Centerpartisten Linda Tellin skriver i ett debattinlägg att hon hade önskat en dialog mellan politiker och beslutande tjänstemän i frågan om att stänga av centrum på kvällen den 19 maj.
Avstängningen kommer att ske för att begränsa cruisingen i samband med att SHRA arrangerar årets Vårmönstring. I ett debattsvar skriver Linda Tellin följande:
”Denna fråga är sen av tidigare majoritet delegerad till BMB och Trafikavdelningen.
Det är där beslutet fattats av tjänstemän, efter rådgivning med polisen, som uppmärksammat problematiken med våldsbrotten denna dag.
Informationen kom oss politiker tillhanda av en slump/rykte för drygt 1 1/2 vecka sen och då vi inte har beslutanderätt i detta får vi alltså inte ”lägga oss i” själva beslutet.
Naturligtvis hade vi politiker gärna haft en dialog med tjänstemännen (övriga) kring detta men tyvärr fungerade det inte riktigt så denna gång, och utan information står vi politiker tyvärr maktlösa.
Jag som många andra politiker tycker att denna dag är en höjdpunkt i Linde och för att nu göra det bästa av situationen har vi initierat andra förvaltningar (bla. Kultur & Fritid) att se över om vi kan på något sätt mildra denna rätt drastiska åtgärd som avstängningen är.
Ett upplägg med festligheter i Flugparken kan bli riktigt kul men naturligtvis är det inte samma sak som cruisingen.
SHRA har som alla vet tagit sin hand ifrån cruising för flera år sen och vi kan inte ”tvinga” en förening att delta/jobba med något de inte vill.
All cruising sker alltså spontant och oorganiserat. Däremot kan kommunen/polisen hjälpa SHRA på olika sätt om de till nästa år (el. i år??!) skulle vilja göra det i organiserad form, ex.vis bara släppa in ”fina”bilar på kvällen.
Då har vi både fest å cruising, ännu bättre, eller hur?!”
Linda Tellin
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.