Igår kunde vi avslöja att Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning har polisanmält kommunens utvecklingsenhet för brott mot livsmedelslagen. Brottsmisstanken är att man har sålt fika i kiosken vid rastplatsen. Detta gjordes innan man fått tillstånd utfärdat. Fjanterier, anser vissa – men på BMB uppger man att det är deras skyldighet enligt lag.
För ett par år sedan tog dåvarande kommunalråd Anders Larsson strid mot fyrkantiga paragrafryttare på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Detta gjorde kommunalrådet sedan en rad företagare inom restaurangbranschen berättat hur de blivit mycket illa bemötta av enskilda inspektörer. Trots stor mediebevakning framgick ändå aldrig syftet med striden, istället ställdes kommunalrådet i skamvrån med dumstruten på hjässan och dåvarande BMB-chef fick en annan tjänst medan inspektörerna i fråga kunde arbeta vidare.
Avslöjandet igår har redan fått starka reaktioner, bland annat från näringslivet. Fjanterier och byråkrati i sin mest extrema form. BMB gör sig bara dumma när de försöker kriminalisera en tf chef som i detta fallet, är uttalanden som nått redaktionen.
På BMB uppger man att det är deras skyldighet att anmäla vid misstanke om brott. Man kan inte se mellan fingrarna, inte ens för ringa bagateller.
-Vi är skyldiga enligt lag och det förekommer då och då att det görs polisanmälningar på det här sättet, förklarar miljöchef Hilkka Sievert.
Att utöva snällare praxis, t ex att föra dialog med den som medvetet eller omedvetet trampat i klaveret, är inte något man ser möjligt.
-Nej, det är inget vi kan göra, vi måste följa lagen i varje enskilt fall, säger Sievert.
Vad tycker du?
Bör BMB bli rundare i kanterna eller är deras arbetsmetoder bra som de är?
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.