Nu på torsdag anordnas det sista frukostmötet på hotellet för säsongen, innan man tar ett uppehåll över sommaren och semestern. För att blåsa på lite extra krydda så har en rad kända ansikten lovat att dyka upp. Dessutom kommer information om en långfilmsinspelning att avslöjas.
Blåbärskriget – så lyder titeln på en något annorlunda långfilm som ska spelas in i Lindesbergsskogarna med start i sommar. Produktionen har en mycket liten budget (7,1 miljoner), men bjuder på mycket stora namn, som t ex Göran Forsmark (Jägarna), Tomas Nordström (Pistvakt) Elisabeth Carlsson (Grabben i graven bredvid) och länets egen hustomte Peter Flack, kanske mest känd som ”Hjalmar” från ”Viiiiiby”.
Filmens handling är enkel. En grupp bärplockare i Bergslagsskogarna blir lurade av uppköparen och beslutar sig för att stjäla tillbaka bären de inte har fått betalt för. Två polska bärplockare på flykt, med ett ton ruttnande bär, träffar snart en herre vid namn Ivar, som är snäll och hjälper dem. Ivar låter bärplockarna gömma sig på hans förfallna gård. Dock har Ivar en liten egenhet som ter sig som så att han gärna går omkring naken den här tiden på året.
Blåbärskriget beskrivs som en actionkomedi, som kommer att spelas in på olika platser i trakten av Lindesberg. Lindesbergs centrum kommer att synas i filmen, likaså Fornaboda travbana. Vissa scener kommer också spelas in i ren Bergslagsmiljö, då t ex i Klackenområdet och eventuellt också i Hålahult.
Teamet har berättat att Lindesbergarna kommer att känna igen sig i filmen – kanske inte i sättet att uppföra sig ute i skogarna så mycket, men i miljöerna åtminstone.
Ännu återstår vissa detaljer, innan det är klappat och klart. Men går det enligt planerna, då kommer filminspelningen att börja i juli. Filmen ska vara färdig i januari nästa år.
Mer info om säsongen sista frukostmöte finner ni här>>
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.