Det blev ingen längre resa i SM-slutspelet för Linde Volley. Efter förlusten på hemmaplan mot Värnamo i åttondelsfinalen, lyckades laget från Jönköping att segra i returmötet när Linde stod som gäster. Säsongen har därmed satt sin punkt för Linde Volley, som har en minst sagt udda säsong att se tillbaka på.
Mycket stod på spel för Linde Volley, som under lördagen gästade Värnamo för den andra matchen i SM-slutspelets åttondelsfinal.
Efter onsdagens förlust på hemmaplan med 1-3, var det vinna eller försvinna som gällde. Revanschsuget fanns i Lindelaget, vars enda chans att fortsätta framåt i SM-turneringen var genom matchseger följt av ett Golden Set.
Det blev en jämn inledning genom två raka set, där båda lagen fick med sig varsin seger, med minimal poängskillnad. För Lindes del blev Ida Larsson och Martina Konecna stora poänggörare, där duon även fick med sig viktiga serveess inledningsvis.
Trots 1-1 på tavlan, visade sig Värnamos spelarform hålla sig starkast. Motståndarlaget gick undan mot en säker seger i det tredje setet, där man tog ett tidigt kommando med 9-3. Poängen utökades där man senare segrade i setet med nio poängs marginal.
Med spelet i topp hos Värnamo, lyckades det aktuella laget gå mot ett tidigt avgörande i det fjärde setet. Något som gav Värnamo en plats i SM-slutspelets kvartsfinal.
I vanliga fall skulle det förlorande laget, få göra sig klart för ett återkval. Tack vare Coronavirusets framfart med inställda spel i de lägre divisionerna, finns det däremot inget lag att spela mot. Detta gör att Linde Volleys säsong sätter punkt, där man får ladda om för nästa säsong i Elitserien.
Hur laget ser ut då, blir spännande att följa.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (23-25, 27-25, 25-16, 25-13)
Publik: –
Poänggörare: Martina Konecna (17), Lexi Pollard (16), Ida Larsson (16), Mariana Baddini (4), Zeinab Kamara (4), Lisa Andersson (2), Alice Uddgren (1)
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.