Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Vårddebatten: Nu krävs raka svar på alla frågor

Kirurgen Peter Jilke med flera, som nyligen riktade en mycket tung insändare mot regionledningen och ställde en lång rad frågor, blev inte särskilt imponerade av det svar politikerna kom med. Man anser nämligen att insändaren besvarades så luddigt att man inte fick några egentliga svar på de frågor man ställde kring situationen på Lindesbergs lasarett efter omorganisationen samt lasarettets framtid. Nu görs ett nytt försök i hopp om att regionpolitikerna kommer med raka och tydliga svar den här gången.

Bästa Regionledning

Tack för brev från Er daterat 180307.
Men Era svar?

Undertecknarna är invånare i norra länsdelen och därmed ägare till skattefinansierad verksamhet som Regionledningen utsetts att förvalta på bästa sätt. Nu ser undertecknarna att det är risk för försämring. Då är det väl deras plikt att meddela Regionledningen innan försämringarna blivit verklighet och oreparabla?

Skrivelsen 180228 till Er från dessa bekymrade invånare i norra länsdelen är för läsbarheten uppdelad i arton frågor vilket var tänkt att underlätta besvarandet från Er. Men…

Vi besvarar Ert brev i den ordning Ni skriver; stycke för stycke…

Ni beskriver Er ljusa bild av Lindesbergs lasarett som Akutsjukhus och vi instämmer med Er och tackar för att stora satsningar gjorts på Lindesbergs lasarett t.ex. ny akutmottagning färdigställd 2017. Vi vill påminna att ÖLLs egen utredning tidigare visat att minst 95 % av alla patienter på länets tre sjukhus utgörs av patienter på länsdelsnivå ! och att endast 1-2 % utgör högspecialiserad vård, resten länsnivå. Men nu pågående avlövning med sjuksköterskor och läkare gör att framtiden tycks mycket
tveksam vad gäller om det kommer att finnas kompetens och bemanning för att Lindesbergs lasarett, dygnet runt och året runt (=24/7), ska vara ett Akutsjukhus på länsdelsnivå?

Ni beskriver ”tät kontakt med de ansvariga verksamhetscheferna, områdeschef och förvaltningschef” d.v.s. de chefer Ni gav uppdraget att genomföra Ert beslut från 2014, men dessa chefer försvarar naturligtvis sina egna beslut d.v.s. hur sjukvården nu idag fungerar. Nog vore det lämpligt att Ni ibland lämnar helikopter-perspektivet och får information från människorna på marken som tycks ha en helt annan bild än den Ni fått från av Er utsedda chefer?

Ni skriver att ”i hela landet pågår en utveckling att koncentrera verksamheter.” Ja, det är sant som för t.ex. hjärtsjukvård för barn till två städer i Sverige, svåra trauma i Stockholm sköts av Karolinskasjukhuset, m.m. Ortopeder har nu lyckats reducera RÖLs tidigare köer till operation för patienter med slitna höfter och knän (artros), vilket är utmärkt !. Men med mycket negativa konsekvenser för andra patientgrupper

Inom RÖL har Er omorganisation koncentrerat länsdelsvård som akuta frakturer med ökade transporter och därav risker och lidande för drabbade patienter, anser vi och många andra i befolkningen. IVO (f.d. Ansvarsnämnden) granskar nu dödsfall pga rutinen att transportera akuta patient. Frakturer som utgör basal ortopedi och för vilket kompetent personal och utrustning finns även på Lindesbergs lasarett. Dags att för Er att korrigera ?

Ni hänvisar till bl.a. ensamutredare Måns Roséns tes att träning ger färdighet och det är naturligtvis rätt, men till en viss gräns! En musiker som lär sig en melodi blir förstås duktig efter upprepade repetitioner under dagar och veckor, men efter år med samma melodi uppkommer tristess och leda och sannolikt att musikern slutar…
Exempelvis genomförde Östergötland 2010 en omorganisation, närmast identisk med
omorganisationen som RÖL nu gjort, med inom något år katastrofala bemanningsföljder för Norrköping. Därför övergavs omorganisationen, men det tog flera år att reparera ! (se artikel i tidskriften Svensk Kirurgi, volym 75, nr 3, 2017). Dags för Er att fundera och kanske korrigera ?

Ni skriver i Ert brev att: ”Skrivelsen innehåller många påståenden och slutsatser som till stor del besvarats tidigare bl.a. i Nerikes Allehanda av verksamhetschef. Andra frågeställningar tar vi med oss”. Hur ska vi veta vilken fråga som Ni anser har besvarats i NA, när och på vilken sida? Och vilka frågor Ni tar med Er? Det hade väl varit mycket klädsamt, respektfullt och förhoppningsvis lugnat oroliga invånare och personal om Ni istället i tur och ordning besvarat var och en av de arton
frågorna?

