Här är Sveriges bästa bankdirektör. Christer Trägårdh har lyckats med det som storbankerna i Stockholm bara kan drömma om, skriver Dagens Industri i ett stort reportage i onsdagsnumret.
Bergslagens Sparbank är landets mest lönsamma sparbank och Christer Trägårdh är landets bästa bankdirektör. Dagens Industri skyr inte superlativen när man i en helsidesartikel berättar om framgången i den lilla stora sparbanken i Bergslagen.
Lönsamhetens koncept bygger på att minska kostnaderna och att ha längre öppettider, förklarar Trägårdh för Dagens Industri.
I en kommentar till LindeNytt understryker han två faktum som inte framgick i uppslaget:
1. Att banken faktiskt var ganska illa ute för ett antal år sedan och att det har krävts hårt arbete att nå till toppen.
2. Att han inte skall ha all beröm själv.
-Det var jättekul att läsa artikeln, men man blir inte Sveriges bästa bankdirektör utan Sveriges bästa bankpersonal, påpekar han och tillägger:
-Det är banken som enhet, med all personal, som har tagit oss dit vi är idag. Det är allas förtjänst att banken går så här bra.
Vidare förklarar Trägårdh att den här nyheten är bra för hela Lindesbergs kommun.
-Eftersom vi satsar väldigt mycket på att göra Lindesberg till en bättre plats att leva och bo på så är det här en positiv nyhet för alla. Så länge banken går bra, kan vi fortsätta att verka för ett bättre Lindesberg, kommenterar han.
Fotnot: 2011 gjorde banken en vinst på 44 miljoner kronor.
Läs den förkortade webbversionen av artikeln på Dagens Industris hemsida.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!