I fjol meddelade Örebro läns landsting att planer för primärvårdssatsningen stod högt på agendan och att Kvarteret Bulten och norra stadskärnan var två intressanta platser att bygga en ny vårdcentral på. Landstinget har ännu inte gett ett definitivt besked, men förberedelserna är ändå i full gång nu.
Planering och markundersökning pågår i detta nu för att undersöka möjligheterna att bygga en vårdcentral i Kvarteret Bulten, i nära anslutning till äldreboendet Källgården.
– Det har ju funnits industri och bensinmack där tidigare, så en markundersökning måste genomföras innan vi vet mer om förutsättningarna för landstinget att bygga på platsen, kommenterar kommunchef Christer Lenke.
Kommunchefen uppger att landstinget inte enbart finner intresse i Bulten, utan låter vänta på slutgiltigt besked angående ett än mer centralt läge.
– Man vill invänta besked angående den centrumutvecklingsplan vi får en slutrapport på i mars månad. Blir centrumplanerna av, har landstinget sagt att norra stadskärnan är av stort intresse för deras satsning på primärvården i Lindesberg, förklarar Lenke.
En av Bultens styrkor har sagts vara närheten till äldreboendet Källgården, vilket gör det möjligt för samverkan i hög utsträckning. Satsningen att centralisera med en enda stor vårdcentralenhet istället för dagens två, görs också med anledning av att Lindesbergs lasarett är i behov av den lokalyta som vårdcentralen upptar där.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.