Enligt ett avtal från slutet av 90-talet åtar sig Lindesbergs kommun att ta emot 65 invandrare årligen, ej att förväxla med asylmottagandet som har varit betydligt högre med omkring 1000 platser totalt. I avtalet står att läsa att 10 av de s k nyanlända tas emot genom att de anvisas till plats för bosättning i kommunen via Arbetsförmedlingens eller Migrationsverkets försorg. Resterande 55 beräknas bosätta sig på egen hand.
Enskilda politiker i Lindesbergs kommun har reagerat på att man håller dörren öppen enligt gamla avtal, förutsättningarna var helt annorlunda när avtalet skrevs under jämfört med idag – snart 15 år senare. Särskilt vad gäller möjlighet till arbete, bostad men också kommunens ekonomiska situation som sådan. Nu är det dock för sent att göra förändringar i avtalet för 2013, anpassningar till nuvarande situation i Lindesbergs kommun där bostadsbristen är ett allvarligt problem. Till exempel har det kommunala fastighetsbolaget, Libo, endast 10 lediga lägenheter just nu. När avtalet skrev fanns hundratals.
Avtalet kan dock sägas upp eller omförhandlas om någon av parterna så vill. Detta skall i så fall ske tre månader innan årets slut. Annars är det bindande följande år. Nu skall frågan upp i beredande kommunstyrelsen på måndag.
-Vi fattar troligtvis inget beslut, utan väljer att skjuta på det till nästa år med sikte på förändringar, säger kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder.
Han, och många med honom från det egna partiet och övriga också, anser att Lindesbergs kommun måste dämpa mottagandet, framförallt vad gäller asylsökande.
-Lindesberg är en av 16 kommuner som ingår i en grupp med SKL i spetsen som träffas på allra högsta nivå för att diskutera och skapa förändring i systemet. Vi kan inte ha det så här längre, vi och övriga kommuner i gruppen har ett alldeles för stort mottagande. Det håller inte längre, förklarar Anders Ceder.
KS-ordföranden vill inte gå in på detaljer i det avtal man har sedan 90-talets slut då det kan slå undan möjligheterna att förhandla om ett framtida mottagande.
-Nu står det i avtalet att vi skall ta emot 65 invandrare och de flesta av dem skall direkt in i samhället. Det klarar inte Lindesberg ekonomiskt längre, det var helt andra förutsättningar när det här avtalet skrevs för många år sedan. Jag har för avsikt att dämpa mottagandet, markerar Ceder.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.