Om cirka en månad öppnar optikkedjan Specsavers i Lindesberg. Linde är en av totalt 25 städer som kedjan satsar på just nu i sin strävan att bli ännu större i Sverige. -Det är ingen hemlighet att vi satsar på att bli störst i landet, kommenterar Specsavers informationschef, Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers firar 25 år och har varit etablerat i Sverige sedan fem år tillbaka. Kedjan är idag världens största privatägda optikkedja med över 25 000 anställda världen över. Specsavers har idag ca 1300 butiker varav 87 finns i Sverige. Men den siffran kommer att stiga ganska drastiskt nu.
Specsavers genomför just nu en större satsning för att nå nya kunder på marknaden. 25 nya butiker kommer att öppna inom en snar framtid och Lindesberg är alltså en av orterna som ingår när företaget expanderar. På lite längre sikt skall antalet butiker i landet bli 140 st totalt.
-Företaget satsar jättehårt på såväl nya som gamla platser. Natuligtvis handlar det om att bli mer tillgängliga för nya och gamla kunder. I Lindesbergs fall ska inte invånarna behöva åka till Örebro längre för att handla hos oss, förklarar Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers sticker inte under stol med att man har för avsikt att bli störst i landet. Idag är företaget tvåa i försäljningsligan med sikte på att gå om ettan: Synsam. Och konkurenterna kommer att få svårt att undvika varandra i framtiden då Specsavers öppnar mittemot Synsam, dvs på andra sidan gatan.
Fotnot: Butiken öppnar måndag 26 oktober.
Specsavers på nätet
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.