Trots att vintern gjort sig påmind igen, har vårstädningen på gator och torg nu inletts. Åtskilliga ton grus och sand skall nu bort från centrum, färdvägar och bostadsområden.
– Om man vill få undan gruset från sin tomt, är det dags att sopa ut det på gatan nu, säger arbetsledare Henrik Pettersson.
Den årliga storstädningen efter vinterns halkbekämpning har redan inletts i mindre skala. På Samhällsbyggnad Bergslagen uppger man att vissa gång- och cykelbanor redan har sopats rena. Snart drar man igång det breda gardet och inleder den större arbetsinsatsen.
– Det handlar om centrum och stora färdvägar. Vi arbetar oss sedan successivt ut från centrum och in i de större bostadsområdena, kommenterar Henrik Pettersson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Han påpekar att det nu är hög tid för privata fastighetsägare att ta fram sopborsten om man önskar bli av med gruset från sin tomt.
– Ja, om man vill få undan gruset från sin tomt, är det dags att sopa ut det på gatan nu. Vi kan ju dessvärre inte säga exakt vilken dag vi kör igång i de olika områdena, men som planerat kommer det att ske inom någon veckas tid. Allt hänger på hur mycket tid det tar nere i centrum, säger Pettersson.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.