Under torsdagsmorgonen upptäcktes en vattenläcka i närheten av återvinningsstationen på Banvägen. Ganska stora mängder vatten har runnit ut på vägbanan och man arbetar nu med att lokalisera skadan.
Det var vid halvåttatiden fortfarande oklart om vattenledningen har gått sönder på grund av tjälen eller om det handlar om en frätskada orsakad av ämnen i marken, vilket inte är helt ovanligt förekommande på vissa platser i det kommunala vattenledningsnätet, enligt personal på Bergslagens Kommunalteknik. Man uppskattar arbetstiden till minst ett dygn.
-Det beror lite på hur djupt ledningen ligger. Vi kanske måste värma upp marken i minst ett dygn innan vi kan börja gräva, men det återstår att se, kommenterar BKT-personal på platsen.
Uppdatering
BKT räknar med att läckan skall vara åtgärdad under fredagsdygnet. Kjell Karlsson, VA-tekniker på BKT, uppgav på torsdagseftermiddagen att man kommer att tina upp marken under kvällen och natten genom att lägga ut en glödbädd. Förhoppningsvis skall glöden hinna tina upp den frusna marken så pass mycket att det går att gräva på fredagsmorgonen.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.