Igår kunde vi avslöja att Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning har polisanmält kommunens utvecklingsenhet för brott mot livsmedelslagen. Brottsmisstanken är att man har sålt fika i kiosken vid rastplatsen. Detta gjordes innan man fått tillstånd utfärdat. Fjanterier, anser vissa – men på BMB uppger man att det är deras skyldighet enligt lag.
För ett par år sedan tog dåvarande kommunalråd Anders Larsson strid mot fyrkantiga paragrafryttare på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Detta gjorde kommunalrådet sedan en rad företagare inom restaurangbranschen berättat hur de blivit mycket illa bemötta av enskilda inspektörer. Trots stor mediebevakning framgick ändå aldrig syftet med striden, istället ställdes kommunalrådet i skamvrån med dumstruten på hjässan och dåvarande BMB-chef fick en annan tjänst medan inspektörerna i fråga kunde arbeta vidare.
Avslöjandet igår har redan fått starka reaktioner, bland annat från näringslivet. Fjanterier och byråkrati i sin mest extrema form. BMB gör sig bara dumma när de försöker kriminalisera en tf chef som i detta fallet, är uttalanden som nått redaktionen.
På BMB uppger man att det är deras skyldighet att anmäla vid misstanke om brott. Man kan inte se mellan fingrarna, inte ens för ringa bagateller.
-Vi är skyldiga enligt lag och det förekommer då och då att det görs polisanmälningar på det här sättet, förklarar miljöchef Hilkka Sievert.
Att utöva snällare praxis, t ex att föra dialog med den som medvetet eller omedvetet trampat i klaveret, är inte något man ser möjligt.
-Nej, det är inget vi kan göra, vi måste följa lagen i varje enskilt fall, säger Sievert.
Vad tycker du?
Bör BMB bli rundare i kanterna eller är deras arbetsmetoder bra som de är?
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.