Debatten om Sverige ska gå med i valutaunionen eller inte är olycklig. Det talas för mycket om saker som är obetydliga i sammanhanget. Det menar Nammo Liabs vd Thomas Resare. Sett ur dagens verklighet är Sverige redan med i EMU. Det är bara valutan i vår plånbok som till vardags säger något helt annat. Näringslivet har redan tagit steget ut i Europa och vid ett ja innebär det egentligen bara att vi får en bekräftelse på det vi redan ser idag.
-Generellt sett är jag övertygad om att det bara är till vår fördel om vi går samman med de andra länderna i EMU. Unionen är ju i grunden något som ska främja handeln i Europa, en gemensam valuta är därför självklart, menar Thomas Resare.
Som många andra företag ser även Nammo Liab att det kostar väldigt mycket riskpengar varje år att göra affärer med kunder i Europa. Och i fallet Nammo Liab kan det bli väldigt kostsamt då merparten av kunderna, eller cirka 80 procent, finns just i Europa.
-De faktiska kostnaderna vi har på grund av valutakurserna är stora. Det är alltid ett risktagande att handla i annan valuta. De stora fördelarna som jag ser det är att vi slipper ta sådana risker om vi har samma valuta som de andra länderna på marknaden.
Några direkta risker ser inte Thomas Resare i ett ja till EMU.
-Man kan säga att vi redan är med i EMU. Vi tvingas ju idag att leva efter EMU-ländernas direktiv, därför ser jag det som en nackdel att inte gå med. Står vi utanför får vi ändå rätta oss efter euron, men vi kan inte påverka på något sätt.
Fotnot: Nammo Liab har 94 anställda och omsätter ca 200 miljoner kronor.
Nammo Liab på nätet finner ni här>>
Tidigare artiklar i serien:
Rockhammar Timber>>
Meritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.