Nu på torsdag anordnas det sista frukostmötet på hotellet för säsongen, innan man tar ett uppehåll över sommaren och semestern. För att blåsa på lite extra krydda så har en rad kända ansikten lovat att dyka upp. Dessutom kommer information om en långfilmsinspelning att avslöjas.
Blåbärskriget – så lyder titeln på en något annorlunda långfilm som ska spelas in i Lindesbergsskogarna med start i sommar. Produktionen har en mycket liten budget (7,1 miljoner), men bjuder på mycket stora namn, som t ex Göran Forsmark (Jägarna), Tomas Nordström (Pistvakt) Elisabeth Carlsson (Grabben i graven bredvid) och länets egen hustomte Peter Flack, kanske mest känd som ”Hjalmar” från ”Viiiiiby”.
Filmens handling är enkel. En grupp bärplockare i Bergslagsskogarna blir lurade av uppköparen och beslutar sig för att stjäla tillbaka bären de inte har fått betalt för. Två polska bärplockare på flykt, med ett ton ruttnande bär, träffar snart en herre vid namn Ivar, som är snäll och hjälper dem. Ivar låter bärplockarna gömma sig på hans förfallna gård. Dock har Ivar en liten egenhet som ter sig som så att han gärna går omkring naken den här tiden på året.
Blåbärskriget beskrivs som en actionkomedi, som kommer att spelas in på olika platser i trakten av Lindesberg. Lindesbergs centrum kommer att synas i filmen, likaså Fornaboda travbana. Vissa scener kommer också spelas in i ren Bergslagsmiljö, då t ex i Klackenområdet och eventuellt också i Hålahult.
Teamet har berättat att Lindesbergarna kommer att känna igen sig i filmen – kanske inte i sättet att uppföra sig ute i skogarna så mycket, men i miljöerna åtminstone.
Ännu återstår vissa detaljer, innan det är klappat och klart. Men går det enligt planerna, då kommer filminspelningen att börja i juli. Filmen ska vara färdig i januari nästa år.
Mer info om säsongen sista frukostmöte finner ni här>>
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.