Natten till söndag har tjuvar tagit sig in i flera containrar vid en byggarbetsplats i Lindesberg i vilka verktyg och utrustning för stora värden förvarades.
– De har tagit sig in i fyra av de fem containrar som finns på området, berättar Erik Svensson, som är platschef vid Lindesbergs Bygg AB.
Det är vid bygget av den nya Lindbackaskolan, som någon eller några har tagit sig in på området och dessutom lyckats ta sig in i merparten av de containrar som finns uppställda där och används för förvaring av verktyg och övrig utrustning.
Totalentreprenören Lindesbergs Bygg AB uppger för LindeNytt att man nu kommer att övervaka området med kameror som är direkt kopplade till väktare, som i realtid kan se om någon obehörig rör sig på området.
– Vi hade redan börjat montera upp det här övervakningssystemet innan stölden skedde, men det var inte färdigt och i bruk, tyvärr, berättar Erik Svensson, Lindesbergs Bygg.
Inbrottet har skett någon gång mellan lördag och söndag.
– Vi arbetade till klockan 19 i lördags och hade folk på plats igen klockan 05 på söndagen, det var då som stölden upptäcktes, säger Svensson.
Verktyg av olika slag, till ett värde av cirka 200 000 kronor, saknas efter inbrottet.
Polisen har gjort en brottsplatsundersökning. I nuläget har man ingen misstänkt gärningsperson.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.