Polisen har ännu inte gripit någon misstänkt gärningsman för de två väskryckningarna, som inom loppet av en vecka skett i anslutning till Lindesbergs lasarett. Trots att det senare av fallen skedde mitt på dagen, när mycket människor rör sig i området, har polisen ännu inte fått kontakt med någon som blivit vittne till själva brottet.
– De vittnen vi hört har inte sett själva väskryckningen, men flera har sett gärningsmannen fly från platsen, berättar Johanna Ardesjö vid polisen i Lindesberg.
Strax före klockan sju på morgonen i onsdags i förra veckan, överfölls en 66-årig kvinna av en okänd gärningsman i 20-30-årsåldern, som genom våld stal hennes handväska och försvann från platsen per fot. Med anledning av våldshandlingen rubriceras brottet som rån. Enligt polisuppgift skall gärningsmannen ha knuffat omkull kvinnan och sedan stulit väskan. Kvinnan skadades lindrigt i ena handen och i höften. Rånet skedde på Stentäppsgatan, det vill säga vägen som går mellan lasarettet och kommunhuset.
Igår, tisdag, hände det igen – på nästan exakt samma plats. En äldre kvinna utsattes för en väskryckning i anslutning till lasarettets entré. Gärningsmannen beskrivs vara i 20-årsåldern, var mörkt klädd och flydde på en röd cykel från brottsplatsen i riktning mot Brotorpsskolan via gång- och cykelvägen. Eftersom gärningsmannen inte brukade våld i detta fallet, lyder brottsrubriceringen grov stöld och inte rån som i det tidigare fallet.
Polisen larmades om tisdagens väskryckning klockan 13.00 och var snabbt på plats med flera patruller. Enligt polisen i Lindesberg har flera personer sett gärningsmannen fly från platsen – dock saknas vittnen till själva brottet.
– Vi var snabbt på plats och kunde höra flera personer i området. De vittnen vi hört har inte sett själva väskryckningen, men flera har sett gärningsmannen fly från platsen, berättar Johanna Ardesjö vid polisen i Lindesberg.
Polisen vill gärna komma i kontakt med fler personer som befunnit sig i området när de två överfallen skett. Enligt Ardesjö finns det flera sätt att förmedla vittnesuppgifterna till polisens utredare.
– Vill man inte ringa till tipsnumret (114 14) så går det jättebra att komma in på stationen och prata direkt med oss. Det går även bra att ta kontakt med en patrull och lämna uppgifterna till dem, förklarar Johanna Ardesjö.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.