Det blev ingen längre resa i SM-slutspelet för Linde Volley. Efter förlusten på hemmaplan mot Värnamo i åttondelsfinalen, lyckades laget från Jönköping att segra i returmötet när Linde stod som gäster. Säsongen har därmed satt sin punkt för Linde Volley, som har en minst sagt udda säsong att se tillbaka på.
Mycket stod på spel för Linde Volley, som under lördagen gästade Värnamo för den andra matchen i SM-slutspelets åttondelsfinal.
Efter onsdagens förlust på hemmaplan med 1-3, var det vinna eller försvinna som gällde. Revanschsuget fanns i Lindelaget, vars enda chans att fortsätta framåt i SM-turneringen var genom matchseger följt av ett Golden Set.
Det blev en jämn inledning genom två raka set, där båda lagen fick med sig varsin seger, med minimal poängskillnad. För Lindes del blev Ida Larsson och Martina Konecna stora poänggörare, där duon även fick med sig viktiga serveess inledningsvis.
Trots 1-1 på tavlan, visade sig Värnamos spelarform hålla sig starkast. Motståndarlaget gick undan mot en säker seger i det tredje setet, där man tog ett tidigt kommando med 9-3. Poängen utökades där man senare segrade i setet med nio poängs marginal.
Med spelet i topp hos Värnamo, lyckades det aktuella laget gå mot ett tidigt avgörande i det fjärde setet. Något som gav Värnamo en plats i SM-slutspelets kvartsfinal.
I vanliga fall skulle det förlorande laget, få göra sig klart för ett återkval. Tack vare Coronavirusets framfart med inställda spel i de lägre divisionerna, finns det däremot inget lag att spela mot. Detta gör att Linde Volleys säsong sätter punkt, där man får ladda om för nästa säsong i Elitserien.
Hur laget ser ut då, blir spännande att följa.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (23-25, 27-25, 25-16, 25-13)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (17), Lexi Pollard (16), Ida Larsson (16), Mariana Baddini (4), Zeinab Kamara (4), Lisa Andersson (2), Alice Uddgren (1)
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.