Den 20-årige man, som nu åtalas för bland annat förberedelse till mord, berättar i förhör att han varit som besatt av kvinnan sedan han var 11 år. När hon inte besvarade hans kärlek kände han sig förråd av henne, och besattheten drev honom till Lindeskolan på morgonen den 22 december 2023.
Utrustad med en kniv begav sig den 20-årige mannen till Lindeskolan den 22 december, då skolan genomförde sin årliga julavslutning. Syftet med besöket var att döda den kvinna han under flera år förföljt, och sedan ta sitt eget liv.
Istället greps han av polis, och i förhören framkommer det att mannen under många år stalkat kvinnan samt utsatt henne för en rad olika hot. Mellan oktober 2022 och december 2023 har mannen vid 27 tillfällen skickat vänförfrågningar och meddelanden till kvinnan via sociala medier. Han har även medgett att han varit aktiv på ett nätforum för stalkers.
I förhör berättar kvinnan att förföljelsen hållit på under många år, då de lärde känna varandra redan i lågstadiet. På högstadiet började mannens beteende bli alltmer hotfullt, och under de senaste åren eskalerade det hela. Kvinnan berättar att hon är rädd för att vara ensam, då hon inte vet vart han kan vara, samt att hon drömmer mardrömmar om att han ska skada henne.
Mannen har även vid ett flertal tillfällen skrivit kommentarer på Instagram, där han uttrycker att han vill döda alla kristna på skolan, samt att han ska bränna ner kyrkan och hela stan om han inte får kontakt med kvinnan. I förhör berättar han:
”Om tankarna tar över mig så tror jag att jag kommer begå ett massmord till sist. Det vill jag inte.”
Vid husrannsakan i mannens bostad fann man bland annat ett knivset där en kniv saknades, den som han bar på sig den aktuella dagen. Dessutom fanns ett anteckningsblock, där han skrivit listor över historiska mord.
Mannen åtalas nu vid Örebro Tingsrätt.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.