Om cirka en månad öppnar optikkedjan Specsavers i Lindesberg. Linde är en av totalt 25 städer som kedjan satsar på just nu i sin strävan att bli ännu större i Sverige. -Det är ingen hemlighet att vi satsar på att bli störst i landet, kommenterar Specsavers informationschef, Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers firar 25 år och har varit etablerat i Sverige sedan fem år tillbaka. Kedjan är idag världens största privatägda optikkedja med över 25 000 anställda världen över. Specsavers har idag ca 1300 butiker varav 87 finns i Sverige. Men den siffran kommer att stiga ganska drastiskt nu.
Specsavers genomför just nu en större satsning för att nå nya kunder på marknaden. 25 nya butiker kommer att öppna inom en snar framtid och Lindesberg är alltså en av orterna som ingår när företaget expanderar. På lite längre sikt skall antalet butiker i landet bli 140 st totalt.
-Företaget satsar jättehårt på såväl nya som gamla platser. Natuligtvis handlar det om att bli mer tillgängliga för nya och gamla kunder. I Lindesbergs fall ska inte invånarna behöva åka till Örebro längre för att handla hos oss, förklarar Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers sticker inte under stol med att man har för avsikt att bli störst i landet. Idag är företaget tvåa i försäljningsligan med sikte på att gå om ettan: Synsam. Och konkurenterna kommer att få svårt att undvika varandra i framtiden då Specsavers öppnar mittemot Synsam, dvs på andra sidan gatan.
Fotnot: Butiken öppnar måndag 26 oktober.
Specsavers på nätet
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen