Nu på torsdag anordnas det sista frukostmötet på hotellet för säsongen, innan man tar ett uppehåll över sommaren och semestern. För att blåsa på lite extra krydda så har en rad kända ansikten lovat att dyka upp. Dessutom kommer information om en långfilmsinspelning att avslöjas.
Blåbärskriget – så lyder titeln på en något annorlunda långfilm som ska spelas in i Lindesbergsskogarna med start i sommar. Produktionen har en mycket liten budget (7,1 miljoner), men bjuder på mycket stora namn, som t ex Göran Forsmark (Jägarna), Tomas Nordström (Pistvakt) Elisabeth Carlsson (Grabben i graven bredvid) och länets egen hustomte Peter Flack, kanske mest känd som ”Hjalmar” från ”Viiiiiby”.
Filmens handling är enkel. En grupp bärplockare i Bergslagsskogarna blir lurade av uppköparen och beslutar sig för att stjäla tillbaka bären de inte har fått betalt för. Två polska bärplockare på flykt, med ett ton ruttnande bär, träffar snart en herre vid namn Ivar, som är snäll och hjälper dem. Ivar låter bärplockarna gömma sig på hans förfallna gård. Dock har Ivar en liten egenhet som ter sig som så att han gärna går omkring naken den här tiden på året.
Blåbärskriget beskrivs som en actionkomedi, som kommer att spelas in på olika platser i trakten av Lindesberg. Lindesbergs centrum kommer att synas i filmen, likaså Fornaboda travbana. Vissa scener kommer också spelas in i ren Bergslagsmiljö, då t ex i Klackenområdet och eventuellt också i Hålahult.
Teamet har berättat att Lindesbergarna kommer att känna igen sig i filmen – kanske inte i sättet att uppföra sig ute i skogarna så mycket, men i miljöerna åtminstone.
Ännu återstår vissa detaljer, innan det är klappat och klart. Men går det enligt planerna, då kommer filminspelningen att börja i juli. Filmen ska vara färdig i januari nästa år.
Mer info om säsongen sista frukostmöte finner ni här>>
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.