Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
Sedan augusti har orkestern Musica Linde och några av kulturskolans sångelever övat flitigt för att tillsammans med föreningen Spelrum kunna bjuda in allmännheten till världsmusikkonserten Salivili hipput. Namnet kommer från en finsk polkalåt som även finns med på repertoaren.
– Det är lite roligt, jag har själv studerat i Finland och lärde mig den här låten då. Sedan har den blivit viral på olika sociala medier så när jag har spelat den för elever så känner nästan alla igen den, en del börjar till och med sjunga på finska, skrattar Anna Johansson.
Spelrum är en kreativ arena för kulturella möten från Örebro som verkar för kulturarbetare och andra som ägnar sig åt konstnärliga uttryck. Simon Schierup som är skaparen av denna mötesplats är lärare och forskare på Musikhögskolan. Han har vid tre tillfällen under hösten repeterat tillsammans med eleverna från Kulturskolan Garnalia och blivit länken mellan dessa två grupper som övat till konserten var för sig.
– Simon Shierup har kurser i just världsmusik vid Musikhögskolan och är väldigt kunnig. Vi har övat med honom och han har i sin tur övat med Spelrum, sedan kommer vi att sätta ihop det hela. Vi kommer att öva tillsammans hela dagen på lördag innan vi gör vår första konsert i Örebro, förklarar Anna.
Konserten kommer framföras på lördag 2 december klockan 16.00 på Kulturkvarteret i Örebro och på söndag 3 december klockan 16.00 i Lindeskolans aula i Lindesberg.
– Det känns väldigt bra för orkesterns del, ofta använder man noter men vi har spelat allting utantill den här gången. När allting finns i huvudet så kan man koncentrera sig på det musikaliska, det blir bra sväng och samspel. Sedan ska det bli jättekul att få spela tillsammans med Spelrum, säger Anna.
I repertoaren man satt ihop till konserten finns musik från bland annat Latinamerika, Afrika, Syrien, Sverige och Finland.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul. Det kommer även att bli någon form av utsmyckning av de som jobbar med det konstnärliga uttrycket hos Spelrum och föreningen Internationella kvinnor kommer att sälja mat efter konserten, avslutar Anna.
Konserten framförs med ekonomiskt stöd från Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Riksförbundet Unga Musikanter.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.