Här är Sveriges bästa bankdirektör. Christer Trägårdh har lyckats med det som storbankerna i Stockholm bara kan drömma om, skriver Dagens Industri i ett stort reportage i onsdagsnumret.
Bergslagens Sparbank är landets mest lönsamma sparbank och Christer Trägårdh är landets bästa bankdirektör. Dagens Industri skyr inte superlativen när man i en helsidesartikel berättar om framgången i den lilla stora sparbanken i Bergslagen.
Lönsamhetens koncept bygger på att minska kostnaderna och att ha längre öppettider, förklarar Trägårdh för Dagens Industri.
I en kommentar till LindeNytt understryker han två faktum som inte framgick i uppslaget:
1. Att banken faktiskt var ganska illa ute för ett antal år sedan och att det har krävts hårt arbete att nå till toppen.
2. Att han inte skall ha all beröm själv.
-Det var jättekul att läsa artikeln, men man blir inte Sveriges bästa bankdirektör utan Sveriges bästa bankpersonal, påpekar han och tillägger:
-Det är banken som enhet, med all personal, som har tagit oss dit vi är idag. Det är allas förtjänst att banken går så här bra.
Vidare förklarar Trägårdh att den här nyheten är bra för hela Lindesbergs kommun.
-Eftersom vi satsar väldigt mycket på att göra Lindesberg till en bättre plats att leva och bo på så är det här en positiv nyhet för alla. Så länge banken går bra, kan vi fortsätta att verka för ett bättre Lindesberg, kommenterar han.
Fotnot: 2011 gjorde banken en vinst på 44 miljoner kronor.
Läs den förkortade webbversionen av artikeln på Dagens Industris hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.