Pressbild. Foto: Region Örebro län

Vi tar ansvar för framtidens sjukhusvård i Örebro län

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu är det tydligare än någonsin hur viktigt det är att kommuner och regioner kan samarbeta kring samhällets sköraste personer. När coronaviruset har spridits över världen, till vårt län och in i de kommunala verksamheterna måste vi samlas kring gemensam kunskap och använda våra resurser på bästa sätt för att förhindra smittspridningen och för att vårda de som smittats och blivit sjuka.

Just nu görs det fantastiska insatser i sjukvården i kommunerna norra Örebro län, av undersköterskor, sjuksköterskor och läkare i människors hem, på äldreboendena, av vårdcentralerna och på Lindesbergs lasarett. Vi vill rikta vårt varmaste tack för allt det hängivna och goda arbete som läggs ner i denna kris.

Våren 2020 vet vi att våra möjligheter att klara att på kort tid bygga upp en beredskap för att ta emot hundratals patienter med en alldeles nyupptäckt sjukdom skulle ha varit mycket sämre utan Lindesbergs lasarett. Utan den gemensamma kapacitet som tre sjukhus utgör skulle sjukvården i Örebro län haft mycket svårare att få fram tillräckligt med intensivvårdsplatser på kort tid. Men inte heller en annan vår, i en annan tid, finns det tillräcklig kapacitet på länets sjukhus för att lägga ner något av dem.

De senaste åren har det förts en intensiv debatt om hur vi bäst organiserar sjukvården i vårt län. Det har i media och andra sammanhang spekulerats kring om att länets två mindre sjukhus skulle hotas av omorganisationerna och i förlängningen av nedläggning. Så är det inte. Lindesbergs lasaretts uppdrag är mycket större än så. Rollen att vara sjukhuset närmast medborgarna i den norra delen av länet kan inte andra sjukhus fylla. I det utredningsarbete som nu pågår kring utvecklingen av framtidens sjukvård i Region län slås det fast att alla tre sjukhus är nödvändiga delar av vår gemensamma sjukvård. Vid hälso- och sjukvårdsnämndens sammanträde i april beslutades om ytterligare direktiv för att stärka Lindesbergs lasaretts roll i organisationen och att säkerställa att ansvar och mandat för att etablera och utveckla länsdelsvisa mötesplatser sker genom ett tydligt ledarskap på plats.

Det planeras förändringar av arbetet på akutmottagningen i Lindesberg. Regionen kommer under en övergångstid behålla kirurgläkare i bakjour för att kunna rycka in vid akuta fall om det skulle behövas. Detta för att kunna följa upp konsekvenser av beslutet.

Det som är synd är att det florerar så många olika siffror, sanningar och rykten. Vi har full förståelse för att det skapar oro och osäkerhet om vad som egentligen är sant.

Närheten mellan sjukhuset och vårdcentralerna och till den kommunala vården och omsorgen ger oss goda förutsättningar för att det ska vara patienten och inte organisationen som är i centrum. Det är en styrka att bygga vidare på. Samtidigt måste vi se nyttan av att Lindesbergs lasarett har kapacitet att på vissa områden erbjuda vård till många fler än befolkningen i närheten. Den utveckling som har skett inom lasarettet och i samverkan med länets andra två sjukhus är en utveckling att vara stolt över, kvaliteten på vården har blivit bättre och tillgängligheten har ökat.

I spåren av det som nu sker i världen kommer vi att ha anledning att fortsätta diskutera hur vården ska vara organiserad – nationellt, regionalt och lokalt. I den diskussionen är en god samverkan och dialog med de fackliga organisationerna en självklar del.

Vi socialdemokrater, oavsett om vi är i rollen som kommunalråd eller regionråd, har alla samma mål om en utbyggt och stärkt välfärd som kan låta människor växa, känna sig trygga och kunna bo i alla delar av vårt län. Vi har delvis olika problem och svårigheter som kräver olika prioriteringar och satsningar. Vi kommer kanske inte alltid vara överens i alla delar. Men vi tar gemensamt ansvar för att Lindesbergs lasarett ska finnas kvar och fortsätta utvecklas som en viktig del av en god och tillgänglig sjukvård och en välfärd som ger trygghet i alla delar av vårt län.

Annalena Järnberg, kommunstyrelsens ordförande i Hällefors (S)
Ewa-Leena Johansson, kommunstyrelsens ordförande i Ljusnarsberg (S)
Solveig Oscarsson, kommunstyrelsens ordförande i Nora (S)
Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg (S)
Andreas Svahn, regionstyrelsens ordförande (S)
Karin Sundin, Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande (S)

Publicerad 9 juni 2020 klockan 08:38

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Med kyrkan i fokus
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
6 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
6 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.

5 februari 2026 klockan 13:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-01-23

2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-02-12 08:23