Polisen jagar två ynglingar i Lindesberg med omnejd efter att ICA Stadsskogen rånats på söndagskvällen. Det var ca en halvtimme innan stängning, dvs ca 20:30, som två ynglingar går in i affären och genomför rånet. –Den ene hade en kniv och den andre en pistol och hotade personalen med. Båda var maskerade och talade med mycket dålig svenska. De är i 20-årsåldern och hade gröna jackor och möjligtvis var även rånarhuvorna gröna. Det är allt vi vet om de misstänkta idag, uppger vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Rånarna kom över en liten summa pengar. Enligt polisen var det bara växelkassan och diverse lotter samt lottkassan som rånarna fick med sig. Efter rånet lämnade de platsen till fots. I vilken riktning de försvann är dock okänt. Hundpatrullen spårade i området, men gärningsmännen hittades inte. Själva rånet inträffade precis då sista kunden i affären gått ut. Endast en kassörska samt butiksinnehavaren var kvar i lokalen.
–Butiksinnehavaren befann sig inne på lagret och såg aldrig rånarna när de kom in. Kassörskan trodde först att det var ett dåligt skämt, men när en av dem riktade pistolen mot henne förstod hon att det var på fullaste allvar. Hon blev naturligtvis mycket rädd. Butiksinnehavaren hade nu hört hennes skrik utifrån butiken och slog larm, säger Bengt Ericsson vid närpolisen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.