Lindlöven är tillbaka! Efter en mycket stark inledning av säsongen var det inte mycket som gick lagets väg och förlusterna duggade tätt. För bara några veckor sedan gick det så långt att tränare Göran Sjöö valde att kliva av och lämnade samtidigt över rodret till assisterande tränare Tomas Östlund. Då kom vändningen!
Östlund hävdar att han egentligen inte har styrt om spelet nämnvärt mycket. Men vad är det då som vänt förlust till vinst?
Tomas ger all kredit till laget, det är deras förtjänst, säger han.
-Jag tycker det är killarna som ska ha äran för det här. Jag har bara flyttat upp vårt spel genom mer offensivt spel. Tidigare blev vi alltid fast nere i hörnen, nu flyttar vi upp och täpper till i mittzon. Då skapar vi mer tryck mot mål, säger han.
Lövens träningspass har haft mer av ämnet ”styrspel” på schemat sedan Östlund tog över. Detta är också en viktig ingrediens i den vinnanden menyn.
-Ja, och jag tycker killarna har blivit mycket bättre på det nu när vi kört ganska hårt på just styrspelet under träning. Det ger resultat i matcherna också, förklarar han.
I onsdags kväll mötte Lindlöven Linden i sista matchen för i år. Löven gick ut på Lindehovs is med skyhöga krav på sig. En förlust hade nämligen varit direkt avgörande för lagets fortsättning.
Efter årsskiftet drar den så kallade fortsättningsserien igång och då gäller det att ha poängen med sig.
Nu vann Lindlöven mötet och klättrade till sjätte plats i tabellen. Vinsten ger Löven sex bonuspoäng med sig till fortsättningsserien efter nyår.
-Det här känns jättebra och nu går vi till julvila med stort självförtroende. Vi ser fram emot det fortsatta spelet och har bara ett mål där – framåt, kommenterar Tomas Östlund, Lövens nye tränare.
I årets fortsättningsserie är upplägget nytt och betydligt mer intressant jämfört med förra året. Lag 1 i fortsättningsserierna (där Lindlöven spelar samt Stockholmserien) går till Play Off 1 mot varandra. Vinnaren i Play Off 1 spelar Play Off 2 mot lag 3 i Allettan. Vinnaren i Play Off 2 går till Play Off 3 där man möter 1:an eller 2:an i Allettan. Vinnaren i Play Off 3 spelar Kvalserien mot Allsvenskan.
Hur gott skulle det smaka med lite kanel på så här i juletider?
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.