Pressbild. Foto: Region Örebro län

Vi tar ansvar för framtidens sjukhusvård i Örebro län

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu är det tydligare än någonsin hur viktigt det är att kommuner och regioner kan samarbeta kring samhällets sköraste personer. När coronaviruset har spridits över världen, till vårt län och in i de kommunala verksamheterna måste vi samlas kring gemensam kunskap och använda våra resurser på bästa sätt för att förhindra smittspridningen och för att vårda de som smittats och blivit sjuka.

Just nu görs det fantastiska insatser i sjukvården i kommunerna norra Örebro län, av undersköterskor, sjuksköterskor och läkare i människors hem, på äldreboendena, av vårdcentralerna och på Lindesbergs lasarett. Vi vill rikta vårt varmaste tack för allt det hängivna och goda arbete som läggs ner i denna kris.

Våren 2020 vet vi att våra möjligheter att klara att på kort tid bygga upp en beredskap för att ta emot hundratals patienter med en alldeles nyupptäckt sjukdom skulle ha varit mycket sämre utan Lindesbergs lasarett. Utan den gemensamma kapacitet som tre sjukhus utgör skulle sjukvården i Örebro län haft mycket svårare att få fram tillräckligt med intensivvårdsplatser på kort tid. Men inte heller en annan vår, i en annan tid, finns det tillräcklig kapacitet på länets sjukhus för att lägga ner något av dem.

De senaste åren har det förts en intensiv debatt om hur vi bäst organiserar sjukvården i vårt län. Det har i media och andra sammanhang spekulerats kring om att länets två mindre sjukhus skulle hotas av omorganisationerna och i förlängningen av nedläggning. Så är det inte. Lindesbergs lasaretts uppdrag är mycket större än så. Rollen att vara sjukhuset närmast medborgarna i den norra delen av länet kan inte andra sjukhus fylla. I det utredningsarbete som nu pågår kring utvecklingen av framtidens sjukvård i Region län slås det fast att alla tre sjukhus är nödvändiga delar av vår gemensamma sjukvård. Vid hälso- och sjukvårdsnämndens sammanträde i april beslutades om ytterligare direktiv för att stärka Lindesbergs lasaretts roll i organisationen och att säkerställa att ansvar och mandat för att etablera och utveckla länsdelsvisa mötesplatser sker genom ett tydligt ledarskap på plats.

Det planeras förändringar av arbetet på akutmottagningen i Lindesberg. Regionen kommer under en övergångstid behålla kirurgläkare i bakjour för att kunna rycka in vid akuta fall om det skulle behövas. Detta för att kunna följa upp konsekvenser av beslutet.

Det som är synd är att det florerar så många olika siffror, sanningar och rykten. Vi har full förståelse för att det skapar oro och osäkerhet om vad som egentligen är sant.

Närheten mellan sjukhuset och vårdcentralerna och till den kommunala vården och omsorgen ger oss goda förutsättningar för att det ska vara patienten och inte organisationen som är i centrum. Det är en styrka att bygga vidare på. Samtidigt måste vi se nyttan av att Lindesbergs lasarett har kapacitet att på vissa områden erbjuda vård till många fler än befolkningen i närheten. Den utveckling som har skett inom lasarettet och i samverkan med länets andra två sjukhus är en utveckling att vara stolt över, kvaliteten på vården har blivit bättre och tillgängligheten har ökat.

I spåren av det som nu sker i världen kommer vi att ha anledning att fortsätta diskutera hur vården ska vara organiserad – nationellt, regionalt och lokalt. I den diskussionen är en god samverkan och dialog med de fackliga organisationerna en självklar del.

Vi socialdemokrater, oavsett om vi är i rollen som kommunalråd eller regionråd, har alla samma mål om en utbyggt och stärkt välfärd som kan låta människor växa, känna sig trygga och kunna bo i alla delar av vårt län. Vi har delvis olika problem och svårigheter som kräver olika prioriteringar och satsningar. Vi kommer kanske inte alltid vara överens i alla delar. Men vi tar gemensamt ansvar för att Lindesbergs lasarett ska finnas kvar och fortsätta utvecklas som en viktig del av en god och tillgänglig sjukvård och en välfärd som ger trygghet i alla delar av vårt län.

Annalena Järnberg, kommunstyrelsens ordförande i Hällefors (S)
Ewa-Leena Johansson, kommunstyrelsens ordförande i Ljusnarsberg (S)
Solveig Oscarsson, kommunstyrelsens ordförande i Nora (S)
Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg (S)
Andreas Svahn, regionstyrelsens ordförande (S)
Karin Sundin, Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande (S)

Publicerad 9 juni 2020 klockan 08:38

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.

7 oktober 2026 klockan 09:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!
2 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen...
1 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När rä...

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
25 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-10-08 12:14