Polisen har ännu inte gripit någon misstänkt gärningsman för de två väskryckningarna, som inom loppet av en vecka skett i anslutning till Lindesbergs lasarett. Trots att det senare av fallen skedde mitt på dagen, när mycket människor rör sig i området, har polisen ännu inte fått kontakt med någon som blivit vittne till själva brottet.
– De vittnen vi hört har inte sett själva väskryckningen, men flera har sett gärningsmannen fly från platsen, berättar Johanna Ardesjö vid polisen i Lindesberg.
Strax före klockan sju på morgonen i onsdags i förra veckan, överfölls en 66-årig kvinna av en okänd gärningsman i 20-30-årsåldern, som genom våld stal hennes handväska och försvann från platsen per fot. Med anledning av våldshandlingen rubriceras brottet som rån. Enligt polisuppgift skall gärningsmannen ha knuffat omkull kvinnan och sedan stulit väskan. Kvinnan skadades lindrigt i ena handen och i höften. Rånet skedde på Stentäppsgatan, det vill säga vägen som går mellan lasarettet och kommunhuset.
Igår, tisdag, hände det igen – på nästan exakt samma plats. En äldre kvinna utsattes för en väskryckning i anslutning till lasarettets entré. Gärningsmannen beskrivs vara i 20-årsåldern, var mörkt klädd och flydde på en röd cykel från brottsplatsen i riktning mot Brotorpsskolan via gång- och cykelvägen. Eftersom gärningsmannen inte brukade våld i detta fallet, lyder brottsrubriceringen grov stöld och inte rån som i det tidigare fallet.
Polisen larmades om tisdagens väskryckning klockan 13.00 och var snabbt på plats med flera patruller. Enligt polisen i Lindesberg har flera personer sett gärningsmannen fly från platsen – dock saknas vittnen till själva brottet.
– Vi var snabbt på plats och kunde höra flera personer i området. De vittnen vi hört har inte sett själva väskryckningen, men flera har sett gärningsmannen fly från platsen, berättar Johanna Ardesjö vid polisen i Lindesberg.
Polisen vill gärna komma i kontakt med fler personer som befunnit sig i området när de två överfallen skett. Enligt Ardesjö finns det flera sätt att förmedla vittnesuppgifterna till polisens utredare.
– Vill man inte ringa till tipsnumret (114 14) så går det jättebra att komma in på stationen och prata direkt med oss. Det går även bra att ta kontakt med en patrull och lämna uppgifterna till dem, förklarar Johanna Ardesjö.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.