Stråkvana elever och lärare från Kulturskolan Garnalia. Foto: Privat

Världens musik samlad i en konsert: ”Väldigt kul”

Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.

Sedan augusti har orkestern Musica Linde och några av kulturskolans sångelever övat flitigt för att tillsammans med föreningen Spelrum kunna bjuda in allmännheten till världsmusikkonserten Salivili hipput. Namnet kommer från en finsk polkalåt som även finns med på repertoaren.

– Det är lite roligt, jag har själv studerat i Finland och lärde mig den här låten då. Sedan har den blivit viral på olika sociala medier så när jag har spelat den för elever så känner nästan alla igen den, en del börjar till och med sjunga på finska, skrattar Anna Johansson.

Spelrum är en kreativ arena för kulturella möten från Örebro som verkar för kulturarbetare och andra som ägnar sig åt konstnärliga uttryck. Simon Schierup som är skaparen av denna mötesplats är lärare och forskare på Musikhögskolan. Han har vid tre tillfällen under hösten repeterat tillsammans med eleverna från Kulturskolan Garnalia och blivit länken mellan dessa två grupper som övat till konserten var för sig.

– Simon Shierup har kurser i just världsmusik vid Musikhögskolan och är väldigt kunnig. Vi har övat med honom och han har i sin tur övat med Spelrum, sedan kommer vi att sätta ihop det hela. Vi kommer att öva tillsammans hela dagen på lördag innan vi gör vår första konsert i Örebro, förklarar Anna.

Konserten kommer framföras på lördag 2 december klockan 16.00 på Kulturkvarteret i Örebro och på söndag 3 december klockan 16.00 i Lindeskolans aula i Lindesberg.

– Det känns väldigt bra för orkesterns del, ofta använder man noter men vi har spelat allting utantill den här gången. När allting finns i huvudet så kan man koncentrera sig på det musikaliska, det blir bra sväng och samspel. Sedan ska det bli jättekul att få spela tillsammans med Spelrum, säger Anna.

I repertoaren man satt ihop till konserten finns musik från bland annat Latinamerika, Afrika, Syrien, Sverige och Finland.

– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul. Det kommer även att bli någon form av utsmyckning av de som jobbar med det konstnärliga uttrycket hos Spelrum och föreningen Internationella kvinnor kommer att sälja mat efter konserten, avslutar Anna.

Konserten framförs med ekonomiskt stöd från Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Riksförbundet Unga Musikanter.

Publicerad 1 december 2023 klockan 13:00

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Socialnämndens vice ordförande Monica Klockars (M), ordförande Tom Persson (SD) samt socialchef Madde Gustafsson. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.

4 december 2025 klockan 16:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt ...

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.

3 december 2025 klockan 19:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Arkivfoto: Ida Lindkvist

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut

INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.

3 december 2025 klockan 09:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-fö...
2 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.

1 december 2025 klockan 16:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.

1 december 2025 klockan 15:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptä...

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när...

Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-24

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-22

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-12-05 01:36