Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
Sedan augusti har orkestern Musica Linde och några av kulturskolans sångelever övat flitigt för att tillsammans med föreningen Spelrum kunna bjuda in allmännheten till världsmusikkonserten Salivili hipput. Namnet kommer från en finsk polkalåt som även finns med på repertoaren.
– Det är lite roligt, jag har själv studerat i Finland och lärde mig den här låten då. Sedan har den blivit viral på olika sociala medier så när jag har spelat den för elever så känner nästan alla igen den, en del börjar till och med sjunga på finska, skrattar Anna Johansson.
Spelrum är en kreativ arena för kulturella möten från Örebro som verkar för kulturarbetare och andra som ägnar sig åt konstnärliga uttryck. Simon Schierup som är skaparen av denna mötesplats är lärare och forskare på Musikhögskolan. Han har vid tre tillfällen under hösten repeterat tillsammans med eleverna från Kulturskolan Garnalia och blivit länken mellan dessa två grupper som övat till konserten var för sig.
– Simon Shierup har kurser i just världsmusik vid Musikhögskolan och är väldigt kunnig. Vi har övat med honom och han har i sin tur övat med Spelrum, sedan kommer vi att sätta ihop det hela. Vi kommer att öva tillsammans hela dagen på lördag innan vi gör vår första konsert i Örebro, förklarar Anna.
Konserten kommer framföras på lördag 2 december klockan 16.00 på Kulturkvarteret i Örebro och på söndag 3 december klockan 16.00 i Lindeskolans aula i Lindesberg.
– Det känns väldigt bra för orkesterns del, ofta använder man noter men vi har spelat allting utantill den här gången. När allting finns i huvudet så kan man koncentrera sig på det musikaliska, det blir bra sväng och samspel. Sedan ska det bli jättekul att få spela tillsammans med Spelrum, säger Anna.
I repertoaren man satt ihop till konserten finns musik från bland annat Latinamerika, Afrika, Syrien, Sverige och Finland.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul. Det kommer även att bli någon form av utsmyckning av de som jobbar med det konstnärliga uttrycket hos Spelrum och föreningen Internationella kvinnor kommer att sälja mat efter konserten, avslutar Anna.
Konserten framförs med ekonomiskt stöd från Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Riksförbundet Unga Musikanter.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.