1982 klev en av Sveriges bästa hockeyspelare genom tiderna in på isen i Guldsmedshyttan och kommenterade den nyinvigda hockeyarenan på följande sätt: ”ska vi spela i en hönsbur”. På den tiden fanns inte dagens moderna rink med plexiglas och sargskydd. Endast ”hönsnät” skyddade åskådare från felriktade puckar. För 20 år sedan möttes Färjestad och GSK i en match, och nu är det dags igen.
På lördag den 16 november kommer Färjestads lag från 1982 åter till Guldsmedshyttan för att mötas i en veterankamp. Lag –82 från Färjestad och GSK ska åter in på hyttans is och visa vad man går för – även om det kan tänkas gå lite långsammare med skridskoskären. Det har trots allt gått 20 år sedan sist. Med anledning av GSKs 20-års jubileum anordnas denna match och förväntningarna är många och stora. Det ska bli en riktig folkfest, meddelar GSKs styrelse.
Nytt sargskydd
GSK, som haft enorma framgångar med att producera bra spelare, gångbara ute i ”den stora världen”, kan nu åter få ett lyft med den nya arenan. Efter att man lyckats få in ett riktigt sargskydd öppnar det många dörrar som stängdes för klubben för några år sedan. I och med den då undermåliga anläggningen, så klarade man inte kraven på internationell nivå. Därmed uteslöts möjligheterna att få hålla träningsläger och internationella hockeymatcher i hallen.
Med hjälp av sponsorer har man lyckats få ca 250 000 kr och investerat i ett modernt sargskydd. Detta är ytterligare en sak som firas på lördag. Ett tråkigt besked är att Färjestads genom tiderna bästa spelare tyvärr inte kan ställa upp. Håkan Loob befinner sig just nu i USA och kunde inte hinna hem till jubileumsmatchen, meddelar Gert Forsberg, ledamot i GSKs styrelse.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.