Bild: Kollage på Francesco Zet med segerkrans från Svenskt Travderby och delar av Fornabodas publik från fjolårets STL Sommartrav. Foto: Martin Langels, ALN (t.v.) & Timmy Lundegård (t.h.)
Världsklass när Francesco Zet gästar Fornaboda Travbana
På onsdag kommer en av världens bästa hästar, Francesco Zet, att gästa Fornaboda Travbana. Med sina då 18 raka segrar, varav majoriteten av landets stora årgångslopp, så blev världsstjärnan Francesco en av de stora favoriterna till årets Elitlopp tidigare i maj. Nu har Bergslagens travälskare ett gyllene tillfälle att se den stora stjärnan live i Lindesberg – med fri entré!
– Det är ju jättestort för oss, säger Roland Berg.
En världsstjärna gästar Fornaboda till onsdagens stora travhöjdpunkt med STL Sommartrav. Den sexåriga hingsten Francesco Zet betraktas vara landets bästa travhäst och var efter 18 raka segrar favorit till årets Elitlopp tidigare i maj. Bland segrarna som ingick i segertåget fanns stora triumfer som seger i Kriteriet, Derbyt, Sprintermästaren, dubbla Breeders Crown, Margareta Wallenius-Klebergs Pokal och Norrbottens Stora Pris, detta bara för att nämna några.
Trots att det inte blev någon Elitloppsseger så blev det en fjärde plats på otroliga 1.08,7, där man senare fortsatte resan till Boden för att ta en ny titel i Norrbottens Stora Pris. På onsdag anländer stjärnan till Fornaboda för ett deltagande i Bergslagsloppet.
– Det är ju jättestort för oss att få ta emot en Elitloppshäst som dessutom är en av de bästa som vi har inom sporten. Jag antar att han behöver en genomkörare till det stora Åby World Grand Prix i augusti, vilket är både smickrande och ett bra kvitto för Fornaboda att kretsen väljer att göra den starten hos oss, säger Roland Berg som är ordförande för Lindes Travklubb.
Francesco Zet fick ett femte spår bakom startbilen på onsdag. Foto: ALN Pressbild.
Genom åren har många fina klasshästar gästat Fornaboda. Hästar som Järvsöfaks och Delicious U.S. har visat upp sig på travbanan utanför Lindesberg. På onsdag är det däremot första gången som Fornaboda gästas av en Elitloppsfavorit.
– Vi har haft bra hästar på Fornaboda genom åren men det är klart att Francesco är en av de bättre. Delicious U.S. seger i Bergslagsloppet 2015 var annars bland det häftigaste som jag sett på Fornaboda, så som hon dansade fram. Det är ju alltid en smaksak men det är klart att sett till kapaciteten så kan nog Francescos besök vara det bästa, säger Roland.
Som kronan på verket så kommer alla travälskare att ges möjligheten att se den stora travstjärnan live utan kostnad. Fribiljetter laddas ner från Tickster (följ länk).
Bergslagsloppet kommer med Francesco Zets deltagande att bli kvällens stora huvudlopp. Loppet går som lopp fem med preliminär starttid klockan 20.05. Första loppet körs redan klockan 18.30. Dagen bjuder på familjeaktiviteter och flera event för de vuxna.
Gällande väskor så får man inte ta med sig väskor med högre mått än 40x40x20 cm (höjd x bredd x djup).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...