Lindesbergs Centrumförening vill se att polisen sätter in större resurser mot det ökande våldet i Lindesberg. ”Lindesberg skall vara och förbli en trygg plats att bo och verka i. Alla ska kunna vistas på staden dygnet runt utan fara för misshandel. Vi tror att om polisen sätter till resurser kommer detta snart att upphöra då det troligtvis är samma gäng som orsakar våldet”, skriver styrelsen i ett vädjande brev till Polismyndigheten.
Ja, som det framgår i Centrum Föreningens brev så är det den senaste tidens brutala överfall som skett sena kvällar i centrala Lindesberg man vill få ett omedelbart slut på – polisen måste agera hårdare. Allt tyder på att gänget enbart går på ensamma personer som är på väg hem efter ett krogbesök eller privata fester. Man väljer alltså offren efter berusningsgrad. Ju mindre motstånd de är kapabla att ge desto bättre, verkar vara deras motto. Man vill ha enkelt motstånd, en person, som man lätt får till marken med några väl riktade slag. Därefter sparkar man helt utan eftertanke på offret innan man lämnar platsen. Ett förfarande som kan kosta den drabbade livet om det vill sig riktigt illa.
Läs hela brevet från Centrum Föreningen till polisen: Klicka här>>
Polisen agerar redan i helgen
Polisen har tagit emot brevet från Centrum Föreningen på ett mycket positivt sätt.
–Vi är mycket glada att se att allmänheten engagerar sig i frågan, säger vikarierande närpolischef Thomas Jäderqvist. Redan till helgen kommer polisen ta i med hård- handskarna i våldsproblemet. Exakt hur man går tillväga är man förtegen om då det kan försämra utgången i det hela om det kommer ut. Samtidigt berättar Jäderqvist att det är mycket svårare att få tag i gärningsmännen i sådana här
spektakulära våldsfall. –Vanliga krogslagsmål eller misshandel ute på stan brukar oftast vara mellan två personer som på ett eller annat sätt är bekanta med varann. Det kan ligga svartsjuka eller annat groll bakom slagsmålet. För polisen är det i såna fall relativt enkelt att få tag i gärningsmannen eftersom offret i fråga känner till denne. I de senaste våldsfallen är det betydligt mycket svårare. Här har den misshandlade varit berusad och dessutom helt okänd för gärningsmännen. Därför har vi inte fått mycket att gå på. Dåligt signalement och övriga uppgifter har gjort att det tagit längre tid än det gör i vanliga fall, berättar Jäderqvist.
Lars Törnqvist saknad i Lindesberg
Thomas Jäderqvist tog över efter att Lars Törnqvist lämnade Lindesberg. Sedan dess har han fått hoppa mellan chefsposten och sitt ordinarie arbete på stationen. Det har dock inte påverkat arbetet med våldsbrotten, menar han. -Nej, det har inte påverkat utgången i arbetet med misshandelsfallen. De har mycket hög prioritet. Men visst behövs det ett förordnande i Lindesberg. Nu tyder allt på att mitt vikariat förlängs fram till i höst innan ett beslut om vem som blir närpolischef tas. Det hade självklart varit mycket bättre att få det beslutet redan nu. En chef på stationen är ett måste, man kan inte hoppa mellan posterna hur länge som helst, påpekar han.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.