Förslag om hur Lindesberg kan göras mer attraktivt, och få fler människor att stanna samt flytta hit, kommer med jämna mellanrum upp för diskussion. Vissa förslag är också riktigt bra – och dessutom genomförbara. Att Lindesjöns närhet till centrum är ett viktigt inslag och outnyttjad resurs ser man då många förslag ofta bygger på just sjöns läge. Senast i ropet: varma utomhusbad i sjön och ett eget Copacabana. Kan det vara nått?
Förslaget om varma bad bygger på att utnyttja spillvärme och därför skulle det inte behöva kosta så mycket att driva utomhuskällorna, som i dess enklaste form kunde vara ett antal ”badtunnor”. Förslaget har spånats fram i badhuset Energikällan. Badhuset ligger nämligen inför en renovering av reningssystemet och i samband med detta torde det kunna förberedas för eventuella utomhusbad mycket enkelt. Omkring 30 grader i vattnet oavsett lufttemperatur talas det om.
Som i Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
Tommy Eriksson, vice ordförande i Centrumföreningen, menar att det är skam att vi inte utnyttjar Lindesjön och den enorma resurs sjön innebär. Vi vänder sjön ryggen till, säger han.
-Vi i Centrumföreningen jobbar just nu med förslag om vad vi kan göra åt det här. På något sätt har vi i Linde aldrig tagit tillvara på sjön, och det måste vi ändra på. Det är en otrolig resurs som bara ligger där och väntar, förklarar Tommy.
Det mest spektakulära förslaget föreningen arbetar med just nu är ett enormt beach-projekt, som skulle innebära att Linde får ett eget badparadis – ett Copacabana, som i Rio de Jeneiro. Det skulle smaka det…
-Det är ett stort projekt, men absolut inte omöjligt att genomföra. Och det behöver inte kosta några större summor, men det skulle ge Lindesberg något utöver det vanliga, säger Tommy.
Lovar visa sig i stringtrosa
Den enorma beachen skulle då sträcka sig från Kyrkbryggans spets ända ner till Loppholmarnas udde. Det rör sig om ett par hundra meter som utgör ren badstrand.
-Hela området skulle alltså behöva fyllas igen med allt som finns att tillgå, sen lägger man pengarna på att köpa sand av absolut toppkvalitet för att få en riktig beachkänsla – ett Lindesbergs eget Copacabana, säger Tommy.
Om detta beach-projekt är genomförbart – och dessutom kommer att genomföras. Ja, då har Tommy själv lovat att stövla ut på beachen i endast stringtrosa.
-Ja, så är det. Jag har lovat att gå på stranden i stringtrosa, om den nu blir verklighet innan jag dör, säger Tommy med ett gott skratt.
Fotnot: Förslaget ”Copacabana-beach” är en idé från en företagare i Lindesberg.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.