Förslag om hur Lindesberg kan göras mer attraktivt, och få fler människor att stanna samt flytta hit, kommer med jämna mellanrum upp för diskussion. Vissa förslag är också riktigt bra – och dessutom genomförbara. Att Lindesjöns närhet till centrum är ett viktigt inslag och outnyttjad resurs ser man då många förslag ofta bygger på just sjöns läge. Senast i ropet: varma utomhusbad i sjön och ett eget Copacabana. Kan det vara nått?
Förslaget om varma bad bygger på att utnyttja spillvärme och därför skulle det inte behöva kosta så mycket att driva utomhuskällorna, som i dess enklaste form kunde vara ett antal ”badtunnor”. Förslaget har spånats fram i badhuset Energikällan. Badhuset ligger nämligen inför en renovering av reningssystemet och i samband med detta torde det kunna förberedas för eventuella utomhusbad mycket enkelt. Omkring 30 grader i vattnet oavsett lufttemperatur talas det om.
Som i Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
Tommy Eriksson, vice ordförande i Centrumföreningen, menar att det är skam att vi inte utnyttjar Lindesjön och den enorma resurs sjön innebär. Vi vänder sjön ryggen till, säger han.
-Vi i Centrumföreningen jobbar just nu med förslag om vad vi kan göra åt det här. På något sätt har vi i Linde aldrig tagit tillvara på sjön, och det måste vi ändra på. Det är en otrolig resurs som bara ligger där och väntar, förklarar Tommy.
Det mest spektakulära förslaget föreningen arbetar med just nu är ett enormt beach-projekt, som skulle innebära att Linde får ett eget badparadis – ett Copacabana, som i Rio de Jeneiro. Det skulle smaka det…
-Det är ett stort projekt, men absolut inte omöjligt att genomföra. Och det behöver inte kosta några större summor, men det skulle ge Lindesberg något utöver det vanliga, säger Tommy.
Lovar visa sig i stringtrosa
Den enorma beachen skulle då sträcka sig från Kyrkbryggans spets ända ner till Loppholmarnas udde. Det rör sig om ett par hundra meter som utgör ren badstrand.
-Hela området skulle alltså behöva fyllas igen med allt som finns att tillgå, sen lägger man pengarna på att köpa sand av absolut toppkvalitet för att få en riktig beachkänsla – ett Lindesbergs eget Copacabana, säger Tommy.
Om detta beach-projekt är genomförbart – och dessutom kommer att genomföras. Ja, då har Tommy själv lovat att stövla ut på beachen i endast stringtrosa.
-Ja, så är det. Jag har lovat att gå på stranden i stringtrosa, om den nu blir verklighet innan jag dör, säger Tommy med ett gott skratt.
Fotnot: Förslaget ”Copacabana-beach” är en idé från en företagare i Lindesberg.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.