Lindlöven är tillbaka! Efter en mycket stark inledning av säsongen var det inte mycket som gick lagets väg och förlusterna duggade tätt. För bara några veckor sedan gick det så långt att tränare Göran Sjöö valde att kliva av och lämnade samtidigt över rodret till assisterande tränare Tomas Östlund. Då kom vändningen!
Östlund hävdar att han egentligen inte har styrt om spelet nämnvärt mycket. Men vad är det då som vänt förlust till vinst?
Tomas ger all kredit till laget, det är deras förtjänst, säger han.
-Jag tycker det är killarna som ska ha äran för det här. Jag har bara flyttat upp vårt spel genom mer offensivt spel. Tidigare blev vi alltid fast nere i hörnen, nu flyttar vi upp och täpper till i mittzon. Då skapar vi mer tryck mot mål, säger han.
Lövens träningspass har haft mer av ämnet ”styrspel” på schemat sedan Östlund tog över. Detta är också en viktig ingrediens i den vinnanden menyn.
-Ja, och jag tycker killarna har blivit mycket bättre på det nu när vi kört ganska hårt på just styrspelet under träning. Det ger resultat i matcherna också, förklarar han.
I onsdags kväll mötte Lindlöven Linden i sista matchen för i år. Löven gick ut på Lindehovs is med skyhöga krav på sig. En förlust hade nämligen varit direkt avgörande för lagets fortsättning.
Efter årsskiftet drar den så kallade fortsättningsserien igång och då gäller det att ha poängen med sig.
Nu vann Lindlöven mötet och klättrade till sjätte plats i tabellen. Vinsten ger Löven sex bonuspoäng med sig till fortsättningsserien efter nyår.
-Det här känns jättebra och nu går vi till julvila med stort självförtroende. Vi ser fram emot det fortsatta spelet och har bara ett mål där – framåt, kommenterar Tomas Östlund, Lövens nye tränare.
I årets fortsättningsserie är upplägget nytt och betydligt mer intressant jämfört med förra året. Lag 1 i fortsättningsserierna (där Lindlöven spelar samt Stockholmserien) går till Play Off 1 mot varandra. Vinnaren i Play Off 1 spelar Play Off 2 mot lag 3 i Allettan. Vinnaren i Play Off 2 går till Play Off 3 där man möter 1:an eller 2:an i Allettan. Vinnaren i Play Off 3 spelar Kvalserien mot Allsvenskan.
Hur gott skulle det smaka med lite kanel på så här i juletider?
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.