Det blev ingen längre resa i SM-slutspelet för Linde Volley. Efter förlusten på hemmaplan mot Värnamo i åttondelsfinalen, lyckades laget från Jönköping att segra i returmötet när Linde stod som gäster. Säsongen har därmed satt sin punkt för Linde Volley, som har en minst sagt udda säsong att se tillbaka på.
Mycket stod på spel för Linde Volley, som under lördagen gästade Värnamo för den andra matchen i SM-slutspelets åttondelsfinal.
Efter onsdagens förlust på hemmaplan med 1-3, var det vinna eller försvinna som gällde. Revanschsuget fanns i Lindelaget, vars enda chans att fortsätta framåt i SM-turneringen var genom matchseger följt av ett Golden Set.
Det blev en jämn inledning genom två raka set, där båda lagen fick med sig varsin seger, med minimal poängskillnad. För Lindes del blev Ida Larsson och Martina Konecna stora poänggörare, där duon även fick med sig viktiga serveess inledningsvis.
Trots 1-1 på tavlan, visade sig Värnamos spelarform hålla sig starkast. Motståndarlaget gick undan mot en säker seger i det tredje setet, där man tog ett tidigt kommando med 9-3. Poängen utökades där man senare segrade i setet med nio poängs marginal.
Med spelet i topp hos Värnamo, lyckades det aktuella laget gå mot ett tidigt avgörande i det fjärde setet. Något som gav Värnamo en plats i SM-slutspelets kvartsfinal.
I vanliga fall skulle det förlorande laget, få göra sig klart för ett återkval. Tack vare Coronavirusets framfart med inställda spel i de lägre divisionerna, finns det däremot inget lag att spela mot. Detta gör att Linde Volleys säsong sätter punkt, där man får ladda om för nästa säsong i Elitserien.
Hur laget ser ut då, blir spännande att följa.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (23-25, 27-25, 25-16, 25-13)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (17), Lexi Pollard (16), Ida Larsson (16), Mariana Baddini (4), Zeinab Kamara (4), Lisa Andersson (2), Alice Uddgren (1)
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.