Centerpartisten Linda Tellin skriver i ett debattinlägg att hon hade önskat en dialog mellan politiker och beslutande tjänstemän i frågan om att stänga av centrum på kvällen den 19 maj.
Avstängningen kommer att ske för att begränsa cruisingen i samband med att SHRA arrangerar årets Vårmönstring. I ett debattsvar skriver Linda Tellin följande:
”Denna fråga är sen av tidigare majoritet delegerad till BMB och Trafikavdelningen.
Det är där beslutet fattats av tjänstemän, efter rådgivning med polisen, som uppmärksammat problematiken med våldsbrotten denna dag.
Informationen kom oss politiker tillhanda av en slump/rykte för drygt 1 1/2 vecka sen och då vi inte har beslutanderätt i detta får vi alltså inte ”lägga oss i” själva beslutet.
Naturligtvis hade vi politiker gärna haft en dialog med tjänstemännen (övriga) kring detta men tyvärr fungerade det inte riktigt så denna gång, och utan information står vi politiker tyvärr maktlösa.
Jag som många andra politiker tycker att denna dag är en höjdpunkt i Linde och för att nu göra det bästa av situationen har vi initierat andra förvaltningar (bla. Kultur & Fritid) att se över om vi kan på något sätt mildra denna rätt drastiska åtgärd som avstängningen är.
Ett upplägg med festligheter i Flugparken kan bli riktigt kul men naturligtvis är det inte samma sak som cruisingen.
SHRA har som alla vet tagit sin hand ifrån cruising för flera år sen och vi kan inte ”tvinga” en förening att delta/jobba med något de inte vill.
All cruising sker alltså spontant och oorganiserat. Däremot kan kommunen/polisen hjälpa SHRA på olika sätt om de till nästa år (el. i år??!) skulle vilja göra det i organiserad form, ex.vis bara släppa in ”fina”bilar på kvällen.
Då har vi både fest å cruising, ännu bättre, eller hur?!”
Linda Tellin
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.