På onsdagseftermiddagen var det dags för Grönsiskans årliga vårfest, dit man hade bjudit in förskolans barn och familjer för att ha trevlig stund tillsammans.
Förskolechefen Tina Björk hälsade alla välkomna till festligheterna och underströk att det är viktigt att ha roligt.
Förskolans pedagoger bjöd sedan publiken på en färgsprakande cirkusföreställning, med clowner, kaniner, en lindansare och så klart en väldigt stark man.
– Vårfesterna brukar vara väldigt uppskattade, det gör att man får en större gemenskap, berättar Stina Karlkvist som arbetar på förskolan.
– 95% av barnen på förskolan har ett annat modersmål än svenska, de kommer från ungefär 20 olika nationer och det är nog sammanlagt 30 olika språk som pratas här. Så eftersom vi inte har språket gemensamt behöver vi göra sådana här saker tillsammans som skapar glädje och gemenskap. Vi har världens bästa jobb! fortsätter hon.
– Vi har tyvärr inte samma förutsättningar som många andra förskolor eftersom vi fortfarande är ett provisorium, det har ju varit provisoriskt i 16 år nu. Men nu har vi sökt pedagogiska priset så vi hoppas på det bästa, för barnens skull, de är så värda att vinna! avslutar Stina.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.