Vid 20-tiden på måndagskvällen rånades Konsum Extra, mitt i centrala Lindesberg, av en knivbeväpnad gärningsman. Ett massivt polisuppbåd kallades till platsen och snart kunde en misstänkt gripas. –Ja, som tur var så fanns en patrull i Linde för stunden, dessutom fanns flera patruller strax utanför Lindesberg som snabbt kunde sättas in. Sammanlagt blev det tio polismän som begav sig in i stan. Gripandet skall dock Lindesbergspolisen ha kredit för. De gjorde en snabb insats, säger vakthavande i Örebro.
Den exakta tiden för rånet var sex minuter över åtta. Bara 20 minuter senare hade polisen gripit den misstänkte – en man i 30-årsåldern. Rånaren anhölls senare på natten. Dock har förhöret med honom fått vänta på sig. Anledningen är att förhöret måste ske med hjälp av en tolk, uppger närpolisen som utreder ärendet. –Ja, eftersom han är av utländsk härkomst och inte talar svenska eller engelska, så krävs en tolk vid förhöret. Dock har han redan erkänt att det var han som rånade butiken.
Själva rånet genomförde den misstänkte med en förskärare som han tagit i butiken. Med den gick han sedan fram till den kvinnliga expedit som satt vid kassan och tilltvingade sig sedlarna ur kassan. Kniven lämnade han kvar vid kassan och sprang sedan ut genom entrén och försvann norrut. Han greps strax bortom EuroSpar i Bergslagsbacken. Han hade då pengar från rånet i sina fickor, berättar polisen.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…