På onsdagseftermiddagen var det dags för Grönsiskans årliga vårfest, dit man hade bjudit in förskolans barn och familjer för att ha trevlig stund tillsammans.
Förskolechefen Tina Björk hälsade alla välkomna till festligheterna och underströk att det är viktigt att ha roligt.
Förskolans pedagoger bjöd sedan publiken på en färgsprakande cirkusföreställning, med clowner, kaniner, en lindansare och så klart en väldigt stark man.
– Vårfesterna brukar vara väldigt uppskattade, det gör att man får en större gemenskap, berättar Stina Karlkvist som arbetar på förskolan.
– 95% av barnen på förskolan har ett annat modersmål än svenska, de kommer från ungefär 20 olika nationer och det är nog sammanlagt 30 olika språk som pratas här. Så eftersom vi inte har språket gemensamt behöver vi göra sådana här saker tillsammans som skapar glädje och gemenskap. Vi har världens bästa jobb! fortsätter hon.
– Vi har tyvärr inte samma förutsättningar som många andra förskolor eftersom vi fortfarande är ett provisorium, det har ju varit provisoriskt i 16 år nu. Men nu har vi sökt pedagogiska priset så vi hoppas på det bästa, för barnens skull, de är så värda att vinna! avslutar Stina.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.