Myskvällar framför den öppna spisen, eller avkopplande stunder i bubbelbadet. I gamla Baptistkyrkan gör man verklighet av det många av oss bara drömmer om. Här prioriteras vardagslyx och unika lösningar för ett trevligare boende.
Fortfarande krävs det en stor portion fantasi för att ”se” lägenheterna där framför sig. På golvet ligger det fortfarande mängder av bråte och byggmaterial. Men när vi blundar för allt vad gipsskivor, reglar, brädor, verktyg, kakel, damm och isoleringsmaterial heter, så ser man det färdiga resultatet framför sig.
Vi kliver in i ett framtida badrum i en av trerummarna på nedervåningen. Här har man visserligen inte ens hunnit bygga några väggar, men vi får förklarat för oss hur det ska se ut.
-Här ska det stå ett bubbelbadkar och själva rummet kommer inte att vara traditionellt med räta vinklar. Arkitekten har ritat många unika lösningar för lägenheterna och det tror jag folk kommer att uppskatta väldigt mycket, förklarar Hans ”Basse” Eriksson, JCW Bygg, när han visar oss runt i huset.
I samma lägenhet kommer det att bli en öppen spis i vardagsrummet. Och den kommer inte enbart vara en prydnad utan är OK att elda i. Totalt två av lägenheterna kommer att ha detta lilla extra i kanten.
En trappa upp håller ”Basse” på med kakelsättning i ett annat våtutrymme. Även om detta rum följer lite mer av det traditionella vad gäller ”fyrkantighet”, så har arkitekten ändå funnit något mer annorlunda sätt att inreda rummet på.
-Ja, det är ju lite ovanligt att man placerar duschkabinen så här i mitten av rummet, men å andra sidan är det lite roligt. Man måste ju inte alltid placera duschen i ett hörn, som annars är det vi är vana att se, säger han och plockar vidare med kakelplattorna.
Totalt sju lägenheter kommer att stå klara för inflytt under våren 2008. En av dessa kommer dock bli färdig så tidigt som i februari. Här nedan finns uppgifter på lägenheternas storlek samt hyran som kommer att gälla för respektive.
1 rok nedre plan – 33 m2 – månadshyra 2925 kr
1 rok övre plan – 36 m2 – månadshyra 3395 kr
2 rok nedre plan – 66 m2 – månadshyra 5610 kr
2 rok övre plan – 66 m2 – månadshyra 5880 kr
3 rok övre plan – 94 m2 – månadshyra 7691 kr
3 rok nedre plan – 104 m2 – månadshyra 8550 kr
4 rok – i två plan – 125 m2 – månadshyra 9986 kr
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.