Mer än en vecka har passerat sedan den sköldpaddsfärgade katthonan plockades in från gatan i ett försök att finna dess ägare. Än så länge har ingen gett sig till känna, trots efterlysningar på sociala medier. Känner du igen henne?
Den lilla katthonan hade synts till under flera veckor, när hon till synes något förvirrad strosade upp-och nedför Köpmangatan i Lindesberg. När katten synts ute såväl dag som natt började förbipasserande reagera, och till slut lyckades personal från Hemtjänsten fånga in henne. Efterlysningar av kattens ägare på Facebook engagerade ett stort antal människor, men ingen matte eller husse stod att finna. Nu finns hon i tryggt förvar hos Hopp för hemlösa i Silverhöjden, där man fortfarande hoppas att den som saknar henne ska höra av sig.
– Damen som hittade henne gick till polisen, men de kunde dessvärre inte bistå med någon hjälp, och då blev vi kontaktade. Efter en visit i ett jourhem i Guldsmedshyttan kom hon till oss i lördags, och här kommer hon att få stanna tillsvidare, berättar Minna Lind på Hopp för hemlösa och fortsätter:
– Hon är väldigt kelig, verkar van vid människor och ser ut att vara ganska välvårdad. Hon hade ett randigt halsband på sig när hon hittades, men det fanns ingen information på det, och efter ett besök hos veterinären kunde man konstatera att hon saknade id-märkning.
– Väldigt många har hört av sig med förfrågningar om att adoptera henne, men enligt hittegodslagen måste hon vara kvar här i tre månader om ingen ägare hör av sig. Först därefter kan vi söka ett nytt hem till henne, avslutar Minna.
Hopp för Hemlösa är en ideell förening, godkänd av Länsstyrelsen, där djurvänner gått samman för att rädda hemlösa och utsatta djur i nöd. Föreningen går att nå bland annat via Facebook.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.