Vid 00:30-tiden i natt fick Alf Gustavsson, på Bergslagens Kommunalteknik, snällt kliva upp ur sängen och bege sig ut på arbete med grusade ögon. Man hade nämligen upptäckt ett vattenläckage på huvudledningen på Banvägen, och vattnet hade börjat tränga upp ur marken och skapat ett mindre farvatten längs med trottoarkanten.
Alf Gustavssons första uppgift i natt blev att kontrollera i området och göra en lägesbedömning för att sedan stänga av delar av vägen. Framkomligheten är dock ganska god på platsen och torde inte skapa några större problem för trafiken.
Vid åttatiden på torsdagsmorgonen hade man konstaterat att läckan orsakats av en mindre skada på själva huvudledningen, troligtvis ett resultat av närheten till järnvägen, meddelade Alf Gustavsson. Det var då fortfarande oklart hur lång tid arbetet med att reparera ledningen skulle ta. Men vid det här laget har man åtminstone god erfarenhet av sådant här.
-Vattenläckor längs med Banvägen och bort mot viadukten är relativt vanliga, konstaterar Alf.
För två år sedan uppstod en ”smygande” läcka lite längre norrut på vägen, ett 100-tal meter bortom läckaget som upptäcktes i natt. Eftersom det gränsar till Kyrkberget, som på naturlig väg avger mycket vatten så här års, så är det inte alltid lätt att avgöra om det är på grund av regn eller ett läckage på ledningen som vattensamlingar dyker upp, förklarar han vidare.
Men i detta fallet var det ingen tvekan om saken, och åtgärder sattes in omedelbart och har begränsat skadorna som bedöms som minimala.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.