Lindlöven är tillbaka! Efter en mycket stark inledning av säsongen var det inte mycket som gick lagets väg och förlusterna duggade tätt. För bara några veckor sedan gick det så långt att tränare Göran Sjöö valde att kliva av och lämnade samtidigt över rodret till assisterande tränare Tomas Östlund. Då kom vändningen!
Östlund hävdar att han egentligen inte har styrt om spelet nämnvärt mycket. Men vad är det då som vänt förlust till vinst?
Tomas ger all kredit till laget, det är deras förtjänst, säger han.
-Jag tycker det är killarna som ska ha äran för det här. Jag har bara flyttat upp vårt spel genom mer offensivt spel. Tidigare blev vi alltid fast nere i hörnen, nu flyttar vi upp och täpper till i mittzon. Då skapar vi mer tryck mot mål, säger han.
Lövens träningspass har haft mer av ämnet ”styrspel” på schemat sedan Östlund tog över. Detta är också en viktig ingrediens i den vinnanden menyn.
-Ja, och jag tycker killarna har blivit mycket bättre på det nu när vi kört ganska hårt på just styrspelet under träning. Det ger resultat i matcherna också, förklarar han.
I onsdags kväll mötte Lindlöven Linden i sista matchen för i år. Löven gick ut på Lindehovs is med skyhöga krav på sig. En förlust hade nämligen varit direkt avgörande för lagets fortsättning.
Efter årsskiftet drar den så kallade fortsättningsserien igång och då gäller det att ha poängen med sig.
Nu vann Lindlöven mötet och klättrade till sjätte plats i tabellen. Vinsten ger Löven sex bonuspoäng med sig till fortsättningsserien efter nyår.
-Det här känns jättebra och nu går vi till julvila med stort självförtroende. Vi ser fram emot det fortsatta spelet och har bara ett mål där – framåt, kommenterar Tomas Östlund, Lövens nye tränare.
I årets fortsättningsserie är upplägget nytt och betydligt mer intressant jämfört med förra året. Lag 1 i fortsättningsserierna (där Lindlöven spelar samt Stockholmserien) går till Play Off 1 mot varandra. Vinnaren i Play Off 1 spelar Play Off 2 mot lag 3 i Allettan. Vinnaren i Play Off 2 går till Play Off 3 där man möter 1:an eller 2:an i Allettan. Vinnaren i Play Off 3 spelar Kvalserien mot Allsvenskan.
Hur gott skulle det smaka med lite kanel på så här i juletider?
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.