Bild: Kollage på Francesco Zet med segerkrans från Svenskt Travderby och delar av Fornabodas publik från fjolårets STL Sommartrav. Foto: Martin Langels, ALN (t.v.) & Timmy Lundegård (t.h.)
Världsklass när Francesco Zet gästar Fornaboda Travbana
På onsdag kommer en av världens bästa hästar, Francesco Zet, att gästa Fornaboda Travbana. Med sina då 18 raka segrar, varav majoriteten av landets stora årgångslopp, så blev världsstjärnan Francesco en av de stora favoriterna till årets Elitlopp tidigare i maj. Nu har Bergslagens travälskare ett gyllene tillfälle att se den stora stjärnan live i Lindesberg – med fri entré!
– Det är ju jättestort för oss, säger Roland Berg.
En världsstjärna gästar Fornaboda till onsdagens stora travhöjdpunkt med STL Sommartrav. Den sexåriga hingsten Francesco Zet betraktas vara landets bästa travhäst och var efter 18 raka segrar favorit till årets Elitlopp tidigare i maj. Bland segrarna som ingick i segertåget fanns stora triumfer som seger i Kriteriet, Derbyt, Sprintermästaren, dubbla Breeders Crown, Margareta Wallenius-Klebergs Pokal och Norrbottens Stora Pris, detta bara för att nämna några.
Trots att det inte blev någon Elitloppsseger så blev det en fjärde plats på otroliga 1.08,7, där man senare fortsatte resan till Boden för att ta en ny titel i Norrbottens Stora Pris. På onsdag anländer stjärnan till Fornaboda för ett deltagande i Bergslagsloppet.
– Det är ju jättestort för oss att få ta emot en Elitloppshäst som dessutom är en av de bästa som vi har inom sporten. Jag antar att han behöver en genomkörare till det stora Åby World Grand Prix i augusti, vilket är både smickrande och ett bra kvitto för Fornaboda att kretsen väljer att göra den starten hos oss, säger Roland Berg som är ordförande för Lindes Travklubb.
Francesco Zet fick ett femte spår bakom startbilen på onsdag. Foto: ALN Pressbild.
Genom åren har många fina klasshästar gästat Fornaboda. Hästar som Järvsöfaks och Delicious U.S. har visat upp sig på travbanan utanför Lindesberg. På onsdag är det däremot första gången som Fornaboda gästas av en Elitloppsfavorit.
– Vi har haft bra hästar på Fornaboda genom åren men det är klart att Francesco är en av de bättre. Delicious U.S. seger i Bergslagsloppet 2015 var annars bland det häftigaste som jag sett på Fornaboda, så som hon dansade fram. Det är ju alltid en smaksak men det är klart att sett till kapaciteten så kan nog Francescos besök vara det bästa, säger Roland.
Som kronan på verket så kommer alla travälskare att ges möjligheten att se den stora travstjärnan live utan kostnad. Fribiljetter laddas ner från Tickster (följ länk).
Bergslagsloppet kommer med Francesco Zets deltagande att bli kvällens stora huvudlopp. Loppet går som lopp fem med preliminär starttid klockan 20.05. Första loppet körs redan klockan 18.30. Dagen bjuder på familjeaktiviteter och flera event för de vuxna.
Gällande väskor så får man inte ta med sig väskor med högre mått än 40x40x20 cm (höjd x bredd x djup).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...