På en liten gård strax utanför Lindesberg, ägnades större delen av juldagen åt att bygga en enorm snögubbe som sträcker sig hela fyra meter över marken. Där står den kvar än idag och hälsar på bilisterna som far förbi med hissade ögonbryn och breda leenden. Faktum är att en och annan stannat till för att titta lite närmare på skapelsen.-En person knackade till och med på och frågade om han fick ta ett foto, berättar de boende på gården.
Snögubben utmed Köpingsvägen är tveklöst ett imponerande bygge och det torde nästan vara krav på bygglov för den. Nåväl, fullt så illa är det kanske inte ändå. Med anledning av det nu har blivit något mildare väder i kombination med att det finns snö i enorma mängder, utlyser vi nu en tävling i snöbygge. Den mest imponerande skulturen vinner kort och gott. LindeNytts läsare får rösta fram vinnaren.
Så här gör du/ni
Bygg vad ni än vill bygga, låt fantasin flöda. Och vill man imponera i ett praktexemplar, så kan man alltid gå samman ett gäng och försöka toppa snögubben som vi visar som exempel ovan.
Skicka sedan ert bidrag till info@lindenytt.com med ett bifogat foto på skapelsen. Skriv en kort text och berätta om vem eller vilka som har byggt, var bygget har skett samt detaljer som t ex höjd, omkrets eller antal timmar det tagit att bygga den.
Lycka till nu! Och kom ihåg att vi alla är barn i snön. Tävlingen är alltså öppen för alla åldrar.
Vinsten består av en middag för 4 personer, motsvarande 1000 kr, på restaurangen Bistro Bellman i Lindesberg.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.