I Göteborg avled en kvinna i fjol när hon fick ett träd över sig i Botaniska trädgården. Idag, måndag, skadades ett förskolebarn i Örebro av en stor gren som föll ned i blåsten. I Lindesberg planeras en förskola med plats för 80 barn bara meter från en skogsdunge som har bedömts som farlig att vistas i och bör hägnas in. Frågan är nu vem som bär ansvar om en liknande händelse inträffar i Lindesberg – och om man vidtar åtgärder innan, eller efter, det inträffar en olycka.
I samband med den planerade förskolan har säkerheten kring skogspartiet ”Fågelsången” kommit på tal igen. För ett par år sedan bedömde BKTs stadsträdgårdsmästare att området inte var säkert att vistas i om det är blåsigt. Han rekommenderade då att man skulle sätta upp staket för att hindra allmänheten från att gå in där. Frågan är naturligtvis väldigt aktuellt nu när skolbygget närmar sig och särskilt idag då ett otäckt scenario utspelades i Örebro, när ett förskolebarn fick en stor gren över sig och skadades.
Stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher anser att Fågelsången har naturvärden som finns anledning att bevara. Men han påpekar samtidigt att det faktiskt kan vara riktigt farligt att vistas där i blåsigt väder.
-Vi har säkrat upp så gott det går. Så länge man håller sig längs stigen är man relativt säker. Vi kan alltså inte garantera hundraprocentig säkerhet även om man håller sig längs stigen, förklarar Arne.
Han anser att förskolans läge är olämpligt med anledning av att Fågelsången ligger precis intill platsen. Det finns ingen garanti för att ett barn håller sig på stigen när nyfikenheten att upptäcka omgivningarna tar över.
-Därför är det mycket viktigt att personalen på förskolan inte gör gemensamma utflykter där, för det är inte lämpligt att vistas där inne, säger han.
Stadsträdgårdsmästarens tidigare bedömning av skogspartiet kvarstår alltså. Fågelsången är olämplig att vistas i och kan vara förenad med stor fara, speciellt när det blåser.
-Därför kommer jag nu att rekommendera kommunen att vi skyltar ordentligt och upplyser om riskerna man tar, berättar han.
Ansvarsfrågan är svårtolkad. För en tid sedan ställde LindeNytt frågan direkt till kommunledningsstaben och inte heller där kunde man riktigt utröna vem som bär ansvar om en människa skadas i Fågelsången. Med anledning av att en förskola skall byggas i anslutning till området, kommer man nu göra en ordentlig koll på vad som egentligen gäller – och vem som bär ansvar.
Enligt stadsträdgårdsmästaren kan kommunen, rent juridiskt, ställas till svars om någon skadas. Detta står klart sedan Tschentscher ventilerat frågan under en utbildning han nyligen deltog i.
-Det är ett centralt läge och finns det risker så måste kommunen upplysa om det. Är det solklara fall, där man ser att ett träd är på väg ner, då måste det plockas bort. Det är kommunens ansvar, säger han.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.