Nu på torsdag anordnas det sista frukostmötet på hotellet för säsongen, innan man tar ett uppehåll över sommaren och semestern. För att blåsa på lite extra krydda så har en rad kända ansikten lovat att dyka upp. Dessutom kommer information om en långfilmsinspelning att avslöjas.
Blåbärskriget – så lyder titeln på en något annorlunda långfilm som ska spelas in i Lindesbergsskogarna med start i sommar. Produktionen har en mycket liten budget (7,1 miljoner), men bjuder på mycket stora namn, som t ex Göran Forsmark (Jägarna), Tomas Nordström (Pistvakt) Elisabeth Carlsson (Grabben i graven bredvid) och länets egen hustomte Peter Flack, kanske mest känd som ”Hjalmar” från ”Viiiiiby”.
Filmens handling är enkel. En grupp bärplockare i Bergslagsskogarna blir lurade av uppköparen och beslutar sig för att stjäla tillbaka bären de inte har fått betalt för. Två polska bärplockare på flykt, med ett ton ruttnande bär, träffar snart en herre vid namn Ivar, som är snäll och hjälper dem. Ivar låter bärplockarna gömma sig på hans förfallna gård. Dock har Ivar en liten egenhet som ter sig som så att han gärna går omkring naken den här tiden på året.
Blåbärskriget beskrivs som en actionkomedi, som kommer att spelas in på olika platser i trakten av Lindesberg. Lindesbergs centrum kommer att synas i filmen, likaså Fornaboda travbana. Vissa scener kommer också spelas in i ren Bergslagsmiljö, då t ex i Klackenområdet och eventuellt också i Hålahult.
Teamet har berättat att Lindesbergarna kommer att känna igen sig i filmen – kanske inte i sättet att uppföra sig ute i skogarna så mycket, men i miljöerna åtminstone.
Ännu återstår vissa detaljer, innan det är klappat och klart. Men går det enligt planerna, då kommer filminspelningen att börja i juli. Filmen ska vara färdig i januari nästa år.
Mer info om säsongen sista frukostmöte finner ni här>>
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.