Förslag om hur Lindesberg kan göras mer attraktivt, och få fler människor att stanna samt flytta hit, kommer med jämna mellanrum upp för diskussion. Vissa förslag är också riktigt bra – och dessutom genomförbara. Att Lindesjöns närhet till centrum är ett viktigt inslag och outnyttjad resurs ser man då många förslag ofta bygger på just sjöns läge. Senast i ropet: varma utomhusbad i sjön och ett eget Copacabana. Kan det vara nått?
Förslaget om varma bad bygger på att utnyttja spillvärme och därför skulle det inte behöva kosta så mycket att driva utomhuskällorna, som i dess enklaste form kunde vara ett antal ”badtunnor”. Förslaget har spånats fram i badhuset Energikällan. Badhuset ligger nämligen inför en renovering av reningssystemet och i samband med detta torde det kunna förberedas för eventuella utomhusbad mycket enkelt. Omkring 30 grader i vattnet oavsett lufttemperatur talas det om.
Som i Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
Tommy Eriksson, vice ordförande i Centrumföreningen, menar att det är skam att vi inte utnyttjar Lindesjön och den enorma resurs sjön innebär. Vi vänder sjön ryggen till, säger han.
-Vi i Centrumföreningen jobbar just nu med förslag om vad vi kan göra åt det här. På något sätt har vi i Linde aldrig tagit tillvara på sjön, och det måste vi ändra på. Det är en otrolig resurs som bara ligger där och väntar, förklarar Tommy.
Det mest spektakulära förslaget föreningen arbetar med just nu är ett enormt beach-projekt, som skulle innebära att Linde får ett eget badparadis – ett Copacabana, som i Rio de Jeneiro. Det skulle smaka det…
-Det är ett stort projekt, men absolut inte omöjligt att genomföra. Och det behöver inte kosta några större summor, men det skulle ge Lindesberg något utöver det vanliga, säger Tommy.
Lovar visa sig i stringtrosa
Den enorma beachen skulle då sträcka sig från Kyrkbryggans spets ända ner till Loppholmarnas udde. Det rör sig om ett par hundra meter som utgör ren badstrand.
-Hela området skulle alltså behöva fyllas igen med allt som finns att tillgå, sen lägger man pengarna på att köpa sand av absolut toppkvalitet för att få en riktig beachkänsla – ett Lindesbergs eget Copacabana, säger Tommy.
Om detta beach-projekt är genomförbart – och dessutom kommer att genomföras. Ja, då har Tommy själv lovat att stövla ut på beachen i endast stringtrosa.
-Ja, så är det. Jag har lovat att gå på stranden i stringtrosa, om den nu blir verklighet innan jag dör, säger Tommy med ett gott skratt.
Fotnot: Förslaget ”Copacabana-beach” är en idé från en företagare i Lindesberg.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.