Gunilla Viberg är en av flera hundra personer som har varslats från Arvin Meritor sedan finanskrisen lamslog fordonsindustrin. Men för Gunilla blev detta ingen mardröm – utan istället något väldigt positivt, en verklighet av hennes livslånga dröm: Att få driva ett kafé.-Så är det faktiskt och det här känns jätteroligt att ta chansen att prova på nu, säger hon med lycka i rösten.
Den 1 mars köpte Gunilla Viberg kaféverksamheten Kingsgården på Kungsgatan. Gunilla, som är utbildad kock, har tidigare arbetat inom restaurangverksamheter som exempelvis Spishällen och inom de kommunala köken. 2005 hamnade hon dock på fabriksgolvet på Meritor. Gunilla blev en av många fabriksanställda som fick gå i vintras när fabriken lade flera stora varsel.
-Jag trivdes bra, men jag blev ändå inte särskilt ledsen när jag förlorade jobbet. För egen del såg jag det som en chans att göra något nytt, att starta något alldeles eget. Och att samtidigt förverkliga min dröm, för jag har alltid önskat att få driva ett kafé och nu står jag här, säger hon.
Gunilla har valt att göra en totalrust av kaféet för att sätta sin alldeles egna prägel på Kingsgården. Inredningen går i ”gammal stil”, vilket var det självklara valet för henne.
-Det gamla fina är så härligt att inreda med och jag hoppas naturligtvis att gästerna skall trivas i den här miljön. Jag tycker att stilen på något vis hör samman med ett kafé, säger Gunilla.
Kingsgården har i tidigare ägo varit en utställningslokal också. Här har lokala konstnärer kunnat ställa ut sina alster för allmänhetens beskådan – och detta är något Gunilla kommer att fortsätta med.
”Nya” Kingsgården har premiär den 9:e maj.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.