På en liten gård strax utanför Lindesberg, ägnades större delen av juldagen åt att bygga en enorm snögubbe som sträcker sig hela fyra meter över marken. Där står den kvar än idag och hälsar på bilisterna som far förbi med hissade ögonbryn och breda leenden. Faktum är att en och annan stannat till för att titta lite närmare på skapelsen.-En person knackade till och med på och frågade om han fick ta ett foto, berättar de boende på gården.
Snögubben utmed Köpingsvägen är tveklöst ett imponerande bygge och det torde nästan vara krav på bygglov för den. Nåväl, fullt så illa är det kanske inte ändå. Med anledning av det nu har blivit något mildare väder i kombination med att det finns snö i enorma mängder, utlyser vi nu en tävling i snöbygge. Den mest imponerande skulturen vinner kort och gott. LindeNytts läsare får rösta fram vinnaren.
Så här gör du/ni
Bygg vad ni än vill bygga, låt fantasin flöda. Och vill man imponera i ett praktexemplar, så kan man alltid gå samman ett gäng och försöka toppa snögubben som vi visar som exempel ovan.
Skicka sedan ert bidrag till info@lindenytt.com med ett bifogat foto på skapelsen. Skriv en kort text och berätta om vem eller vilka som har byggt, var bygget har skett samt detaljer som t ex höjd, omkrets eller antal timmar det tagit att bygga den.
Lycka till nu! Och kom ihåg att vi alla är barn i snön. Tävlingen är alltså öppen för alla åldrar.
Vinsten består av en middag för 4 personer, motsvarande 1000 kr, på restaurangen Bistro Bellman i Lindesberg.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.