Enligt ett avtal från slutet av 90-talet åtar sig Lindesbergs kommun att ta emot 65 invandrare årligen, ej att förväxla med asylmottagandet som har varit betydligt högre med omkring 1000 platser totalt. I avtalet står att läsa att 10 av de s k nyanlända tas emot genom att de anvisas till plats för bosättning i kommunen via Arbetsförmedlingens eller Migrationsverkets försorg. Resterande 55 beräknas bosätta sig på egen hand.
Enskilda politiker i Lindesbergs kommun har reagerat på att man håller dörren öppen enligt gamla avtal, förutsättningarna var helt annorlunda när avtalet skrevs under jämfört med idag – snart 15 år senare. Särskilt vad gäller möjlighet till arbete, bostad men också kommunens ekonomiska situation som sådan. Nu är det dock för sent att göra förändringar i avtalet för 2013, anpassningar till nuvarande situation i Lindesbergs kommun där bostadsbristen är ett allvarligt problem. Till exempel har det kommunala fastighetsbolaget, Libo, endast 10 lediga lägenheter just nu. När avtalet skrev fanns hundratals.
Avtalet kan dock sägas upp eller omförhandlas om någon av parterna så vill. Detta skall i så fall ske tre månader innan årets slut. Annars är det bindande följande år. Nu skall frågan upp i beredande kommunstyrelsen på måndag.
-Vi fattar troligtvis inget beslut, utan väljer att skjuta på det till nästa år med sikte på förändringar, säger kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder.
Han, och många med honom från det egna partiet och övriga också, anser att Lindesbergs kommun måste dämpa mottagandet, framförallt vad gäller asylsökande.
-Lindesberg är en av 16 kommuner som ingår i en grupp med SKL i spetsen som träffas på allra högsta nivå för att diskutera och skapa förändring i systemet. Vi kan inte ha det så här längre, vi och övriga kommuner i gruppen har ett alldeles för stort mottagande. Det håller inte längre, förklarar Anders Ceder.
KS-ordföranden vill inte gå in på detaljer i det avtal man har sedan 90-talets slut då det kan slå undan möjligheterna att förhandla om ett framtida mottagande.
-Nu står det i avtalet att vi skall ta emot 65 invandrare och de flesta av dem skall direkt in i samhället. Det klarar inte Lindesberg ekonomiskt längre, det var helt andra förutsättningar när det här avtalet skrevs för många år sedan. Jag har för avsikt att dämpa mottagandet, markerar Ceder.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.