Bild: Kollage på Francesco Zet med segerkrans från Svenskt Travderby och delar av Fornabodas publik från fjolårets STL Sommartrav. Foto: Martin Langels, ALN (t.v.) & Timmy Lundegård (t.h.)
Världsklass när Francesco Zet gästar Fornaboda Travbana
På onsdag kommer en av världens bästa hästar, Francesco Zet, att gästa Fornaboda Travbana. Med sina då 18 raka segrar, varav majoriteten av landets stora årgångslopp, så blev världsstjärnan Francesco en av de stora favoriterna till årets Elitlopp tidigare i maj. Nu har Bergslagens travälskare ett gyllene tillfälle att se den stora stjärnan live i Lindesberg – med fri entré!
– Det är ju jättestort för oss, säger Roland Berg.
En världsstjärna gästar Fornaboda till onsdagens stora travhöjdpunkt med STL Sommartrav. Den sexåriga hingsten Francesco Zet betraktas vara landets bästa travhäst och var efter 18 raka segrar favorit till årets Elitlopp tidigare i maj. Bland segrarna som ingick i segertåget fanns stora triumfer som seger i Kriteriet, Derbyt, Sprintermästaren, dubbla Breeders Crown, Margareta Wallenius-Klebergs Pokal och Norrbottens Stora Pris, detta bara för att nämna några.
Trots att det inte blev någon Elitloppsseger så blev det en fjärde plats på otroliga 1.08,7, där man senare fortsatte resan till Boden för att ta en ny titel i Norrbottens Stora Pris. På onsdag anländer stjärnan till Fornaboda för ett deltagande i Bergslagsloppet.
– Det är ju jättestort för oss att få ta emot en Elitloppshäst som dessutom är en av de bästa som vi har inom sporten. Jag antar att han behöver en genomkörare till det stora Åby World Grand Prix i augusti, vilket är både smickrande och ett bra kvitto för Fornaboda att kretsen väljer att göra den starten hos oss, säger Roland Berg som är ordförande för Lindes Travklubb.
Francesco Zet fick ett femte spår bakom startbilen på onsdag. Foto: ALN Pressbild.
Genom åren har många fina klasshästar gästat Fornaboda. Hästar som Järvsöfaks och Delicious U.S. har visat upp sig på travbanan utanför Lindesberg. På onsdag är det däremot första gången som Fornaboda gästas av en Elitloppsfavorit.
– Vi har haft bra hästar på Fornaboda genom åren men det är klart att Francesco är en av de bättre. Delicious U.S. seger i Bergslagsloppet 2015 var annars bland det häftigaste som jag sett på Fornaboda, så som hon dansade fram. Det är ju alltid en smaksak men det är klart att sett till kapaciteten så kan nog Francescos besök vara det bästa, säger Roland.
Som kronan på verket så kommer alla travälskare att ges möjligheten att se den stora travstjärnan live utan kostnad. Fribiljetter laddas ner från Tickster (följ länk).
Bergslagsloppet kommer med Francesco Zets deltagande att bli kvällens stora huvudlopp. Loppet går som lopp fem med preliminär starttid klockan 20.05. Första loppet körs redan klockan 18.30. Dagen bjuder på familjeaktiviteter och flera event för de vuxna.
Gällande väskor så får man inte ta med sig väskor med högre mått än 40x40x20 cm (höjd x bredd x djup).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...