Vid 20-tiden på måndagskvällen rånades Konsum Extra, mitt i centrala Lindesberg, av en knivbeväpnad gärningsman. Ett massivt polisuppbåd kallades till platsen och snart kunde en misstänkt gripas. –Ja, som tur var så fanns en patrull i Linde för stunden, dessutom fanns flera patruller strax utanför Lindesberg som snabbt kunde sättas in. Sammanlagt blev det tio polismän som begav sig in i stan. Gripandet skall dock Lindesbergspolisen ha kredit för. De gjorde en snabb insats, säger vakthavande i Örebro.
Den exakta tiden för rånet var sex minuter över åtta. Bara 20 minuter senare hade polisen gripit den misstänkte – en man i 30-årsåldern. Rånaren anhölls senare på natten. Dock har förhöret med honom fått vänta på sig. Anledningen är att förhöret måste ske med hjälp av en tolk, uppger närpolisen som utreder ärendet. –Ja, eftersom han är av utländsk härkomst och inte talar svenska eller engelska, så krävs en tolk vid förhöret. Dock har han redan erkänt att det var han som rånade butiken.
Själva rånet genomförde den misstänkte med en förskärare som han tagit i butiken. Med den gick han sedan fram till den kvinnliga expedit som satt vid kassan och tilltvingade sig sedlarna ur kassan. Kniven lämnade han kvar vid kassan och sprang sedan ut genom entrén och försvann norrut. Han greps strax bortom EuroSpar i Bergslagsbacken. Han hade då pengar från rånet i sina fickor, berättar polisen.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.