I fjol meddelade Örebro läns landsting att planer för primärvårdssatsningen stod högt på agendan och att Kvarteret Bulten och norra stadskärnan var två intressanta platser att bygga en ny vårdcentral på. Landstinget har ännu inte gett ett definitivt besked, men förberedelserna är ändå i full gång nu.
Planering och markundersökning pågår i detta nu för att undersöka möjligheterna att bygga en vårdcentral i Kvarteret Bulten, i nära anslutning till äldreboendet Källgården.
– Det har ju funnits industri och bensinmack där tidigare, så en markundersökning måste genomföras innan vi vet mer om förutsättningarna för landstinget att bygga på platsen, kommenterar kommunchef Christer Lenke.
Kommunchefen uppger att landstinget inte enbart finner intresse i Bulten, utan låter vänta på slutgiltigt besked angående ett än mer centralt läge.
– Man vill invänta besked angående den centrumutvecklingsplan vi får en slutrapport på i mars månad. Blir centrumplanerna av, har landstinget sagt att norra stadskärnan är av stort intresse för deras satsning på primärvården i Lindesberg, förklarar Lenke.
En av Bultens styrkor har sagts vara närheten till äldreboendet Källgården, vilket gör det möjligt för samverkan i hög utsträckning. Satsningen att centralisera med en enda stor vårdcentralenhet istället för dagens två, görs också med anledning av att Lindesbergs lasarett är i behov av den lokalyta som vårdcentralen upptar där.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.