Trots en något knackig inledning på sommaren ligger badvattnets temperatur på en riktigt hygglig nivå redan nu. Anledningen till det kan förklaras med att våren blev rejält varm och satte fart på det hela. För drygt en vecka sedan gjordes flera temperatur- och vattenkvalitetskontroller vid några av de 18 strandbad som finns i kommunen. De flesta visade att vattentemperaturen låg lite över det normala, det vill säga på exakt 20 grader. På miljökontoret uppger man att snittet ligger någonstans 18-19 grader en ”vanlig” svensk sommar. De badplatser som visade sig behagligast utifrån temperaturen var Aspasjön, Norsviken (Bottenån), Grönbobadet och Herrgårdsbadet i Vedevågssjön.
Vid Loppholmarna och Öskeviksbadet uppmättes den något kallare temperaturen 18 grader. Enda bad som fick anmärkning den aktuella veckan var Loppholmarna. Värt att notera är att det under samma vecka föll en del regn som vanligtvis brukar dra ned temperaturen en aning.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.