Lindesbergs Centrumförening vill se att polisen sätter in större resurser mot det ökande våldet i Lindesberg. ”Lindesberg skall vara och förbli en trygg plats att bo och verka i. Alla ska kunna vistas på staden dygnet runt utan fara för misshandel. Vi tror att om polisen sätter till resurser kommer detta snart att upphöra då det troligtvis är samma gäng som orsakar våldet”, skriver styrelsen i ett vädjande brev till Polismyndigheten.
Ja, som det framgår i Centrum Föreningens brev så är det den senaste tidens brutala överfall som skett sena kvällar i centrala Lindesberg man vill få ett omedelbart slut på – polisen måste agera hårdare. Allt tyder på att gänget enbart går på ensamma personer som är på väg hem efter ett krogbesök eller privata fester. Man väljer alltså offren efter berusningsgrad. Ju mindre motstånd de är kapabla att ge desto bättre, verkar vara deras motto. Man vill ha enkelt motstånd, en person, som man lätt får till marken med några väl riktade slag. Därefter sparkar man helt utan eftertanke på offret innan man lämnar platsen. Ett förfarande som kan kosta den drabbade livet om det vill sig riktigt illa.
Läs hela brevet från Centrum Föreningen till polisen: Klicka här>>
Polisen agerar redan i helgen
Polisen har tagit emot brevet från Centrum Föreningen på ett mycket positivt sätt.
–Vi är mycket glada att se att allmänheten engagerar sig i frågan, säger vikarierande närpolischef Thomas Jäderqvist. Redan till helgen kommer polisen ta i med hård- handskarna i våldsproblemet. Exakt hur man går tillväga är man förtegen om då det kan försämra utgången i det hela om det kommer ut. Samtidigt berättar Jäderqvist att det är mycket svårare att få tag i gärningsmännen i sådana här
spektakulära våldsfall. –Vanliga krogslagsmål eller misshandel ute på stan brukar oftast vara mellan två personer som på ett eller annat sätt är bekanta med varann. Det kan ligga svartsjuka eller annat groll bakom slagsmålet. För polisen är det i såna fall relativt enkelt att få tag i gärningsmannen eftersom offret i fråga känner till denne. I de senaste våldsfallen är det betydligt mycket svårare. Här har den misshandlade varit berusad och dessutom helt okänd för gärningsmännen. Därför har vi inte fått mycket att gå på. Dåligt signalement och övriga uppgifter har gjort att det tagit längre tid än det gör i vanliga fall, berättar Jäderqvist.
Lars Törnqvist saknad i Lindesberg
Thomas Jäderqvist tog över efter att Lars Törnqvist lämnade Lindesberg. Sedan dess har han fått hoppa mellan chefsposten och sitt ordinarie arbete på stationen. Det har dock inte påverkat arbetet med våldsbrotten, menar han. -Nej, det har inte påverkat utgången i arbetet med misshandelsfallen. De har mycket hög prioritet. Men visst behövs det ett förordnande i Lindesberg. Nu tyder allt på att mitt vikariat förlängs fram till i höst innan ett beslut om vem som blir närpolischef tas. Det hade självklart varit mycket bättre att få det beslutet redan nu. En chef på stationen är ett måste, man kan inte hoppa mellan posterna hur länge som helst, påpekar han.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.