Igår kunde vi avslöja att Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning har polisanmält kommunens utvecklingsenhet för brott mot livsmedelslagen. Brottsmisstanken är att man har sålt fika i kiosken vid rastplatsen. Detta gjordes innan man fått tillstånd utfärdat. Fjanterier, anser vissa – men på BMB uppger man att det är deras skyldighet enligt lag.
För ett par år sedan tog dåvarande kommunalråd Anders Larsson strid mot fyrkantiga paragrafryttare på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Detta gjorde kommunalrådet sedan en rad företagare inom restaurangbranschen berättat hur de blivit mycket illa bemötta av enskilda inspektörer. Trots stor mediebevakning framgick ändå aldrig syftet med striden, istället ställdes kommunalrådet i skamvrån med dumstruten på hjässan och dåvarande BMB-chef fick en annan tjänst medan inspektörerna i fråga kunde arbeta vidare.
Avslöjandet igår har redan fått starka reaktioner, bland annat från näringslivet. Fjanterier och byråkrati i sin mest extrema form. BMB gör sig bara dumma när de försöker kriminalisera en tf chef som i detta fallet, är uttalanden som nått redaktionen.
På BMB uppger man att det är deras skyldighet att anmäla vid misstanke om brott. Man kan inte se mellan fingrarna, inte ens för ringa bagateller.
-Vi är skyldiga enligt lag och det förekommer då och då att det görs polisanmälningar på det här sättet, förklarar miljöchef Hilkka Sievert.
Att utöva snällare praxis, t ex att föra dialog med den som medvetet eller omedvetet trampat i klaveret, är inte något man ser möjligt.
-Nej, det är inget vi kan göra, vi måste följa lagen i varje enskilt fall, säger Sievert.
Vad tycker du?
Bör BMB bli rundare i kanterna eller är deras arbetsmetoder bra som de är?
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.