Igår meddelade ledningen på Arvin Meritor att man varslar 140 personer om uppsägning. Med anledning av detta – och tidigare varsel på både Meritor och Lindemaskiner – har kommunchef Lennart Jansson nu samlat sina närmaste medarbetare för att utröna vad detta kan få för konsekvenser för Lindesbergs kommun.Skräckscenariot är att utflyttningen ökar och med detta att skatteintäkterna minskar.-Vi måste göra allt i vår makt för att stötta näringslivet nu, konstaterar Lennart Jansson.
Kommunchefen är bekymrad men hoppfull. Historiskt sett har lågkonjunkturer inte inneburit att folk flyr orten bara för att arbetstillfällena blir färre. Det beror på att läget på arbetsmarknaden ser ungefär likadant ut oavsett var i landet man befinner sig.
-Samtidigt får vi inte sänka garden, poängterar han och fortsätter:
-När konjunkturen vänder uppåt igen så måste Lindesberg vara med, alltså att arbetstillfällena kommer tillbaka i samma takt som i andra delar av landet. Annars finns här en stor risk att vi drabbas av utflyttning och det kan börja kännas av redan under nästa år, säger Lennart.
För att minska riskerna att detta blir de verkliga följderna av krisen, så önskar kommunledningen nu att våra befintliga företag prioriteras och får fullt stöd från kommunen. Vi har inte råd med något bakåtsträvande i dessa tider, menar Jansson.
Vad kan ni göra rent konkret för företagandet?
-Vi måste vara med och stötta dem så mycket det bara är möjligt. De ska veta om att vi bistår med all den hjälp vi kan inom kommunallagens ramar.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.