Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
Sedan augusti har orkestern Musica Linde och några av kulturskolans sångelever övat flitigt för att tillsammans med föreningen Spelrum kunna bjuda in allmännheten till världsmusikkonserten Salivili hipput. Namnet kommer från en finsk polkalåt som även finns med på repertoaren.
– Det är lite roligt, jag har själv studerat i Finland och lärde mig den här låten då. Sedan har den blivit viral på olika sociala medier så när jag har spelat den för elever så känner nästan alla igen den, en del börjar till och med sjunga på finska, skrattar Anna Johansson.
Spelrum är en kreativ arena för kulturella möten från Örebro som verkar för kulturarbetare och andra som ägnar sig åt konstnärliga uttryck. Simon Schierup som är skaparen av denna mötesplats är lärare och forskare på Musikhögskolan. Han har vid tre tillfällen under hösten repeterat tillsammans med eleverna från Kulturskolan Garnalia och blivit länken mellan dessa två grupper som övat till konserten var för sig.
– Simon Shierup har kurser i just världsmusik vid Musikhögskolan och är väldigt kunnig. Vi har övat med honom och han har i sin tur övat med Spelrum, sedan kommer vi att sätta ihop det hela. Vi kommer att öva tillsammans hela dagen på lördag innan vi gör vår första konsert i Örebro, förklarar Anna.
Konserten kommer framföras på lördag 2 december klockan 16.00 på Kulturkvarteret i Örebro och på söndag 3 december klockan 16.00 i Lindeskolans aula i Lindesberg.
– Det känns väldigt bra för orkesterns del, ofta använder man noter men vi har spelat allting utantill den här gången. När allting finns i huvudet så kan man koncentrera sig på det musikaliska, det blir bra sväng och samspel. Sedan ska det bli jättekul att få spela tillsammans med Spelrum, säger Anna.
I repertoaren man satt ihop till konserten finns musik från bland annat Latinamerika, Afrika, Syrien, Sverige och Finland.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul. Det kommer även att bli någon form av utsmyckning av de som jobbar med det konstnärliga uttrycket hos Spelrum och föreningen Internationella kvinnor kommer att sälja mat efter konserten, avslutar Anna.
Konserten framförs med ekonomiskt stöd från Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Riksförbundet Unga Musikanter.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.