Nu på fredag arrangerar Musik Över Gränserna den tredje upplagan av musikfestivalen ”Vårskrik”. Ett tiotal band kommer att infinna sig på Musikhusets scen under kvällens gång – och endast ett har lokal anknytning.
Vårskrik inriktar sig helt och hållet på begreppet punk, vilket innebär att man endast väljer band som spelar någon slags punkinfluerad musik. Anders Karlsson och Christer Pilblad menar att det ändå ger en enorm variation på utbudet.
-Idag finns det så många olika punkstilar som skiljer sig åt, t ex har vi ju ”Skapunken” som innebär att man har blåsinstrument med – t ex saxofon eller trumpet, förklarar Anders.
-Sedan finns det punkgrupper som nästan snuddar till metalgenren och spelar betydligt hårdare musik än den traditionella punken, tillägger Christer.
Syftet med festivalen var redan från start att ge de lokala banden en chans att synas och höras, en chans att bygga upp scenvana och sprida sin musik samtidigt. Men när årets upplaga går av stapeln är det bara ett enda lokalt band med. Anledningen är dessbättre inte bristande intresse eller att vi saknar nya band i stan.
-Nej, det har bara fallit sig så på grund av att de tillfrågade haft annat uppbokat. Därför har vi istället hämtat band från Stockholmsregionen, förklarar Christer Pilblad.
Det lokala bandet som ställer upp är GulZot i vilket Christer själv är sångare.
Vinn biljetter
Vill du gå på Vårskrik utan att behöva betala ett öre för det? Bra! Nu lottar vi nämligen ut tre biljetter till tre olika vinnare. För att vara med i utlottningen måste man dock svara rätt på följande fråga: Vilket år startades Vårskrik?
Skicka in ditt svar på ”denna länk”.
Glöm ej att skriva namn och telefonnummer.
Lycka till! (Dragning sker på onsdag)
OBS! Tävlingen är avgjord.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.