Ni avslutar med att förklara Er hållning i fem punkter:

1. Bevara Lindesbergs lasarett som ett dygnet runt Akutsjukhus(24/7). Gott att vi är överens om det. Men bemanningen sviktar pga. att personal slutar p.g.a. nu genomförd omorganisation, så kommer det inte vara möjligt att Lindesbergs lasarett kan förbli ett Akutsjukhus (24/7). Dags för Er att korrigera?

2. Prioritera inomlänspatienter. Gott att vi är överens. Men idag undantränger omorganisationens utomlänspatienter våra egna länsbor. 1/3 av patienterna på Ortoped-avdelningen i Lindesberg utgörs av utomlänspatienter som planerat (ej akut) opererats med ledprotes i höft eller knä! Patienter som ådragit sig en akut fraktur skulle kunna opereras i Lindesberg eftersom kompetent personal och utrustning finns i Lindesberg. Dessutom är dessa så pass få att fortsatt vård av utomlänspatienter
skulle kunna vara möjlig ! Dags för Er att korrigera ?
Men det råder brist på vårdplatser inom RÖL. Acceptabelt att på uppemot tre vårdplatser ligger utomlänspatienter?

3. Akut operation före elektiv operation. Vi instämmer med Er att medicinska skäl måste avgöra. Men idag är omorganisationens rutin att transportera akuta patienter från Lindesbergs lasarett och ej ställa in planerade operationer. Javisst, undantagsvis kan en akut patient få vänta. Men rutinen måste väl ändå vara att akut operation går före planerad operation ?! Dags att korrigera ?

4. Intensifiera rekryteringen av undersköterskor, sjuksköterskor och läkare till Lindesberg lasarett. Gott att Ni är aktiva. Men kanske varje klinik inom RÖL redan nu kan erbjuda det som bemanningsföretagen erbjuder t.ex. genom att ta hänsyn till varje individs önskemål och behov om när tjänstgöring ska ske. Dags att tänka nytt?

5. Lokal chef. Att tro att en klinik med chefen placerad på annan ort kan vara framgångsrik är nog ytterst tveksamt. Kan RÖL styras lika bra med ledningen i Stockholm ? Närheten i ledarskapet är en stark framgångsfaktor för god bemanning, ekonomi och kvalitet’. Ingen framgångsrik ICA-affär har väl föreståndaren på annan ort ? Medicinklinikerna inom RÖL har sin egen lokala chef inom nuvarande omorganisation, så varför inte också exempelvis allmän kirurgi och anestesi. Ni måste som ägarrepresentanter allvarligt fundera över varför en stadig bemanning med kirurger under uppemot tjugo års tid plötsligt under ett år 2017 decimerats med nästan 90 % ! Dags att införa lokal chef också för allmän kirurgin på Lindesbergs lasarett så att vi, innan det är för sent och tomt, kan rädda
tillbaka några av de nästan nio av tio kirurger som under ett år 2017 lämnat Lindesbergs lasarett och med dessa återvändare ha en chans att få nya kirurger och ytterligare förstärka så att Lindesbergs lasarett kan fortsatt vara det Akutsjukhus 24/7 som Ni och vi är överens om ska finnas! Dags att för Er korrigera ?

Avslutningsvis skriver Ni:
”…att vi bättre klarar de utmaningar vi står inför om vi gör det i länsgemensamt samarbete kring gemensamma resurser än genom självständiga kliniker på tre fristående sjukhus som slåss om resurserna”.
Men nog är det väl så i realiteten att, trots omorganisationen, så kommer ”slagsmålen” mellan sjukhusen ändå att fortsätta eftersom det ju fortfarande är samma resurser som ska fördelas? Samarbete har varit ledstjärna och grundläggande för alla kliniker genom alla år. Ingen har klarat sig helt själv ffa i omhändertagandet av patienter, men också vad gäller personal och utrustning.
Samarbete kommer alltid att vara grunden i vårt omhändertagande av patienter

Vi hoppas på att Ni i Regionledningen nu släpper all prestige och beaktar våra funderingar och förslag till korrigeringar av rådande omorganisation, till gagn för patienterna, och i förlängningen till gagn för invånare och företag i norra RÖL. En del beslut blir ibland mindre bra beslut. Men alla kan erkänna och korrigera uppkommen defekt, brist eller fel….

Emotser att vi denna gång får svar från Er i tur och ordning på våra arton frågor och fem förslag i Skrivelse 180228 och på våra frågor i detta brev.

Vänligen
Peter Jilke (”m.fl.”)

Tidigare inlägg i debatten
Var detta politikernas avsikt? Sjukvårdens omorganisation – katastrof? Akutsjukhuset Lindesberg hotas? Läs den ursprungliga insändaren här.
Regionpolitikernas svar på den ursprungliga insändaren

Publicerad 15 mars 2018 klockan 18:53

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts ...
10 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-19 19:51