Enligt ett avtal från slutet av 90-talet åtar sig Lindesbergs kommun att ta emot 65 invandrare årligen, ej att förväxla med asylmottagandet som har varit betydligt högre med omkring 1000 platser totalt. I avtalet står att läsa att 10 av de s k nyanlända tas emot genom att de anvisas till plats för bosättning i kommunen via Arbetsförmedlingens eller Migrationsverkets försorg. Resterande 55 beräknas bosätta sig på egen hand.
Enskilda politiker i Lindesbergs kommun har reagerat på att man håller dörren öppen enligt gamla avtal, förutsättningarna var helt annorlunda när avtalet skrevs under jämfört med idag – snart 15 år senare. Särskilt vad gäller möjlighet till arbete, bostad men också kommunens ekonomiska situation som sådan. Nu är det dock för sent att göra förändringar i avtalet för 2013, anpassningar till nuvarande situation i Lindesbergs kommun där bostadsbristen är ett allvarligt problem. Till exempel har det kommunala fastighetsbolaget, Libo, endast 10 lediga lägenheter just nu. När avtalet skrev fanns hundratals.
Avtalet kan dock sägas upp eller omförhandlas om någon av parterna så vill. Detta skall i så fall ske tre månader innan årets slut. Annars är det bindande följande år. Nu skall frågan upp i beredande kommunstyrelsen på måndag.
-Vi fattar troligtvis inget beslut, utan väljer att skjuta på det till nästa år med sikte på förändringar, säger kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder.
Han, och många med honom från det egna partiet och övriga också, anser att Lindesbergs kommun måste dämpa mottagandet, framförallt vad gäller asylsökande.
-Lindesberg är en av 16 kommuner som ingår i en grupp med SKL i spetsen som träffas på allra högsta nivå för att diskutera och skapa förändring i systemet. Vi kan inte ha det så här längre, vi och övriga kommuner i gruppen har ett alldeles för stort mottagande. Det håller inte längre, förklarar Anders Ceder.
KS-ordföranden vill inte gå in på detaljer i det avtal man har sedan 90-talets slut då det kan slå undan möjligheterna att förhandla om ett framtida mottagande.
-Nu står det i avtalet att vi skall ta emot 65 invandrare och de flesta av dem skall direkt in i samhället. Det klarar inte Lindesberg ekonomiskt längre, det var helt andra förutsättningar när det här avtalet skrevs för många år sedan. Jag har för avsikt att dämpa mottagandet, markerar Ceder.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.