Rebecca Persson och Matilda Persson arrangerar matmarknad i Nya Snickerifabriken. Foto: Jennie Einarsson
Vass satsning av duon bakom Nya Snickerifabriken
Efter att cirkulärbutiken i Nya Snickerifabriken fått en kanonstart breddar ägarduon Rebecca Persson och Matilda Persson nu verksamheten till glädje för alla matälskare. Man gör nämligen en satsning på att lyfta fram det lokala mathantverket med en matmarknad på övervåningen – Pop-up en trappa upp.
– Vi har pratat om att göra det här ända sedan vi öppnade i oktober eftersom vi båda tycker det är intressant, det finns så mycket producenter i vårt område, förklarar de när LindeNytt kommer på besök.
Det har hunnit gå fyra månader sedan ägarna av Nya Snickerifabriken slog upp dörrarna för första gången till sin cirkulärbutik. Redan från start var intresset skyhögt, skåpen blev snabbt fullbokade och succén var ett faktum.
– Att intresset för att hyra skåp var stort visste vi innan vi öppnade. Det vi var däremot var osäkra på var hur många som som skulle komma hit och handla, men det har gått bättre än vad vi har kunnat hoppas på. Vi är såklart jätteglada för det, vi hade aldrig kunnat drömma om att det skulle vara så mycket folk inne varje dag, berättar Matilda och Rebecca.
Ägarduon förklarar att man sedan starten gått i tankar om att använda den storslagna 200 kvadratmeter stora övervåningen till olika event, däribland en matmarknad och nu är det dags att göra slag i saken.
– Vi har pratat om att göra det här ända sedan vi öppnade i oktober eftersom vi båda tycker det är intressant, det finns så mycket producenter i vårt område. Nu efter att vi kollat intresset så bestämde vi oss för att nu kör vi bara, nu sätter vi ett datum, förklarar dem.
Den charmiga övervåningen i Nya Snickerifabriken har gott om utrymme för en matmarknad. Foto: Jennie Einarsson
Redan har ett tiotal utställare anmält sig till matmarknaden med ett varierande utbud av delikatesser. Besökare kommer bland annat att kunna hitta lokalproducerat kött, ägg, grönsaker, bröd, choklad och ölkorv. Men ännu finns det möjlighet för fler producenter att ansluta.
– Det finns fortfarande plats för några till att anmäla sig, vi kommer hålla dörren öppen tills det är helt fullt, informerar Rebecca.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Under lördagen är det dessutom är det också premiär för ytterligare en vass satsning av tjejerna som kommer erbjuda besökare av matmarknaden att få sina knivar slipade direkt på plats.
– Vi kommer att börja erbjuda professionell knivslipning hos oss. Under matmarknaden gör vi det direkt på plats, och sedan kommer man fortsättningsvis att kunna lämna in sina knivar för slipning och få dem tillbaka någon dag senare, berättar Matilda.
Nu hoppas man på att matmarknaden kommer locka många besökare så att man kan göra det till en regelbunden tillställning på Nya Snickerifabriken.
– Det har varit ett väldigt stort intresse inför det här arrangemanget och det är vi jätteglada för. Vi har en tanke om att det ska bli ett återkommande event så vi hoppas att det kommer mycket besökare. Nu gäller det att folk kommer hit och och blir nöjda, avslutar Rececca.
Matmarknaden i Nya Snickerifabriken äger rum lördag 4 februari klockan 10.00 – 15.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...