Tidigare i veckan berättade vi om hur Lilla Lindesjön håller på att växa igen i dess södra ände. Den täta och bitvis mycket höga vegetationen, har idag mer eller mindre blockerat vyn över sjön för boende i området samt flanörer som tar en promenad i området Tempelbacken. Trist, konstaterar kommunalrådet Anders Ceder, som gärna ser att villaägarna nu får fria händer att ordna till stranden.
Sedan vi uppmärksammat problemet i sjön med hur vass, snåriga buskar och träd, år för år växer sig allt starkare och längre ut, så har många lösningar och förslag inkommit från läsare. Förslag om hur man kan råda bot på problemet, bland annat genom inplantering av en slags karpfisk (Gräskarp) som livnär sig på vattenväxter. Även mindre och smidigare former av muddringsverk har nämnts. Det är relativt enkla men mycket effektiva metoder att snygga till södra viken i sjön.
Oavsett vilken metod som är bäst, så måste det ändå utföras av någon. När vi pratade med Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning tidigare i veckan, så var det tydligt att intresset att hålla snyggt är stort, men det saknas pengar.
Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, tycker därför att villaägarna i området får klartecken att själva ta itu med det här.
-Jag ser gärna att villaägarna kan få möjlighet att göra det snyggt i den här delen av sjön. Men jag kan inte svara på vad som står i lagen om det här, om vi verkligen får göra det. Det är i alla fall värt att kolla upp vad som gäller i den här frågan, tycker Anders Ceder.
Samma sak tyckte också bygg- och miljöchef Mats Larsson när LindeNytt tog kontakt med förvaltningen i tisdags.
Stora Lindesjön på samma villkor
Vidare anser kommunalrådet också att Stora Lindesjöns norra del, nedanför Lindeskolan, har en lika påträngande ”utveckling” som tenderar härja i Lilla Lindesjön. En gång i tiden såg det riktigt bra ut där det idag vajar ett vasslandskap utan dess like, berättar Ceder.
Om det visar sig genomförbart att överlåta Lilla Lindesjöns öde åt folket i Skottbackarna, då torde samma villkor kunna gälla för boende i t ex Brodalsområdet att ta hand om Stora Lindesjöns norra delar.
Bildexempel
En tydlig vattenspegel, öppet för bad och fiske samt plats för båtar. Det är vad alla önskar se vid sjön. I det aktuella området finns redan idag en liten oas i detta enorma hav av vass och mindre träd, som någon privatperson låtit göra i ordning på eget initiativ. Med lite extra hjälp av datorn har vi låtit muddra denna plats. Så här blev resultatet>>
Länkar
Städa stranden>>
Vassklippare – bilder>>
Läs om gräskarpen>>
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.