12 kronor och 28 öre – så mycket bidrog varje Lindesbergsinvånare med i förra årets insamling till Världens Barn. Det är nästan 300 000 kronor totalt!!! Trots pandemin blir det en insamling också i år.
Behoven var stora då och är än större idag. Humanitära katastrofer, som det i Jemen, har drabbat barnen hårt. Coronaviruset har frestat på samhället – i all synnerhet i fattiga länder, men har också visat på solidaritet och omtanke, såväl i Sverige som internationellt.
Covid 19 lockar fram nya sätt att mötas – och nya metoder för insamling. Digitala bössor kan fyllas. Det går att starta egna insamlingar på nätet. Släkt och vänner utmanas!
De vanliga bössorna som syns i handen på Världens Barn-insamlare kan dyka upp – men med ett bord framför så att man kan hålla avstånd. I affärerna kommer det att stå bössor precis som förut.
När man betalar räkningarna går det precis som vanligt att sätta in på Radiohjälpens 901950-6. Det går att swisha, sms:a och ibland ringa in pengar. Man kan köpa Astrid Lindgren-boken ”Alla mina barn” – 100 kr går till Världens Barn.
Kommunens skolor bjuds in till Världens Barn. Flera av dem har tidigare år bidragit med mycket pengar genom egna arrangemang. För första gången är Löa skola med i år. Skolorna kan också använda sig av den tipspromenad som finns på Världens Barns hemsida.
Första helgen i oktober är det TV-gala och insamlade pengar räknas ihop. Pengarna används runt om i världen till barns hälsa, skola och trygghet.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.