Centerpartisten Linda Tellin skriver i ett debattinlägg att hon hade önskat en dialog mellan politiker och beslutande tjänstemän i frågan om att stänga av centrum på kvällen den 19 maj.
Avstängningen kommer att ske för att begränsa cruisingen i samband med att SHRA arrangerar årets Vårmönstring. I ett debattsvar skriver Linda Tellin följande:
”Denna fråga är sen av tidigare majoritet delegerad till BMB och Trafikavdelningen.
Det är där beslutet fattats av tjänstemän, efter rådgivning med polisen, som uppmärksammat problematiken med våldsbrotten denna dag.
Informationen kom oss politiker tillhanda av en slump/rykte för drygt 1 1/2 vecka sen och då vi inte har beslutanderätt i detta får vi alltså inte ”lägga oss i” själva beslutet.
Naturligtvis hade vi politiker gärna haft en dialog med tjänstemännen (övriga) kring detta men tyvärr fungerade det inte riktigt så denna gång, och utan information står vi politiker tyvärr maktlösa.
Jag som många andra politiker tycker att denna dag är en höjdpunkt i Linde och för att nu göra det bästa av situationen har vi initierat andra förvaltningar (bla. Kultur & Fritid) att se över om vi kan på något sätt mildra denna rätt drastiska åtgärd som avstängningen är.
Ett upplägg med festligheter i Flugparken kan bli riktigt kul men naturligtvis är det inte samma sak som cruisingen.
SHRA har som alla vet tagit sin hand ifrån cruising för flera år sen och vi kan inte ”tvinga” en förening att delta/jobba med något de inte vill.
All cruising sker alltså spontant och oorganiserat. Däremot kan kommunen/polisen hjälpa SHRA på olika sätt om de till nästa år (el. i år??!) skulle vilja göra det i organiserad form, ex.vis bara släppa in ”fina”bilar på kvällen.
Då har vi både fest å cruising, ännu bättre, eller hur?!”
Linda Tellin
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.