Debatten om Sverige ska gå med i valutaunionen eller inte är olycklig. Det talas för mycket om saker som är obetydliga i sammanhanget. Det menar Nammo Liabs vd Thomas Resare. Sett ur dagens verklighet är Sverige redan med i EMU. Det är bara valutan i vår plånbok som till vardags säger något helt annat. Näringslivet har redan tagit steget ut i Europa och vid ett ja innebär det egentligen bara att vi får en bekräftelse på det vi redan ser idag.
-Generellt sett är jag övertygad om att det bara är till vår fördel om vi går samman med de andra länderna i EMU. Unionen är ju i grunden något som ska främja handeln i Europa, en gemensam valuta är därför självklart, menar Thomas Resare.
Som många andra företag ser även Nammo Liab att det kostar väldigt mycket riskpengar varje år att göra affärer med kunder i Europa. Och i fallet Nammo Liab kan det bli väldigt kostsamt då merparten av kunderna, eller cirka 80 procent, finns just i Europa.
-De faktiska kostnaderna vi har på grund av valutakurserna är stora. Det är alltid ett risktagande att handla i annan valuta. De stora fördelarna som jag ser det är att vi slipper ta sådana risker om vi har samma valuta som de andra länderna på marknaden.
Några direkta risker ser inte Thomas Resare i ett ja till EMU.
-Man kan säga att vi redan är med i EMU. Vi tvingas ju idag att leva efter EMU-ländernas direktiv, därför ser jag det som en nackdel att inte gå med. Står vi utanför får vi ändå rätta oss efter euron, men vi kan inte påverka på något sätt.
Fotnot: Nammo Liab har 94 anställda och omsätter ca 200 miljoner kronor.
Nammo Liab på nätet finner ni här>>
Tidigare artiklar i serien:
Rockhammar Timber>>
Meritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.