1982 klev en av Sveriges bästa hockeyspelare genom tiderna in på isen i Guldsmedshyttan och kommenterade den nyinvigda hockeyarenan på följande sätt: ”ska vi spela i en hönsbur”. På den tiden fanns inte dagens moderna rink med plexiglas och sargskydd. Endast ”hönsnät” skyddade åskådare från felriktade puckar. För 20 år sedan möttes Färjestad och GSK i en match, och nu är det dags igen.
På lördag den 16 november kommer Färjestads lag från 1982 åter till Guldsmedshyttan för att mötas i en veterankamp. Lag –82 från Färjestad och GSK ska åter in på hyttans is och visa vad man går för – även om det kan tänkas gå lite långsammare med skridskoskären. Det har trots allt gått 20 år sedan sist. Med anledning av GSKs 20-års jubileum anordnas denna match och förväntningarna är många och stora. Det ska bli en riktig folkfest, meddelar GSKs styrelse.
Nytt sargskydd
GSK, som haft enorma framgångar med att producera bra spelare, gångbara ute i ”den stora världen”, kan nu åter få ett lyft med den nya arenan. Efter att man lyckats få in ett riktigt sargskydd öppnar det många dörrar som stängdes för klubben för några år sedan. I och med den då undermåliga anläggningen, så klarade man inte kraven på internationell nivå. Därmed uteslöts möjligheterna att få hålla träningsläger och internationella hockeymatcher i hallen.
Med hjälp av sponsorer har man lyckats få ca 250 000 kr och investerat i ett modernt sargskydd. Detta är ytterligare en sak som firas på lördag. Ett tråkigt besked är att Färjestads genom tiderna bästa spelare tyvärr inte kan ställa upp. Håkan Loob befinner sig just nu i USA och kunde inte hinna hem till jubileumsmatchen, meddelar Gert Forsberg, ledamot i GSKs styrelse.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.