I Göteborg avled en kvinna i fjol när hon fick ett träd över sig i Botaniska trädgården. Idag, måndag, skadades ett förskolebarn i Örebro av en stor gren som föll ned i blåsten. I Lindesberg planeras en förskola med plats för 80 barn bara meter från en skogsdunge som har bedömts som farlig att vistas i och bör hägnas in. Frågan är nu vem som bär ansvar om en liknande händelse inträffar i Lindesberg – och om man vidtar åtgärder innan, eller efter, det inträffar en olycka.
I samband med den planerade förskolan har säkerheten kring skogspartiet ”Fågelsången” kommit på tal igen. För ett par år sedan bedömde BKTs stadsträdgårdsmästare att området inte var säkert att vistas i om det är blåsigt. Han rekommenderade då att man skulle sätta upp staket för att hindra allmänheten från att gå in där. Frågan är naturligtvis väldigt aktuellt nu när skolbygget närmar sig och särskilt idag då ett otäckt scenario utspelades i Örebro, när ett förskolebarn fick en stor gren över sig och skadades.
Stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher anser att Fågelsången har naturvärden som finns anledning att bevara. Men han påpekar samtidigt att det faktiskt kan vara riktigt farligt att vistas där i blåsigt väder.
-Vi har säkrat upp så gott det går. Så länge man håller sig längs stigen är man relativt säker. Vi kan alltså inte garantera hundraprocentig säkerhet även om man håller sig längs stigen, förklarar Arne.
Han anser att förskolans läge är olämpligt med anledning av att Fågelsången ligger precis intill platsen. Det finns ingen garanti för att ett barn håller sig på stigen när nyfikenheten att upptäcka omgivningarna tar över.
-Därför är det mycket viktigt att personalen på förskolan inte gör gemensamma utflykter där, för det är inte lämpligt att vistas där inne, säger han.
Stadsträdgårdsmästarens tidigare bedömning av skogspartiet kvarstår alltså. Fågelsången är olämplig att vistas i och kan vara förenad med stor fara, speciellt när det blåser.
-Därför kommer jag nu att rekommendera kommunen att vi skyltar ordentligt och upplyser om riskerna man tar, berättar han.
Ansvarsfrågan är svårtolkad. För en tid sedan ställde LindeNytt frågan direkt till kommunledningsstaben och inte heller där kunde man riktigt utröna vem som bär ansvar om en människa skadas i Fågelsången. Med anledning av att en förskola skall byggas i anslutning till området, kommer man nu göra en ordentlig koll på vad som egentligen gäller – och vem som bär ansvar.
Enligt stadsträdgårdsmästaren kan kommunen, rent juridiskt, ställas till svars om någon skadas. Detta står klart sedan Tschentscher ventilerat frågan under en utbildning han nyligen deltog i.
-Det är ett centralt läge och finns det risker så måste kommunen upplysa om det. Är det solklara fall, där man ser att ett träd är på väg ner, då måste det plockas bort. Det är kommunens ansvar, säger han.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.