Nu på fredag arrangerar Musik Över Gränserna den tredje upplagan av musikfestivalen ”Vårskrik”. Ett tiotal band kommer att infinna sig på Musikhusets scen under kvällens gång – och endast ett har lokal anknytning.
Vårskrik inriktar sig helt och hållet på begreppet punk, vilket innebär att man endast väljer band som spelar någon slags punkinfluerad musik. Anders Karlsson och Christer Pilblad menar att det ändå ger en enorm variation på utbudet.
-Idag finns det så många olika punkstilar som skiljer sig åt, t ex har vi ju ”Skapunken” som innebär att man har blåsinstrument med – t ex saxofon eller trumpet, förklarar Anders.
-Sedan finns det punkgrupper som nästan snuddar till metalgenren och spelar betydligt hårdare musik än den traditionella punken, tillägger Christer.
Syftet med festivalen var redan från start att ge de lokala banden en chans att synas och höras, en chans att bygga upp scenvana och sprida sin musik samtidigt. Men när årets upplaga går av stapeln är det bara ett enda lokalt band med. Anledningen är dessbättre inte bristande intresse eller att vi saknar nya band i stan.
-Nej, det har bara fallit sig så på grund av att de tillfrågade haft annat uppbokat. Därför har vi istället hämtat band från Stockholmsregionen, förklarar Christer Pilblad.
Det lokala bandet som ställer upp är GulZot i vilket Christer själv är sångare.
Vinn biljetter
Vill du gå på Vårskrik utan att behöva betala ett öre för det? Bra! Nu lottar vi nämligen ut tre biljetter till tre olika vinnare. För att vara med i utlottningen måste man dock svara rätt på följande fråga: Vilket år startades Vårskrik?
Skicka in ditt svar på ”denna länk”.
Glöm ej att skriva namn och telefonnummer.
Lycka till! (Dragning sker på onsdag)
OBS! Tävlingen är avgjord.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?