Om lite drygt två veckor avslöjas vem eller vilka som har gjort Årets Idrottsprestation 2011. Bakom utmärkelsen står Bergslagens Sparbank och Lindesbergs kommun och nu vill man att folkets röst skall gälla hela vägen.-Vi vill att invånarna nominerar sina favoriter och sedan får chansen att rösta fram en vinnare, förklarar Linda Johansson som samordnar detta.
Vem eller vilka anser du har gjort extra gott ifrån sig inom sitt sport- och idrottsutövande det senaste året? Nu har just Du chansen att nominera honom eller henne för utmärkelsen Årets Idrottsprestation 2011. Om två veckor kommer vinnaren presenteras inför en storpublik.
-Vi kommer att utse vinnaren under Bergslagens Sparbanks Gala den 2 september, berättar Linda Johansson.
På Lindesbergs kommun ser man positivt på bankens initiativ.
-Det är väldigt viktigt att våra aktiva idrottsutövare lyfts fram, för det finns många där ute som sliter enormt och det är viktigt att de uppmärksammas och belönas för sina insatser, förklarar kultur- och fritidskonsulent Natasha Anderberg.
Viktigt är det också att man har ett väldigt brett perspektiv på själva utmärkelsen, understryker Natasha.
-Man måste inte ha tagit ett guld eller silver för att ha gjort en utomordentlig prestation. Och man måste inte vara elitutövare för att nomineras. Alla aktiva oavsett ålder och nivå är av stort intresse och man kan även nominera ett helt lag om man så önskar, berättar hon.
OBS! Det går inte längre att nominera. (Uppdaterat 23 augusti)
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.