericsson vid närpolisen.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.