Regissören Per Fritzell visar Selma Ivarsson hur man häller upp bubbel på en världspremiär. Foto: Hans Andersson
Världspremiär för Rubinens film
Med en inzoomning från Universum och en rollista som var lika lång som applåderna efteråt, var det världspremiär på 30-minuters-filmen ”Mördaren är…” på Folkets Hus Bio torsdag kväll. Stjärnorna var eleverna i klass 4 Rubinen på Brotorpsskolan.
Så här såg det ut under inspelningen i mitten av maj. Nu är filmen klar! Foto: Hans Andersson
Det var andra året som skådespelaren m.m. Per Fritzell höll i trådarna när fjärdeklassarna spelade in film. Eleverna har själva skrivit manus och hittat på handlingen och det var läraren Tom Ernestål som fick skurkrollen. Han spelade lärarvikarien, som snabbt misstänktes vara vampyr. Vitlökstestet i skolmatsalen avgjorde saken och sedan rullade handlingen på i rask takt, med väl inövade repliker och lån av skämt från Jönssonligan och sedan visade sig mördaren… Nej, det ska vi inte avslöja här.
Det var först på premiären familjerna fick veta något om filmarbetet och definitivt inte om handlingen. Här fanns mammor, pappor och far- och morföräldrar liksom småsyskon.
Foajén fylldes av föräldrar, morfäder och farmödrar. Foto: Hans Andersson
Det var trångt i foajén, där korkarna sprang i taket, när Per Fritzell hällde upp bubbel och chips. Biljetterna hade eleverna gjort själva och det var de som också stod vid biljettkassan – 20 kr styck och pengarna går till klasskassan – kanske en klassresa ?
Per Fritzell hälsade skådespelarna, ljudteknikerna och andra filmarbetare och filmintresserade välkomna. Det var en stor publik, som fick både skratta ibland – eller hålla andan.
– Den hade allt – spänning och humor, tyckte Johanna Stunz en av mammorna efter filmen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...