INSÄNDARE/DEBATT: Som medborgare har jag på senare tid granskat kommunens hantering av offentlighet, transparens och beslutsfattande. Det jag funnit är djupt oroande – inte bara för vad som upptäckts, utan för vad det säger om systemets sårbarhet.
När grundläggande kunskap om offentlighetsprincipen och förvaltningsrätt saknas, när rutiner kallas ”ofärdiga” bara för att de kan uppdateras, och när legitima frågor möts med undanflykter – då skapas en grogrund för något mycket farligare än bara inkompetens.
Tänk er följande scenario: En person med mindre ärliga avsikter upptäcker dessa svagheter. Någon som vill använda bristerna för att skaffa sig inflytande eller fördelar. I en organisation som inte ens klarar att hantera lagstadgad insyn på ett korrekt sätt, hur stort utrymme finns då för otillbörlig påverkan?
Särskilt allvarligt blir detta i en kommun med betydande industri och omfattande fastighetsaffärer. När grundläggande rutiner för transparens saknas – hur kan vi då vara säkra på att beslut fattas i medborgarnas intresse?
Det handlar inte om enskilda personer utan om systemfel. Jag har bara skrapat på ytan. När en kommun behandlar lagstadgade skyldigheter som frivilliga och demokratisk insyn som ett störningsmoment, då har vi ett allvarligt problem.
Genom att exponera svagheterna och ställa relevanta frågor tar jag bort möjligheten att dessa systembrister utnyttjas i det dolda. Men det räcker inte. Vi behöver en professionell kommunal förvaltning som klarar demokratisk granskning, som förstår sitt uppdrag, och som värnar transparens och ansvarsutkrävande.
Det är dags att kommunen tar sitt demokratiska uppdrag på allvar.
Toste Lilja
Medborgare
JUST NU: Räddningstjänst och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. I denna stund är sex enheter på plats och bekämpar branden. Det finns i nuläget inga uppgifter om eventuella personskador. Larmet inkom klockan 09.04 på tisdagsförmiddagen.
Uppdaterad kl. 09.44
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.