Lindesbergs kommun fortsätter att tappa mark till andra kommuner beträffande företagsklimatet. Idag, tisdag, släppte Svenskt Näringsliv den senaste rankingen och dessvärre ser trenden illavarslande ut.-Lindesberg har tappat 70 platser på fem år, kommenterar Karl Hulterström på Svenskt Näringsliv.
Klockan nio idag offentliggjorde Svenskt Näringsliv 2011 års företagsranking. Varje år publiceras denna ranking i syfte att ”ta tempen” på kommunerna i landet för att se hur näringslivet påverkas av den lokala politiken, invånarnas attityd till företagandet, tillgång på kompentent arbetskraft, kommunikationer med mera. Lindesberg placeras i år på plats 274, dvs snudd på bottenskrap, över landets 290 kommuner. Det är ett ras på tio platser sedan i fjol men över ett längre perspektiv ser det ännu värre ut. Karl Hulterström, Svenskt Näringsliv, påpekar att trenden är illavarslande för Lindesbergs del.
-Lindesberg har tappat 70 platser på fem år. Det finns ”lite” för den nya kommunledningen att jobba med här, påpekar han.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, medger att rankingen är svidande.
-Självklart är det en indikation på att vi behöver jobba med näringslivet bättre, säger han och drar en parallell till året 2006.
-Vi blev utsedda till årets raket 2006 och det är så vi kommer att jobba nu igen, dvs komma ut mer till företagarna och göra besök enligt tidigare modell. Det har inte funnits tid för det ännu och det har jag lite dåligt samvete för, men jag hoppas att vi är igång redan i sommar, förklarar Ceder.
2006 rankades Lindesberg 205 i landet efter att ha klättrat 69 platser på ett år.
Rankingen baseras på ren statistik samt enkätsvar från företagare. På i stort sett samtliga punkter fick Lindesberg ”röda siffror”.
Svenskt Näringsliv ser dock ett ljus i det mörker som norra länsdelen utgör i rankingen. Detta ljus står grannkommunen Nora för, som sedan i fjol klättrat hela 21 platser.
Så rankas norrkommunerna:
254 – Nora (+21 platser)
274 – Lindesberg (-10 platser)
279 – Ljusnarsberg (-19 platser)
288 – Hällefors (-6 platser)
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.