Nu på fredag arrangerar Musik Över Gränserna den tredje upplagan av musikfestivalen ”Vårskrik”. Ett tiotal band kommer att infinna sig på Musikhusets scen under kvällens gång – och endast ett har lokal anknytning.
Vårskrik inriktar sig helt och hållet på begreppet punk, vilket innebär att man endast väljer band som spelar någon slags punkinfluerad musik. Anders Karlsson och Christer Pilblad menar att det ändå ger en enorm variation på utbudet.
-Idag finns det så många olika punkstilar som skiljer sig åt, t ex har vi ju ”Skapunken” som innebär att man har blåsinstrument med – t ex saxofon eller trumpet, förklarar Anders.
-Sedan finns det punkgrupper som nästan snuddar till metalgenren och spelar betydligt hårdare musik än den traditionella punken, tillägger Christer.
Syftet med festivalen var redan från start att ge de lokala banden en chans att synas och höras, en chans att bygga upp scenvana och sprida sin musik samtidigt. Men när årets upplaga går av stapeln är det bara ett enda lokalt band med. Anledningen är dessbättre inte bristande intresse eller att vi saknar nya band i stan.
-Nej, det har bara fallit sig så på grund av att de tillfrågade haft annat uppbokat. Därför har vi istället hämtat band från Stockholmsregionen, förklarar Christer Pilblad.
Det lokala bandet som ställer upp är GulZot i vilket Christer själv är sångare.
Vinn biljetter
Vill du gå på Vårskrik utan att behöva betala ett öre för det? Bra! Nu lottar vi nämligen ut tre biljetter till tre olika vinnare. För att vara med i utlottningen måste man dock svara rätt på följande fråga: Vilket år startades Vårskrik?
Skicka in ditt svar på ”denna länk”.
Glöm ej att skriva namn och telefonnummer.
Lycka till! (Dragning sker på onsdag)
OBS! Tävlingen är avgjord.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”