Om cirka en månad öppnar optikkedjan Specsavers i Lindesberg. Linde är en av totalt 25 städer som kedjan satsar på just nu i sin strävan att bli ännu större i Sverige. -Det är ingen hemlighet att vi satsar på att bli störst i landet, kommenterar Specsavers informationschef, Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers firar 25 år och har varit etablerat i Sverige sedan fem år tillbaka. Kedjan är idag världens största privatägda optikkedja med över 25 000 anställda världen över. Specsavers har idag ca 1300 butiker varav 87 finns i Sverige. Men den siffran kommer att stiga ganska drastiskt nu.
Specsavers genomför just nu en större satsning för att nå nya kunder på marknaden. 25 nya butiker kommer att öppna inom en snar framtid och Lindesberg är alltså en av orterna som ingår när företaget expanderar. På lite längre sikt skall antalet butiker i landet bli 140 st totalt.
-Företaget satsar jättehårt på såväl nya som gamla platser. Natuligtvis handlar det om att bli mer tillgängliga för nya och gamla kunder. I Lindesbergs fall ska inte invånarna behöva åka till Örebro längre för att handla hos oss, förklarar Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers sticker inte under stol med att man har för avsikt att bli störst i landet. Idag är företaget tvåa i försäljningsligan med sikte på att gå om ettan: Synsam. Och konkurenterna kommer att få svårt att undvika varandra i framtiden då Specsavers öppnar mittemot Synsam, dvs på andra sidan gatan.
Fotnot: Butiken öppnar måndag 26 oktober.
Specsavers på nätet
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.