Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
Sedan augusti har orkestern Musica Linde och några av kulturskolans sångelever övat flitigt för att tillsammans med föreningen Spelrum kunna bjuda in allmännheten till världsmusikkonserten Salivili hipput. Namnet kommer från en finsk polkalåt som även finns med på repertoaren.
– Det är lite roligt, jag har själv studerat i Finland och lärde mig den här låten då. Sedan har den blivit viral på olika sociala medier så när jag har spelat den för elever så känner nästan alla igen den, en del börjar till och med sjunga på finska, skrattar Anna Johansson.
Spelrum är en kreativ arena för kulturella möten från Örebro som verkar för kulturarbetare och andra som ägnar sig åt konstnärliga uttryck. Simon Schierup som är skaparen av denna mötesplats är lärare och forskare på Musikhögskolan. Han har vid tre tillfällen under hösten repeterat tillsammans med eleverna från Kulturskolan Garnalia och blivit länken mellan dessa två grupper som övat till konserten var för sig.
– Simon Shierup har kurser i just världsmusik vid Musikhögskolan och är väldigt kunnig. Vi har övat med honom och han har i sin tur övat med Spelrum, sedan kommer vi att sätta ihop det hela. Vi kommer att öva tillsammans hela dagen på lördag innan vi gör vår första konsert i Örebro, förklarar Anna.
Konserten kommer framföras på lördag 2 december klockan 16.00 på Kulturkvarteret i Örebro och på söndag 3 december klockan 16.00 i Lindeskolans aula i Lindesberg.
– Det känns väldigt bra för orkesterns del, ofta använder man noter men vi har spelat allting utantill den här gången. När allting finns i huvudet så kan man koncentrera sig på det musikaliska, det blir bra sväng och samspel. Sedan ska det bli jättekul att få spela tillsammans med Spelrum, säger Anna.
I repertoaren man satt ihop till konserten finns musik från bland annat Latinamerika, Afrika, Syrien, Sverige och Finland.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul. Det kommer även att bli någon form av utsmyckning av de som jobbar med det konstnärliga uttrycket hos Spelrum och föreningen Internationella kvinnor kommer att sälja mat efter konserten, avslutar Anna.
Konserten framförs med ekonomiskt stöd från Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Riksförbundet Unga Musikanter.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.