Vid 00:30-tiden i natt fick Alf Gustavsson, på Bergslagens Kommunalteknik, snällt kliva upp ur sängen och bege sig ut på arbete med grusade ögon. Man hade nämligen upptäckt ett vattenläckage på huvudledningen på Banvägen, och vattnet hade börjat tränga upp ur marken och skapat ett mindre farvatten längs med trottoarkanten.
Alf Gustavssons första uppgift i natt blev att kontrollera i området och göra en lägesbedömning för att sedan stänga av delar av vägen. Framkomligheten är dock ganska god på platsen och torde inte skapa några större problem för trafiken.
Vid åttatiden på torsdagsmorgonen hade man konstaterat att läckan orsakats av en mindre skada på själva huvudledningen, troligtvis ett resultat av närheten till järnvägen, meddelade Alf Gustavsson. Det var då fortfarande oklart hur lång tid arbetet med att reparera ledningen skulle ta. Men vid det här laget har man åtminstone god erfarenhet av sådant här.
-Vattenläckor längs med Banvägen och bort mot viadukten är relativt vanliga, konstaterar Alf.
För två år sedan uppstod en ”smygande” läcka lite längre norrut på vägen, ett 100-tal meter bortom läckaget som upptäcktes i natt. Eftersom det gränsar till Kyrkberget, som på naturlig väg avger mycket vatten så här års, så är det inte alltid lätt att avgöra om det är på grund av regn eller ett läckage på ledningen som vattensamlingar dyker upp, förklarar han vidare.
Men i detta fallet var det ingen tvekan om saken, och åtgärder sattes in omedelbart och har begränsat skadorna som bedöms som minimala.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.