Bild: Kollage på Francesco Zet med segerkrans från Svenskt Travderby och delar av Fornabodas publik från fjolårets STL Sommartrav. Foto: Martin Langels, ALN (t.v.) & Timmy Lundegård (t.h.)
Världsklass när Francesco Zet gästar Fornaboda Travbana
På onsdag kommer en av världens bästa hästar, Francesco Zet, att gästa Fornaboda Travbana. Med sina då 18 raka segrar, varav majoriteten av landets stora årgångslopp, så blev världsstjärnan Francesco en av de stora favoriterna till årets Elitlopp tidigare i maj. Nu har Bergslagens travälskare ett gyllene tillfälle att se den stora stjärnan live i Lindesberg – med fri entré!
– Det är ju jättestort för oss, säger Roland Berg.
En världsstjärna gästar Fornaboda till onsdagens stora travhöjdpunkt med STL Sommartrav. Den sexåriga hingsten Francesco Zet betraktas vara landets bästa travhäst och var efter 18 raka segrar favorit till årets Elitlopp tidigare i maj. Bland segrarna som ingick i segertåget fanns stora triumfer som seger i Kriteriet, Derbyt, Sprintermästaren, dubbla Breeders Crown, Margareta Wallenius-Klebergs Pokal och Norrbottens Stora Pris, detta bara för att nämna några.
Trots att det inte blev någon Elitloppsseger så blev det en fjärde plats på otroliga 1.08,7, där man senare fortsatte resan till Boden för att ta en ny titel i Norrbottens Stora Pris. På onsdag anländer stjärnan till Fornaboda för ett deltagande i Bergslagsloppet.
– Det är ju jättestort för oss att få ta emot en Elitloppshäst som dessutom är en av de bästa som vi har inom sporten. Jag antar att han behöver en genomkörare till det stora Åby World Grand Prix i augusti, vilket är både smickrande och ett bra kvitto för Fornaboda att kretsen väljer att göra den starten hos oss, säger Roland Berg som är ordförande för Lindes Travklubb.
Francesco Zet fick ett femte spår bakom startbilen på onsdag. Foto: ALN Pressbild.
Genom åren har många fina klasshästar gästat Fornaboda. Hästar som Järvsöfaks och Delicious U.S. har visat upp sig på travbanan utanför Lindesberg. På onsdag är det däremot första gången som Fornaboda gästas av en Elitloppsfavorit.
– Vi har haft bra hästar på Fornaboda genom åren men det är klart att Francesco är en av de bättre. Delicious U.S. seger i Bergslagsloppet 2015 var annars bland det häftigaste som jag sett på Fornaboda, så som hon dansade fram. Det är ju alltid en smaksak men det är klart att sett till kapaciteten så kan nog Francescos besök vara det bästa, säger Roland.
Som kronan på verket så kommer alla travälskare att ges möjligheten att se den stora travstjärnan live utan kostnad. Fribiljetter laddas ner från Tickster (följ länk).
Bergslagsloppet kommer med Francesco Zets deltagande att bli kvällens stora huvudlopp. Loppet går som lopp fem med preliminär starttid klockan 20.05. Första loppet körs redan klockan 18.30. Dagen bjuder på familjeaktiviteter och flera event för de vuxna.
Gällande väskor så får man inte ta med sig väskor med högre mått än 40x40x20 cm (höjd x bredd x djup).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...