Nu på fredag arrangerar Musik Över Gränserna den tredje upplagan av musikfestivalen ”Vårskrik”. Ett tiotal band kommer att infinna sig på Musikhusets scen under kvällens gång – och endast ett har lokal anknytning.
Vårskrik inriktar sig helt och hållet på begreppet punk, vilket innebär att man endast väljer band som spelar någon slags punkinfluerad musik. Anders Karlsson och Christer Pilblad menar att det ändå ger en enorm variation på utbudet.
-Idag finns det så många olika punkstilar som skiljer sig åt, t ex har vi ju ”Skapunken” som innebär att man har blåsinstrument med – t ex saxofon eller trumpet, förklarar Anders.
-Sedan finns det punkgrupper som nästan snuddar till metalgenren och spelar betydligt hårdare musik än den traditionella punken, tillägger Christer.
Syftet med festivalen var redan från start att ge de lokala banden en chans att synas och höras, en chans att bygga upp scenvana och sprida sin musik samtidigt. Men när årets upplaga går av stapeln är det bara ett enda lokalt band med. Anledningen är dessbättre inte bristande intresse eller att vi saknar nya band i stan.
-Nej, det har bara fallit sig så på grund av att de tillfrågade haft annat uppbokat. Därför har vi istället hämtat band från Stockholmsregionen, förklarar Christer Pilblad.
Det lokala bandet som ställer upp är GulZot i vilket Christer själv är sångare.
Vinn biljetter
Vill du gå på Vårskrik utan att behöva betala ett öre för det? Bra! Nu lottar vi nämligen ut tre biljetter till tre olika vinnare. För att vara med i utlottningen måste man dock svara rätt på följande fråga: Vilket år startades Vårskrik?
Skicka in ditt svar på ”denna länk”.
Glöm ej att skriva namn och telefonnummer.
Lycka till! (Dragning sker på onsdag)
OBS! Tävlingen är avgjord.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).