Lindesbergs Centrumförening vill se att polisen sätter in större resurser mot det ökande våldet i Lindesberg. ”Lindesberg skall vara och förbli en trygg plats att bo och verka i. Alla ska kunna vistas på staden dygnet runt utan fara för misshandel. Vi tror att om polisen sätter till resurser kommer detta snart att upphöra då det troligtvis är samma gäng som orsakar våldet”, skriver styrelsen i ett vädjande brev till Polismyndigheten.
Ja, som det framgår i Centrum Föreningens brev så är det den senaste tidens brutala överfall som skett sena kvällar i centrala Lindesberg man vill få ett omedelbart slut på – polisen måste agera hårdare. Allt tyder på att gänget enbart går på ensamma personer som är på väg hem efter ett krogbesök eller privata fester. Man väljer alltså offren efter berusningsgrad. Ju mindre motstånd de är kapabla att ge desto bättre, verkar vara deras motto. Man vill ha enkelt motstånd, en person, som man lätt får till marken med några väl riktade slag. Därefter sparkar man helt utan eftertanke på offret innan man lämnar platsen. Ett förfarande som kan kosta den drabbade livet om det vill sig riktigt illa.
Läs hela brevet från Centrum Föreningen till polisen: Klicka här>>
Polisen agerar redan i helgen
Polisen har tagit emot brevet från Centrum Föreningen på ett mycket positivt sätt.
–Vi är mycket glada att se att allmänheten engagerar sig i frågan, säger vikarierande närpolischef Thomas Jäderqvist. Redan till helgen kommer polisen ta i med hård- handskarna i våldsproblemet. Exakt hur man går tillväga är man förtegen om då det kan försämra utgången i det hela om det kommer ut. Samtidigt berättar Jäderqvist att det är mycket svårare att få tag i gärningsmännen i sådana här
spektakulära våldsfall. –Vanliga krogslagsmål eller misshandel ute på stan brukar oftast vara mellan två personer som på ett eller annat sätt är bekanta med varann. Det kan ligga svartsjuka eller annat groll bakom slagsmålet. För polisen är det i såna fall relativt enkelt att få tag i gärningsmannen eftersom offret i fråga känner till denne. I de senaste våldsfallen är det betydligt mycket svårare. Här har den misshandlade varit berusad och dessutom helt okänd för gärningsmännen. Därför har vi inte fått mycket att gå på. Dåligt signalement och övriga uppgifter har gjort att det tagit längre tid än det gör i vanliga fall, berättar Jäderqvist.
Lars Törnqvist saknad i Lindesberg
Thomas Jäderqvist tog över efter att Lars Törnqvist lämnade Lindesberg. Sedan dess har han fått hoppa mellan chefsposten och sitt ordinarie arbete på stationen. Det har dock inte påverkat arbetet med våldsbrotten, menar han. -Nej, det har inte påverkat utgången i arbetet med misshandelsfallen. De har mycket hög prioritet. Men visst behövs det ett förordnande i Lindesberg. Nu tyder allt på att mitt vikariat förlängs fram till i höst innan ett beslut om vem som blir närpolischef tas. Det hade självklart varit mycket bättre att få det beslutet redan nu. En chef på stationen är ett måste, man kan inte hoppa mellan posterna hur länge som helst, påpekar han.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.