Om cirka en månad öppnar optikkedjan Specsavers i Lindesberg. Linde är en av totalt 25 städer som kedjan satsar på just nu i sin strävan att bli ännu större i Sverige. -Det är ingen hemlighet att vi satsar på att bli störst i landet, kommenterar Specsavers informationschef, Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers firar 25 år och har varit etablerat i Sverige sedan fem år tillbaka. Kedjan är idag världens största privatägda optikkedja med över 25 000 anställda världen över. Specsavers har idag ca 1300 butiker varav 87 finns i Sverige. Men den siffran kommer att stiga ganska drastiskt nu.
Specsavers genomför just nu en större satsning för att nå nya kunder på marknaden. 25 nya butiker kommer att öppna inom en snar framtid och Lindesberg är alltså en av orterna som ingår när företaget expanderar. På lite längre sikt skall antalet butiker i landet bli 140 st totalt.
-Företaget satsar jättehårt på såväl nya som gamla platser. Natuligtvis handlar det om att bli mer tillgängliga för nya och gamla kunder. I Lindesbergs fall ska inte invånarna behöva åka till Örebro längre för att handla hos oss, förklarar Hans-Jörgen Brandt.
Specsavers sticker inte under stol med att man har för avsikt att bli störst i landet. Idag är företaget tvåa i försäljningsligan med sikte på att gå om ettan: Synsam. Och konkurenterna kommer att få svårt att undvika varandra i framtiden då Specsavers öppnar mittemot Synsam, dvs på andra sidan gatan.
Fotnot: Butiken öppnar måndag 26 oktober.
Specsavers på nätet
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.