500 deltagare och ungefär det dubbla i publiksiffra? Till helgen arrangeras Nordic Open Disco Championship i Lindesberg Arena.-Det här är jättestort och det kommer att bli en upplevelse även för de på läktaren, kommenterar Teresa A Blomkvist på Knut Säborgs Dansstudio i Örebro, som står som arrangör för tävlingen.
Disco. Ordet väcker säkerligen minnen hos de något äldre generationerna, som fick uppleva hur denna dansform dök upp på klubbar och andra nöjesplatser under 70-talets utsvängda byxdagar. Idag är dock disco något helt annat och sedan man började tävla i discodans har det snarare blivit en sport eller avancerat gymnastiknummer. Högt tempo och med energi nog att i omvandlad form lysa upp en normalstor villa. Kvar från 70-talet finns dock en detalj: glamouren. Glitter och spegelbollar är något discodansen troligtvis alltid kommer hålla fast vid. Klassiska discobeats har dock fått lämna scenen för artister som t ex Lady Gaga, som är en av många favoriter att dansa till idag bland discotävlanden.
Under den kommande helgen riggas Lindesberg Arena för Nordiska Mästerskapen i Discodans. Totalt 500 deltagare från länderna Sverige, Norge, Danmark, Finland och Ryssland kommer göra upp om allehanda titlar som står på spel i de olika tävlingsklasserna. Man räknar med att cirka 1000 besökare, utöver deltagarna, kommer att besöka arenan under tävlingsdagarna.
Bakom eventet står Knut Säborgs Dansstudio i Örebro. Anledningen till att man valde Lindesberg för denna mästerskapstävling, stavas Lindesberg Arena.
-Ni skall vara väldigt stolta över er arena, för den är verkligen super. Jämfört med andra arenor vi tittat på så är den oslagbar. Den är inte heller så där tråkig som andra arenor kan vara många gånger, så det blir så mycket roligare att rigga upp en tävling som känns så rätt för både deltagare och publik, säger Teresa A Blomkvist på dansstudion.
Detta är första gången som arrangören sätter upp en tävling i Linde. Men man gör inte direkt någon smygentré på orten. Nordiska Mästerskapen är en jättetävling och det innebär också att man har deltagare som är av världsklass.
-Vi kommer att ha flera riktigt stora namn med på tävlingen, säger Teresa A Blomkvist.
Hon berättar att man kommer ha Europa- och världsmästare på scenen. Från Ryssland kommer Europamästaren i Roman Sadanov. Grannarna i väst, Norge, representeras av bland andra världsmästaren i Disco Freestyle som heter Öjvind Gulli. Svenska discovärldsmästaren Sofie Ericsson samt tidigare Svenska Juniormästaren Simon Säborg är också klara för mästerskapen.
Nordiska Mästerskapen arrangeras 10-11 december. Den första tävlingsdagen är helt dedikerad discodans. Dag två kommer även salsa- och buggdansare göra upp om titlarna. Se tider nedan:
Lördag 10 dec: Kl. 11-18 (Disco)
Söndag 11 dec: Kl. 10-15 (Disco, Salsa och Bugg)
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.