Varför ska man rösta i EP-valet?

Val till Europaparlamentet låter ju hur avlägset och onödigt som helst. Men är det verkligen det? Vi har bollat frågan med en rad politiker i Lindesberg för att höra om det verkligen finns anledning att gå till vallokalen och lägga sin röst.

Arnold Bengtsson – Socialdemokraterna – har likt många andra politiker tillbringat många timmar med att fiska röster på stan den senaste tiden. Även om detta val skiljer sig lite mot riksdagsvalet, så anser han att det är ett oerhört viktigt val även för oss i Sverige och Lindesberg. Så här svarar Arnold Bengtsson på frågan ”Varför ska man rösta i EP-valet?”
-Det sägs ju att cirka 60% av de beslut som fattas i svenska kommuner påverkas av beslut som fattats i Europaparlamentet. Så även om det känns avlägset så är det i allra högsta grad viktigt för oss lokalt i Lindesberg. Därför är det viktigt att rösta.
-Dessutom är det viktigt att valdeltagandet blir högre än senast vi röstade. För om deltagandet blir lågt nu igen så tror jag att Sveriges chanser att påverka försämras avsevärt. Ett lågt deltagande kan uppfattas som att vi inte bryr oss så mycket om vad som sker i parlamentet och då blir det svårt att få någon att lyssna på oss eftersom vi ”inte bryr oss ändå”, förklarar Arnold Bengtsson (s).

Fotnot: I förra EP-valet, 2004, röstade knappt 38 procent av de röstberättigade i Sverige.

Pär-Ove Lindqvist – Moderaterna
-Man kan väl se det här som vilket val som helst egentligen, för här har man ju chansen att vara med och bestämma vilken inriktning man vill ha i politiken. Det är viktigt att det är rätt parlamentariker som sitter och representerar Sverige i EU. Så visst är det i allra högsta grad ett viktigt val, säger Pär-Ove.
Han påpekar också det som Arnold Bengtsson var inne på: Att många beslut på kommunnivå påverkas av beslut i EP.
-Det har ju en direkt påverkan på oss och därför är det väl angeläget att vi tar det här valet på lika stort allvar som t ex riksdagsvalet.

Anders Larsson – Centerpartiet
-Vi ska värna om demokratin och då är det viktigt att vara med och rösta oavsett partifärg. Dessutom är det ju 60-65 % av de beslut vi fattar i Lindesberg som påverkas av beslut fattade i EP, svarar Anders.

Helen Uliczka – Miljöpartiet
-Det är viktigt att värna om djurskydd och miljö. Vi kan inte sänka oss till att tillåta avlivning genom att skära halsen av levande djur. Jag tycker det är hemskt och dessutom grymt djurplågeri. När det gäller miljöfrågor så har vi exempelvis en mycket bra återvinning av elektronik i Sverige. Om jag inte minns helt fel så återvinns 92 procent av materialet. I EU har man satt ett mål om att uppnå en återvinning på 8 procent. Och det är ju inte särskilt bra och därför är det viktigt att vi har rätt folk i parlamentet som kan bevaka viktiga frågor som dessa. Annars finns ju risken att vi sänker oss till en lägre nivå när man hela tiden borde sträva åt att bli bättre inom såväl djurskyddsregler som miljöfrågor av olika slag, säger Helen.

Så här enkelt röstar du
1. Välj valsedel (finns i vallokalen)
2. Tag valkuvert (finns i vallokalen)
3. Gör i ordning din röst och kryssa för en kandidat på valsedeln om du vill personrösta
4. Lämna valkuvertet, ditt röstkort och id-handling till röstmottagaren
5. Lämna vallokalen eller stå kvar och småprata en stund 🙂

Fotnot: Om du önskar rösta innan valdagen (förtidsrösta) så gör du detta på följande platser: klicka här för info
Om du röstar på valdagen (söndag 7 juni) gå till den vallokal som tillhör just ditt valdistrikt. Denna information finner du på röstkortet.

Publicerad 3 juni 2009 klockan 11:21

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas...

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. ...
19 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: God Jul!
Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
19 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever på Vedevågs skola tar nu upp kampen för att bevara skolan. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.

18 december 2025 klockan 14:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.

15 december 2025 klockan 09:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. ...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gå...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-30 10:05