Här är Sveriges bästa bankdirektör. Christer Trägårdh har lyckats med det som storbankerna i Stockholm bara kan drömma om, skriver Dagens Industri i ett stort reportage i onsdagsnumret.
Bergslagens Sparbank är landets mest lönsamma sparbank och Christer Trägårdh är landets bästa bankdirektör. Dagens Industri skyr inte superlativen när man i en helsidesartikel berättar om framgången i den lilla stora sparbanken i Bergslagen.
Lönsamhetens koncept bygger på att minska kostnaderna och att ha längre öppettider, förklarar Trägårdh för Dagens Industri.
I en kommentar till LindeNytt understryker han två faktum som inte framgick i uppslaget:
1. Att banken faktiskt var ganska illa ute för ett antal år sedan och att det har krävts hårt arbete att nå till toppen.
2. Att han inte skall ha all beröm själv.
-Det var jättekul att läsa artikeln, men man blir inte Sveriges bästa bankdirektör utan Sveriges bästa bankpersonal, påpekar han och tillägger:
-Det är banken som enhet, med all personal, som har tagit oss dit vi är idag. Det är allas förtjänst att banken går så här bra.
Vidare förklarar Trägårdh att den här nyheten är bra för hela Lindesbergs kommun.
-Eftersom vi satsar väldigt mycket på att göra Lindesberg till en bättre plats att leva och bo på så är det här en positiv nyhet för alla. Så länge banken går bra, kan vi fortsätta att verka för ett bättre Lindesberg, kommenterar han.
Fotnot: 2011 gjorde banken en vinst på 44 miljoner kronor.
Läs den förkortade webbversionen av artikeln på Dagens Industris hemsida.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.