Centerpartisten Linda Tellin skriver i ett debattinlägg att hon hade önskat en dialog mellan politiker och beslutande tjänstemän i frågan om att stänga av centrum på kvällen den 19 maj.
Avstängningen kommer att ske för att begränsa cruisingen i samband med att SHRA arrangerar årets Vårmönstring. I ett debattsvar skriver Linda Tellin följande:
”Denna fråga är sen av tidigare majoritet delegerad till BMB och Trafikavdelningen.
Det är där beslutet fattats av tjänstemän, efter rådgivning med polisen, som uppmärksammat problematiken med våldsbrotten denna dag.
Informationen kom oss politiker tillhanda av en slump/rykte för drygt 1 1/2 vecka sen och då vi inte har beslutanderätt i detta får vi alltså inte ”lägga oss i” själva beslutet.
Naturligtvis hade vi politiker gärna haft en dialog med tjänstemännen (övriga) kring detta men tyvärr fungerade det inte riktigt så denna gång, och utan information står vi politiker tyvärr maktlösa.
Jag som många andra politiker tycker att denna dag är en höjdpunkt i Linde och för att nu göra det bästa av situationen har vi initierat andra förvaltningar (bla. Kultur & Fritid) att se över om vi kan på något sätt mildra denna rätt drastiska åtgärd som avstängningen är.
Ett upplägg med festligheter i Flugparken kan bli riktigt kul men naturligtvis är det inte samma sak som cruisingen.
SHRA har som alla vet tagit sin hand ifrån cruising för flera år sen och vi kan inte ”tvinga” en förening att delta/jobba med något de inte vill.
All cruising sker alltså spontant och oorganiserat. Däremot kan kommunen/polisen hjälpa SHRA på olika sätt om de till nästa år (el. i år??!) skulle vilja göra det i organiserad form, ex.vis bara släppa in ”fina”bilar på kvällen.
Då har vi både fest å cruising, ännu bättre, eller hur?!”
Linda Tellin
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.