Gunilla Viberg är en av flera hundra personer som har varslats från Arvin Meritor sedan finanskrisen lamslog fordonsindustrin. Men för Gunilla blev detta ingen mardröm – utan istället något väldigt positivt, en verklighet av hennes livslånga dröm: Att få driva ett kafé.-Så är det faktiskt och det här känns jätteroligt att ta chansen att prova på nu, säger hon med lycka i rösten.
Den 1 mars köpte Gunilla Viberg kaféverksamheten Kingsgården på Kungsgatan. Gunilla, som är utbildad kock, har tidigare arbetat inom restaurangverksamheter som exempelvis Spishällen och inom de kommunala köken. 2005 hamnade hon dock på fabriksgolvet på Meritor. Gunilla blev en av många fabriksanställda som fick gå i vintras när fabriken lade flera stora varsel.
-Jag trivdes bra, men jag blev ändå inte särskilt ledsen när jag förlorade jobbet. För egen del såg jag det som en chans att göra något nytt, att starta något alldeles eget. Och att samtidigt förverkliga min dröm, för jag har alltid önskat att få driva ett kafé och nu står jag här, säger hon.
Gunilla har valt att göra en totalrust av kaféet för att sätta sin alldeles egna prägel på Kingsgården. Inredningen går i ”gammal stil”, vilket var det självklara valet för henne.
-Det gamla fina är så härligt att inreda med och jag hoppas naturligtvis att gästerna skall trivas i den här miljön. Jag tycker att stilen på något vis hör samman med ett kafé, säger Gunilla.
Kingsgården har i tidigare ägo varit en utställningslokal också. Här har lokala konstnärer kunnat ställa ut sina alster för allmänhetens beskådan – och detta är något Gunilla kommer att fortsätta med.
”Nya” Kingsgården har premiär den 9:e maj.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.