Debatten om Sverige ska gå med i valutaunionen eller inte är olycklig. Det talas för mycket om saker som är obetydliga i sammanhanget. Det menar Nammo Liabs vd Thomas Resare. Sett ur dagens verklighet är Sverige redan med i EMU. Det är bara valutan i vår plånbok som till vardags säger något helt annat. Näringslivet har redan tagit steget ut i Europa och vid ett ja innebär det egentligen bara att vi får en bekräftelse på det vi redan ser idag.
-Generellt sett är jag övertygad om att det bara är till vår fördel om vi går samman med de andra länderna i EMU. Unionen är ju i grunden något som ska främja handeln i Europa, en gemensam valuta är därför självklart, menar Thomas Resare.
Som många andra företag ser även Nammo Liab att det kostar väldigt mycket riskpengar varje år att göra affärer med kunder i Europa. Och i fallet Nammo Liab kan det bli väldigt kostsamt då merparten av kunderna, eller cirka 80 procent, finns just i Europa.
-De faktiska kostnaderna vi har på grund av valutakurserna är stora. Det är alltid ett risktagande att handla i annan valuta. De stora fördelarna som jag ser det är att vi slipper ta sådana risker om vi har samma valuta som de andra länderna på marknaden.
Några direkta risker ser inte Thomas Resare i ett ja till EMU.
-Man kan säga att vi redan är med i EMU. Vi tvingas ju idag att leva efter EMU-ländernas direktiv, därför ser jag det som en nackdel att inte gå med. Står vi utanför får vi ändå rätta oss efter euron, men vi kan inte påverka på något sätt.
Fotnot: Nammo Liab har 94 anställda och omsätter ca 200 miljoner kronor.
Nammo Liab på nätet finner ni här>>
Tidigare artiklar i serien:
Rockhammar Timber>>
Meritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.