Om lite drygt två veckor avslöjas vem eller vilka som har gjort Årets Idrottsprestation 2011. Bakom utmärkelsen står Bergslagens Sparbank och Lindesbergs kommun och nu vill man att folkets röst skall gälla hela vägen.-Vi vill att invånarna nominerar sina favoriter och sedan får chansen att rösta fram en vinnare, förklarar Linda Johansson som samordnar detta.
Vem eller vilka anser du har gjort extra gott ifrån sig inom sitt sport- och idrottsutövande det senaste året? Nu har just Du chansen att nominera honom eller henne för utmärkelsen Årets Idrottsprestation 2011. Om två veckor kommer vinnaren presenteras inför en storpublik.
-Vi kommer att utse vinnaren under Bergslagens Sparbanks Gala den 2 september, berättar Linda Johansson.
På Lindesbergs kommun ser man positivt på bankens initiativ.
-Det är väldigt viktigt att våra aktiva idrottsutövare lyfts fram, för det finns många där ute som sliter enormt och det är viktigt att de uppmärksammas och belönas för sina insatser, förklarar kultur- och fritidskonsulent Natasha Anderberg.
Viktigt är det också att man har ett väldigt brett perspektiv på själva utmärkelsen, understryker Natasha.
-Man måste inte ha tagit ett guld eller silver för att ha gjort en utomordentlig prestation. Och man måste inte vara elitutövare för att nomineras. Alla aktiva oavsett ålder och nivå är av stort intresse och man kan även nominera ett helt lag om man så önskar, berättar hon.
OBS! Det går inte längre att nominera. (Uppdaterat 23 augusti)
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.