Om lite drygt två veckor avslöjas vem eller vilka som har gjort Årets Idrottsprestation 2011. Bakom utmärkelsen står Bergslagens Sparbank och Lindesbergs kommun och nu vill man att folkets röst skall gälla hela vägen.-Vi vill att invånarna nominerar sina favoriter och sedan får chansen att rösta fram en vinnare, förklarar Linda Johansson som samordnar detta.
Vem eller vilka anser du har gjort extra gott ifrån sig inom sitt sport- och idrottsutövande det senaste året? Nu har just Du chansen att nominera honom eller henne för utmärkelsen Årets Idrottsprestation 2011. Om två veckor kommer vinnaren presenteras inför en storpublik.
-Vi kommer att utse vinnaren under Bergslagens Sparbanks Gala den 2 september, berättar Linda Johansson.
På Lindesbergs kommun ser man positivt på bankens initiativ.
-Det är väldigt viktigt att våra aktiva idrottsutövare lyfts fram, för det finns många där ute som sliter enormt och det är viktigt att de uppmärksammas och belönas för sina insatser, förklarar kultur- och fritidskonsulent Natasha Anderberg.
Viktigt är det också att man har ett väldigt brett perspektiv på själva utmärkelsen, understryker Natasha.
-Man måste inte ha tagit ett guld eller silver för att ha gjort en utomordentlig prestation. Och man måste inte vara elitutövare för att nomineras. Alla aktiva oavsett ålder och nivå är av stort intresse och man kan även nominera ett helt lag om man så önskar, berättar hon.
OBS! Det går inte längre att nominera. (Uppdaterat 23 augusti)
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.