Myskvällar framför den öppna spisen, eller avkopplande stunder i bubbelbadet. I gamla Baptistkyrkan gör man verklighet av det många av oss bara drömmer om. Här prioriteras vardagslyx och unika lösningar för ett trevligare boende.
Fortfarande krävs det en stor portion fantasi för att ”se” lägenheterna där framför sig. På golvet ligger det fortfarande mängder av bråte och byggmaterial. Men när vi blundar för allt vad gipsskivor, reglar, brädor, verktyg, kakel, damm och isoleringsmaterial heter, så ser man det färdiga resultatet framför sig.
Vi kliver in i ett framtida badrum i en av trerummarna på nedervåningen. Här har man visserligen inte ens hunnit bygga några väggar, men vi får förklarat för oss hur det ska se ut.
-Här ska det stå ett bubbelbadkar och själva rummet kommer inte att vara traditionellt med räta vinklar. Arkitekten har ritat många unika lösningar för lägenheterna och det tror jag folk kommer att uppskatta väldigt mycket, förklarar Hans ”Basse” Eriksson, JCW Bygg, när han visar oss runt i huset.
I samma lägenhet kommer det att bli en öppen spis i vardagsrummet. Och den kommer inte enbart vara en prydnad utan är OK att elda i. Totalt två av lägenheterna kommer att ha detta lilla extra i kanten.
En trappa upp håller ”Basse” på med kakelsättning i ett annat våtutrymme. Även om detta rum följer lite mer av det traditionella vad gäller ”fyrkantighet”, så har arkitekten ändå funnit något mer annorlunda sätt att inreda rummet på.
-Ja, det är ju lite ovanligt att man placerar duschkabinen så här i mitten av rummet, men å andra sidan är det lite roligt. Man måste ju inte alltid placera duschen i ett hörn, som annars är det vi är vana att se, säger han och plockar vidare med kakelplattorna.
Totalt sju lägenheter kommer att stå klara för inflytt under våren 2008. En av dessa kommer dock bli färdig så tidigt som i februari. Här nedan finns uppgifter på lägenheternas storlek samt hyran som kommer att gälla för respektive.
1 rok nedre plan – 33 m2 – månadshyra 2925 kr
1 rok övre plan – 36 m2 – månadshyra 3395 kr
2 rok nedre plan – 66 m2 – månadshyra 5610 kr
2 rok övre plan – 66 m2 – månadshyra 5880 kr
3 rok övre plan – 94 m2 – månadshyra 7691 kr
3 rok nedre plan – 104 m2 – månadshyra 8550 kr
4 rok – i två plan – 125 m2 – månadshyra 9986 kr
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.