När regeringen under måndagen presenterade sin sista vårbudget för den här mandatperioden befann sig riksdagsutskottets ordförande Matilda Ernkrans (S) och regionstyrelsens ordförande Andreas Svahn (S) på Lindesbergs vårdcentral för att visa upp regeringens vårändringsbudget.
Det var satsningarna inom välfärden som stod i fokus under presentationen av vårbudgeten. Lindesbergs kommun beräknas få ett tillskott på sammanlagt ca 43 miljoner kronor under 2018 att satsa på välfärden, där ca 6,9 miljoner avser lärarlönelyftet som kommunen kan ansöka om. Syftet med bidraget är att höja läraryrkets attraktionskraft och därigenom förbättra resultaten i skolan.
Inom Region Örebro län ska det satsas hårt på vården, dels utbildning och fortbildning av personal, men även förlossningsvården, psykvården och kvinnors hälsa var tunga poster i budgeten.
– Redan idag har sjuksköterskor möjlighet att fortbilda sig till antingen specialistsjuksköterskor eller barnmorskor under betald arbetstid, och det vill vi naturligtvis fortsätta med. Under perioden 1 januari 2017 till 1 januari 2018 hade vi 250 fler anställda inom Region Örebro län än tidigare, berättade Andreas Svahn och fortsatte:
– Sedan vill vi införa öppen mottagning på samtliga vårdcentraler inom Region Örebro län, Lindesbergs vårdcentral har haft det i ungefär tre år nu, och de är ett föredome.
– Det är också därför vi valde att vara just här idag, avslutade Matilda Ernkrans glatt.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.