INSÄNDARE/DEBATT: Den så kallade heltidsresan väckte starka reaktioner bland kommunens vårdanställda när den kom på tal under hösten 2020. Närmare 1,5 år har gått sedan de första provgrupperna fick ändrade arbetstider, men uppföljningen kring personalens mående saknas menar insändarskribenten ”Undersköterska”.
Då har det gått ca 1,5 år sen första provgrupperna inom VOS och LSS började med kortare nätter och fick flera pass. Sämre återhämtan, något som personalen inte ville själva. Att sänka nattens timmar gjorde även att dag/kvällpersonal fick tidigare morgnar och senare kvällspass.
Det har varit tyst om detta ett tag nu, man ser mycket på Facebook om ohälsosamma schema som berör all vårdpersonal i nästan hela Sverige. Vissa kommuner har lyckats fått kvar nattens timmar och vissa inte. Men har det gjorts någon uppföljning om hur det har gått och hur personal mår i Lindesberg kommun?
Nu har vi haft en epidemi, men ändå borde kunna se hur personalens mående är pga ändrade tider.
Prata med all personalen!
Men detta är inte gjort, inget vad vi på golvet har märkt av.
Vi vet själva att vi flesta inte mår bra av detta. Och hör även från andra hus. Sämre scheman har det blivit pga detta.
Lyssna på oss personalen vad som kan göras för att vi ska orka och må bra. Ge natten sina 10 h nätter tillbaks, så får även dag/kvällpersonal det bra. Det finns mycket man kan göra för att få personal stanna kvar och även orka jobba!
/Undersköterska
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.