Vattennivån i Lindesbergs farvatten höjdes oroväckande snabbt under november månad. Men i förra veckan vände det. Då noterades toppnivån, vilket innebär att det har börjat sjunka undan trots att mer regn fallit sedan dess.-Det är så små mängder som kommit nu, så det ökar inte på utan innebär endast att vattennivån sjunker lite långsammare än vad som hade varit fallet utan någon nederbörd alls, berättar Göran Karlsson på Linde Energi.
Under november föll nästan dubbelt så mycket nederbörd som normalt för höstmånaden. Normalvärdet är 65 mm och i år ”belönades” vi med 120 mm. Vattenflödena var tre gånger så stora i Lindesbergs vattensystem och trots att mer regn fallit så har det redan börjat vända med besked. På Linde Energi har man dessutom konstaterat att den senaste prognosen tyder på mycket lite nederbörd följt av kallare väder.
-Så ser det ut just nu i alla fall. Och det innebär att vattennivåerna kommer fortsätta ner och sedan får vi eventuellt kallare temperaturer också, så någon risk för översvämningar finns inte. Och dessutom är det här ganska normalt för årstiden ändå, det rör sig om en lite kraftigare höstflod än snittet bara, konstaterar Göran Karlsson.
UPPDATERAD KL. 12.07: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten ha skadats, men var vid medvetande. Det är oklart hur allvarliga skadorna är. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.