Om lite drygt två veckor avslöjas vem eller vilka som har gjort Årets Idrottsprestation 2011. Bakom utmärkelsen står Bergslagens Sparbank och Lindesbergs kommun och nu vill man att folkets röst skall gälla hela vägen.-Vi vill att invånarna nominerar sina favoriter och sedan får chansen att rösta fram en vinnare, förklarar Linda Johansson som samordnar detta.
Vem eller vilka anser du har gjort extra gott ifrån sig inom sitt sport- och idrottsutövande det senaste året? Nu har just Du chansen att nominera honom eller henne för utmärkelsen Årets Idrottsprestation 2011. Om två veckor kommer vinnaren presenteras inför en storpublik.
-Vi kommer att utse vinnaren under Bergslagens Sparbanks Gala den 2 september, berättar Linda Johansson.
På Lindesbergs kommun ser man positivt på bankens initiativ.
-Det är väldigt viktigt att våra aktiva idrottsutövare lyfts fram, för det finns många där ute som sliter enormt och det är viktigt att de uppmärksammas och belönas för sina insatser, förklarar kultur- och fritidskonsulent Natasha Anderberg.
Viktigt är det också att man har ett väldigt brett perspektiv på själva utmärkelsen, understryker Natasha.
-Man måste inte ha tagit ett guld eller silver för att ha gjort en utomordentlig prestation. Och man måste inte vara elitutövare för att nomineras. Alla aktiva oavsett ålder och nivå är av stort intresse och man kan även nominera ett helt lag om man så önskar, berättar hon.
OBS! Det går inte längre att nominera. (Uppdaterat 23 augusti)
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.