Myskvällar framför den öppna spisen, eller avkopplande stunder i bubbelbadet. I gamla Baptistkyrkan gör man verklighet av det många av oss bara drömmer om. Här prioriteras vardagslyx och unika lösningar för ett trevligare boende.
Fortfarande krävs det en stor portion fantasi för att ”se” lägenheterna där framför sig. På golvet ligger det fortfarande mängder av bråte och byggmaterial. Men när vi blundar för allt vad gipsskivor, reglar, brädor, verktyg, kakel, damm och isoleringsmaterial heter, så ser man det färdiga resultatet framför sig.
Vi kliver in i ett framtida badrum i en av trerummarna på nedervåningen. Här har man visserligen inte ens hunnit bygga några väggar, men vi får förklarat för oss hur det ska se ut.
-Här ska det stå ett bubbelbadkar och själva rummet kommer inte att vara traditionellt med räta vinklar. Arkitekten har ritat många unika lösningar för lägenheterna och det tror jag folk kommer att uppskatta väldigt mycket, förklarar Hans ”Basse” Eriksson, JCW Bygg, när han visar oss runt i huset.
I samma lägenhet kommer det att bli en öppen spis i vardagsrummet. Och den kommer inte enbart vara en prydnad utan är OK att elda i. Totalt två av lägenheterna kommer att ha detta lilla extra i kanten.
En trappa upp håller ”Basse” på med kakelsättning i ett annat våtutrymme. Även om detta rum följer lite mer av det traditionella vad gäller ”fyrkantighet”, så har arkitekten ändå funnit något mer annorlunda sätt att inreda rummet på.
-Ja, det är ju lite ovanligt att man placerar duschkabinen så här i mitten av rummet, men å andra sidan är det lite roligt. Man måste ju inte alltid placera duschen i ett hörn, som annars är det vi är vana att se, säger han och plockar vidare med kakelplattorna.
Totalt sju lägenheter kommer att stå klara för inflytt under våren 2008. En av dessa kommer dock bli färdig så tidigt som i februari. Här nedan finns uppgifter på lägenheternas storlek samt hyran som kommer att gälla för respektive.
1 rok nedre plan – 33 m2 – månadshyra 2925 kr
1 rok övre plan – 36 m2 – månadshyra 3395 kr
2 rok nedre plan – 66 m2 – månadshyra 5610 kr
2 rok övre plan – 66 m2 – månadshyra 5880 kr
3 rok övre plan – 94 m2 – månadshyra 7691 kr
3 rok nedre plan – 104 m2 – månadshyra 8550 kr
4 rok – i två plan – 125 m2 – månadshyra 9986 kr
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.